Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Jak zacząć przygodę z OpenWrt i Gargoyle

Co to takiego?

OpenWrt to alternatywne oprogramowanie bazujące na Linuksie i przeznaczona przede wszystkim do urządzeń sieciowych/routerów (choć nie tylko). Dzięki temu można znacznie zwiększyć możliwości swojego urządzenia np. o obsługę VPN, modemów 3G/LTE, menadżera pobierania, serwer danych, klienta torrent... Można by wymieniać naprawdę długo...

OpenWrt jest otwartym projektem, ale koncentruje się na urządzeniach z procesorami Atherosa oraz Ralinka. Oryginalnie nie posiada graficznego interfejsu użytkownika. Można taki doinstalować co niestety dla początkującego użytkownika nie jest sprawą łatwą.

Do wyboru mamy:

Moim zdaniem najciekawszym jest Gargoyle ze względu na świetny interfejs oraz dostęność gotowych i spolonizowanych obrazów do zaprogramowania routera dlatego na nim oprę się w tym wpisie. Zaznacza, że wszystkie operacje związane z modyfikacją oprogramowania wykonuje się na własne ryzyko.

Jaki router wybrać do OpenWrt:

Niestety OpenWrt jest dostępny praktycznie tylko dla urządzeń bez wbudowanego modemu ADSL - dlatego nie wykorzystamy go kiedy mamy np. Neostradę (chyba, że oprócz tego dysponujemy dodatkowym modemem z wyjściem Ethernet).
W innym przypadku wszystko zależy od potrzeb (m.in. czy potrzebujemy Wi-Fi w standardzie 802.11a, gigabitowego przełącznika czy portu USB) i zasobności portfela. W każdym przypadku jednak polecam wybieranie urządzeń, które mają przynajmniej 8 MB wewnętrznej pamięci - wtedy funkcjonalność oprogramowania jest sporo większa niż wersji dla urządzeń z tylko 4 MB pamięci. Co prawda w urządzeniach z mniejszą pamięcią można ją rozszerzyć za pomocą tzw. exroota (Rootfs on External Storage) jeśli posiada ono port USB, do którego można podłączyć zewnętrzną pamięć (np. pendrive). Nie jest to specjalnie skomplikowana operacja, ale wprowadza pewne problemy - zwłaszcza przy próbie aktualizacji OpenWrt do nowszej wersji.

Ze swojej strony polecam routery TP-Linka ze względu na bardzo dobrą cenę w stosunku do wyposażenia/możliwości oraz moim zdaniem łądny wygląd :)
Pełną listę obsługiwanych routerów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu OpenWrt.
Ja jednak polecam wybrać router, dla którego można dostać gotowy obraz OpenWrt z interfejsem Gargoyle w polskiej wersji.

Kilka ciekawszych moim zdaniem routerów:

TL-WR842NDWi-Fi 802.11n 300Mb/s, 8 MB pamięci flash, USB 2.0 a wszystko za mniej niż 100 zł.

WR841N v8Jedno z najtańszych urządzeń obsługujących OpenWrt. Ma tylko 4 MB pamięci, obsługuje Wi-Fi 802.11n 300 Mb/s, nie ma USB, ale kosztuje w okolicach 60 zł.

WDR4300Mocny sprzęt ze 128 MB pamięci RAM, wydajny procesor Atheros AR9344@560MHz, 8 MB pamięci flash, 2 portu USB 2.0, gigabitowy przełącznik oraz obsługę Wi-Fi w standardzie zarówno 802.11n (300 Mb/s) jak i a (450 Mb/s).

Ja ze względu na to, że nie potrzebuję gigabitowego przełącznika (router jest zabudowany w przedpokoju a inne urządzenia łączą się z nim tylko bezprzewodowo), aż 2 portów USB i Wi-Fi o prędkości 450 Mb/s dla standardu 802.11a wybrałem trochę tańszą wersję wspomnianego wyżej routera - model WDR3500.

Przed zakupem konkretnego modelu warto zerknąć na stronę eko.one.pl prowadzoną przez Pana Cezarego Jackiewicza gdzie można znaleźć obrazy OpenWrt z interfejsem Gargoyle w polskiej wersji językowej. Jeśli znajdziemy odpowiedni obraz pod nasz router wszystko powinno pójść z górki :)

Instalacja

Instalacji można dokonać na wiele sposóbów: od wgrania oprogramowania przez panel WWW poprzez zaprogramowanie wewnętrznej pamięci flash routera zewnętrznym programatorem. Pierwszy sposób jest z reguły najszybszy i najłatwiejszy (jeśli nie ma potrzeby wykorzystywania innych metod).

Zaczynamy od ściągnięcia odpowiedniego oprogramowania.
Wchodzimy na wspomnianą wcześniej stronę i szukamy modelu naszego urządzenia.

