Jak wyłączyć autoplay – Chrome, Firefox, Opera, Edge i Vivaldi

Jak wyłączyć autoplay – Chrome, Firefox, Opera, Edge i Vivaldi

Jak wyłączyć autoplay – Chrome, Firefox, Opera, Edge i Vivaldi
16.10.2017 17:02, aktualizacja: 16.10.2017 22:17

Automatyczne odtwarzanie filmów i dźwięków na stronach można kontrolować. We współczesnych przeglądarkach to bardzo łatwe – w większości mają wbudowane ustawienia, które pozwalają wybrać, czy życzymy sobie blokowania automatycznego odtwarzania i na jakich stronach.

Chrome, Opera i Vivaldi

Blisko spokrewnione ze sobą Chrome, Opera oraz Vivaldi mają bardzo podobne ustawienia, do których możemy dostać się przechodząc pod adres chrome://flags. Do ustawień automatycznego odtwarzania można przejść bezpośrednio, korzystając z adresu chrome://flags/#autoplay-policy, lub znaleźć je na liście (Opera ma na tej stronie wygodną wyszukiwarkę).

Obraz
Obraz

Do wyboru mamy ustawienia domyślne stron i 3 własne opcje: odtwarzanie automatyczne, blokowanie treści pochodzących z zewnątrz i blokowanie wszystkiego.

Obraz

Firefox

Firefox ma więcej ustawień związanych z odtwarzaniem, do których możemy dostać się pod adresem about:config. Na tej stronie należy znaleźć ustawienia powiązane z autoodtwarzaniem, zaczynające się od media.

Obraz

Na forum użytkownicy polecają wyszukiwanie media*play, a w szczególności ustawień media.block-play-until-visible (opóźnienie automatycznego odtwarzania na kartach w tle) lub media.autoplay.enabled do całkowitego blokowania automatycznego odtwarzania.

Obraz

By zmienić wartość wystarczy kliknąć dwukrotnie na pozycję w ustawieniach i wybrać true lub false, zależnie od okoliczności.

Edge

Edge nie ma niestety takich ustawień. Tu możemy jedynie wyłączyć Flasha, by uchronić się przed niektórymi z automatycznie odtwarzanych mediów. By to zrobić, trzeba przejść do ustawień przeglądarki i na pasku z prawej strony okna znaleźć Ustawienia zaawansowane.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Blokowanie Flasha można włączyć suwakiem tuż pod blokowaniem automatycznie wyskakujących okienek. Nie rozwiąże to jednak wszystkich problemów z autoodtwarzaniem. By blokować także filmy serwowane w HTML5 można jednak sięgnąć po dodatek uBlock i skorzystać z możliwości blokowania w nim wszystkich multimediów (ikonka z kawałkiem kliszy). W tym przypadku zobaczymy informację, że typ pliku nie jest obsługiwany, ale będzie też widoczne miejsce, gdzie powinien się znajdować. Można też dwoma kliknięciami przywrócić stronę do „tradycyjnej” formy i obejrzeć umieszczone na niej materiały. To rozwiązanie daje nam przynajmniej częściową kontrolę nad filmami w Sieci.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jest też bardziej drastyczne rozwiązanie – własne filtry, blokujące na stałe elementy filmowe i odtwarzacze na stronach (###video, ###player i tym podobne). Nie polecamy jednak tego rozwiązania, gdyż ukrywa ono także miejsce, gdzie film był wcześniej osadzony. Może to sprawić, że strona straci czytelność lub że przegapimy coś ciekawego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)