Jak wygenerować spis treści w LibreOffice Writer?

Strona główna Aktualności

O autorze

Darmowy edytor tekstu LibreOffice Writer możemy spokojnie wykorzystywać podczas tworzenia rozbudowanych dokumentów, jak prace naukowe czy książki. Tego typu teksty wymagają zazwyczaj stworzenia spisu treści – ręczne wykonanie tego zadania może zająć sporo czasu. Na szczęście Writer wyposażono w narzędzie do automatycznego generowania spisu treści. Poniżej znajdziecie prosty przykład, jak z niego korzystać.

W celu poprawnego wygenerowania spisu treści musimy najpierw odpowiednio przygotować nasz tekst. Wszystkie tytuły i nagłówki tego samego poziomu muszą mieć jednolity styl. Zaznaczamy kolejne fragmenty i wybieramy odpowiedni styl z listy w lewym górnym rogu.

Po przygotowaniu tekstu możemy przystąpić do dodawania spisu treści.

Ustawiamy kursor w miejscu, w którym ma pojawić się spis. Z menu Wstaw wybieramy część Spis treści i indeks, a następnie Spis treści, indeks lub bibliografia.

W otwartym oknie mamy dostęp do szczegółowej konfiguracji spisu treści. Możemy dowolnie ustalać jego poziomy, styl, kolor tła itp. Cały czas możemy obserwować zmiany na podglądzie z lewej strony. Zatwierdzamy wybór przyciskiem OK.

Spis treści został automatycznie wygenerowany.

Co ważne, możemy dalej dokonywać zmian w naszym tekście. Wystarczy bowiem kliknąć prawym przyciskiem spis i wybrać pozycję Aktualizuj indeks, by Writer uwzględnił nasze zmiany i zaktualizował spis treści.

Pakiet LibreOffice (z edytorem Writer) możecie znaleźć w naszej bazie oprogramowania, w wersjach na Windowsa oraz macOS-a.

© dobreprogramy
s