W moim przypadku dostępne są 2 pliki różniące się nazwą:

gargoyle-1.6.2.2-ar71xx-tl-wdr3500-v1-squashfs-factory.bin
gargoyle-1.6.2.2-ar71xx-tl-wdr3500-v1-squashfs-sysupgrade.bin

Jeśli OpenWrt wgrywamy na oryginalny soft producenta - jak w moim opisie to wybieramy plik z "factory" w nazwie.
Jeśli mamy już wgrane OpenWrt i dokonujemy aktualizacji to wybieramy plik z "sysupgrade".
Jeśli do tej pory używaliśmy innego alternatywnego oprogramowania to najlepiej powrócić do oryginalnego oprogramowania i dopiero z jego poziomu instalować OpenWrt.

Po ściągnięciu pliku rozłączyłem się z internetem (połączenie Wi-Fi) ponieważ adres obecnego routera jest identyczny z tym jaki daje TP-Link WDR3500.

Podłączenie routera jest opisane w instrukcji i można je skrócić do 3 kilku kroków - w moim przypadku:

  • rozpakowanie routera
  • podłączenie zasilacza oraz kabla sieciowego do jednego z 4 żółtych portów Ethernet - drugi koniec oczywiście do karty sieciowej komputera
  • włączenie zasilania przyciskiem z tyłu obudowy

Oprogramowania nie należy wgrywać przy połączeniu bezprzewodowym.

Po tej operacji w przeglądarkę wpisujemy adres www.tplinklogin.net lub adres IP routera - standardowo jest to 192.168.0.1

Powinno pojawić się okienko jak to poniżej gdzie należy wpisać nazwę i hasło użytkownika (są one podane na tabliczce znamionowej routera na dolnej części urządzenia). Standardowo jest to kombinacja:
admin
admin

Gdy takie okienko nie pojawia się warto sprawdzić prawidłowe podłączenie routera oraz czy router ma odpowiedni adres IP (polecenie ipconfig w Windows) a jeśli tak to czy da się go pingować.
Po zalogowaniu się pojawia się standardowy panel konfiguracyjny TP-Linka.
Z menu po lewej stronie wybieramy System Tools a następnie Firmware Upgrade

Pojawia się kolejna strona na, której można wybrać oprogramowanie do routera.
Wybieramy wcześniej ściągnięty plik i klikamy Upgrade.

Pojawia się jeszcze ostrzeżenie:

Klikamy OK i następuje proces wgrywania się nowego oprogramowania.
Nie należy go w żaden sposób przerywać.

Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie to zobaczymy komunikat:

A następnie router zrestartuje się

Po restarcie panel konfiguracyjny będzie dostępnym pod innym adresem - 192.168.1.1
Przywita nas monitem o wpisanie hasła. Standardowe dla obrazów z Gargoyle to "password".

Po jego wpisaniu jesteśmy proszeni o dwukrotne wprowadzenie nowego hasła.

Po tej operacji mamy router z zainstalowanym OpenWrt oraz interfejsem Gargoyle w języku polskim. Konfiguracja takiego urządzenia nie różni się znacząco od tych ze standardowym oprogramowanie - dostajemy po prostu więcej "opcji", ale interfejs Gargoyle jest na tyle przejrzysty i czytelny, że każdy powinien sobie z nim poradzić.

Gdyby jednak podczas operacji wgrywania oprgramowania coś poszło nie tak a router nie dawał oznak życia to odsyłam do innego wpisu o ratowaniu takiego urządzenia. 

linux internet porady

Komentarze

0 nowych
En_der   9 #1 02.06.2015 00:04

Naprawdę prosty sposób wgrywania nowego oprogramowania, a routery z Ożarowa Mazowieckiego nawet ładne i solidne. Mam dwa, a jeden z nich to 5 letni weteran, jednak ciągle dający radę chociaż na oryginalnym fabrycznym sofcie :)

flecht   7 #2 02.06.2015 07:45

Fajny wpis. Sam nie mogę się zebrać, żeby podmienić soft w moim TL-WR1043ND v1 – skoro działa, to po co ruszać? :P
Przy okazji proponowałbym skorygowanie standardów, bo w miejsce 'ac' wpisałeś 'a' (nie te szybkości).

csMKJP   2 #3 02.06.2015 07:49

Jest jeszcze Tomato. Dokładnie mówiąc MOD Tomato by Shibby

https://openlinksys.info/news.php
http://tomato.groov.pl/

Kamolot   2 #4 02.06.2015 08:18

Ja ze swoim WDR3600 mam straszny problem ze słabym sygnałem wifi - próbowałem wszystkich znalezionych sztuczek i oczywiście nic to nie dało. Uważasz, że wgranie Gargoyle coś tu zmieni czy ten przypadek jak czytam tak ma i nic to nie da?

SweetDreams   10 #5 02.06.2015 08:18

@flecht: I co się nie zgadza? ;) WDR3500 ani żaden inny z wymienionych nie obsługuje 802.11ac.

SweetDreams   10 #6 02.06.2015 08:24

@Kamolot: Niestety jeśli chodzi o zasięg to alternatywne oprogramowanie wiele tutaj nie zmieni.

Astraltrooper   6 #7 02.06.2015 08:33

@Kamolot: Niestety wgranie alternatywnego firmware nic tu nie da. Możesz mieć po prostu uszkodzone "radio" ja tak miałem w jednym modelu od tp-linka. Generalnie wada fabryczna, jedyne co ci pozostaje w tym wypadku oddać router do reklamacji jeśli nadal jest na gwarancji....

Kamolot   2 #8 02.06.2015 08:55

Router jest po gwarancji - 3 rok już mija - denerwujące jest że 5-7 metrów od routera bez ścian zostaje mi 1 kreska. Domowymi sposobami da się do tego dobrać?
W sumie nie mam nic do stracenia może spróbuję.

Berion   16 #9 02.06.2015 09:43

@flecht: Zależy wszystko od interpretacji słowa działa. ;) "Lewe fw" pozbawione są backdoorów, są otwarte i niekiedy bogatsze w funkcje od oficjalnych. Czy tak jest w tym przypadku nie wiem, ale warto rozważyć. Są jeszcze dd-wrt i pomidor.

Autor edytował komentarz.
  #10 02.06.2015 10:13

LuCI2 - jest tylko w wersji rozwojowej (trzeba sobie to wkompilować w obraz do tego trzeba to wymusić bo nie ma w standardowym repo) czyli raczej coś nie dla osoby zaczynającej swoją przygodę, a z kolei Xwrt to inna gałąź a nie OpenWRT, wpis bardziej teoretyczny niż praktyczny...

Waran z komodo i wersalko   4 #11 02.06.2015 12:12

Bardzo fajny wpis, tym bardziej że miałem instalować OpenWRT na RT-N16. Dzięki.

Spagnoletto   6 #12 02.06.2015 12:30

Nie zapominajmy, że z alternatywnego firmware mamy jeszcze w zasięgu ręki DD-WRT, chociaż router na który postawiłeś go nie wspiera.

flecht   7 #13 02.06.2015 12:34

@SweetDreams: Mea culpa. Błędnie założyłem, że pominąłeś jedną jakże ważną literę. Sam jednak też racji nie masz, bo 802.11a kończy się na 54 Mbps, a tu podajesz wartości o rząd wielkości większe – wymienione szybkości łapią się pod 802.11n, z różnymi zakresami częstotliwości.

@Berion: Wakacje idą, domownicy powyjeżdżają, to i ja prawdopodobnie skuszę się na zmiany. Stabilność routera może nie jest idealna, aczkolwiek więcej problemów i tak sprawia Ciscowy modem. :P

Autor edytował komentarz.
WODZU   18 #14 02.06.2015 13:21

@flecht: W swoim TL-WR1043ND v2 swego czasu postanowiłem zaktualizować firmware do wersji 140613 ze strony producenta. Dobrze że udało mi się znaleźć 130925, bo wersja 140613 uczyniła bezużytecznym mechaniczny włącznik Wi-Fi na tyle obudowy, z którego korzystam prawie codziennie.

  #15 02.06.2015 14:35

@SweetDreams: Nie powiedział bym akurat kiedy miałem WRT-54GL z DD-WRT mogłem zmienić moc sieciówki i tak o dziwo działało. Obecnie mam WDR4300 ale na firmowym sofcie bo nie potrzebuje nic już kombinować.

  #16 02.06.2015 17:07

Kamolot: Mi z kolei WDR3600 rozłączało wifi, ale właśnie na czystym openwrt. Zainstalowałem openwrt z gargole (gotowy obraz) i pomogło. Zawsze można też wgrać oficjalny soft.

Jaro070   17 #17 02.06.2015 18:12

Akurat szukałem rutera, na którym można zainstalować bez problemów OpenWrt. Dzięki za wpis!

trux   11 #18 03.06.2015 02:32

Używam na TP-Link TL-MR3420 z Aero2

dziubin   6 #19 03.06.2015 12:50

Używałem z najtańszym wspomnianym TPLinkiem, ale z czasem po miesiącu zaczęło się dziać coś niezdrowego. Urządzenia nie chciały łączyć się z routerem, pomagał dopiero reset routera. Problem rozwiązał fabryczny soft... także, nie zawsze jest to lepsze rozwiązanie.

DiamondBack   13 #20 04.06.2015 11:43

Posiadam od 5 lat Netgear WNDR 3700v2. Dopiero po wgraniu gargulca pokazał pazur.
Jednocześnie mam na nim uruchomione:
- FTP/SMB
- monitoring dzięki podłączonej kamerce USB za 15 zł
- klienta torrent
- akcelerator ściągania.
- działające QOSy

Router śmiga z netem 160/5 a zapis po usb sięga 16MB/s
Zdecydowanie polecam.

psejta3   4 #21 06.06.2015 12:24

@SweetDreams Ja mam TL-MR3220 V1 i modem 3G Huawei E173s-2. Jak będę chciał wrócić do oryginalnego firmware to wystarczy pobrać ze strony TP-Link i zrobić aktualizację przez przeglądarkę?

Autor edytował komentarz.
SweetDreams   10 #22 06.06.2015 13:14

@psejta3: Tak, przy czym wybierasz wersję bez bootloadera - na stronie TP-Linka dla TL-MR3220 V1 chyba wszystkie takie są - i wgrywasz przez przeglądarkę.

psejta3   4 #23 06.06.2015 18:32

@SweetDreams: Wgrałem już ;) Mam fajny motyw Blue Ice C :) Mam też po polsku i kilka fajnych ''zaawansowanych'' funkcji :) No i chyba najważniejsze modem 3G też działa :) Dobrze że spotkałem ten blog i czekam na więcej podobnych :D

  #24 13.06.2015 10:15

WR740N v.4.23 - czytam iż od wersji gargulca 1.6.1 nie ma na przykład "mostu bezprzewodowego", a któraś jeszcze wersja 1.6.x nie posiada trybu repeatera. Polecono mi wgrać 1.6.2.2 i chyba ta nie jest wykastrowana czy jest? Zostaje 1.5.9.6 z takich popularnych. Czy generalnie jeśli będę chciał użyć kiedyś tego rutera jako przekaźnika - bo z tego co wiem on ma tylko 70Mbps po WiFi, do sieci 2,4GHz się przyda...

  #25 18.11.2015 19:26

Polecam Gargoyle 1.6.2.2 pl Na WR740N v4.23 zyskał nowej mocy. Moc sygnały zwierzyła się i prędkość połączenia ze 120Mb/s na 150Mb/s skoczyła.
Polecam

  #26 24.01.2016 00:15

Witam po wgraniu Gargoyle do mojego TP-LINK WR1043ND nie wykrywa modemu w USB XS Sticks Mobilcom debitel ,wie ktoś może w czym tkwi przyczyna??

  #27 31.03.2016 08:58

Problem na WDR3500 + USB E3276 + Aero2. Test
Pobiera adres dynamiczny IP z zewnątrz , urządzenia się widza po lanie , WIFI .
Problem z wyjściem z zewnątrz. Sam USB E3276 działa tzn jest internet . (wykluczone niedziałanie palucha )

Ustawienia gorgulca : 3G/LTE (NDIS) , wwan0 , NDIS, /ttyUSB0 , Aero2 ..
W logach konfiguracyjnych rutera nie widać nic niepokojącego . Jakieś uwagi co dalej ?

Nie chcę śmiecić logami ... co warto sprawdzić więcej.

  #28 09.04.2016 15:20

@Pawel-- (niezalogowany): Bzdura. Aktualizacja softu nie zwiększy sily sygnału. Efekt placebo

  #29 22.07.2016 11:16

Wszystko fajnie, ale ja już mam wgrany openwrt dla tp link mr3220, ściagnęłam gargolye (odpowiednie chyba) i nie rozumiem co dalej. Dziś całą noc siedziałam nad skonfigurowaniem tego routera z modemem alcatel one touch L850v. (t- mobile) Jestem zupełnym laikiem, ale jakoś się udało.. .Przez chwilę, jakieś 3 h internet działał super, teraz znów się zawiesza. Konfigurowałam openwart przy pomocy tej strony https://translate.google.com/translate?depth=1&hl=pl&prev=search&rurl=tr... nie wiem, może coś mam źle ustawione?
Chciałabym teraz go zaktualizować, aby coś rozumieć po polsku do tego gargolye.... czy umiał by ktoś mi pomóc.... nie wiem też jak zainstalować antenę zewnętrzną do routera... pięknie proszę o pomoc...

  #30 22.07.2016 11:36

Czytam po raz enty- jestem zupełnym laikiem. Skonfigurowałam tp link mr3220 z alcatel onetouch L850v (t mobile) za pomocą strony https://translate.google.com/translate?depth=1&hl=pl&prev=search&rurl=tr... internet działa, choć po kilku godzinach stracił moc... Nie rozumiem jak do istniejacego openwrt dodać teraz gargoyle? Czy na pewno wszystko dobrze skonfigurowałam? Pomóżcie proszę

  #31 22.07.2016 13:39

A teraz już mi router padł :(

  #32 06.08.2016 14:43

Nie powiem zawsze kusily nnie alternatywy ;-) u mnie w sieci / dostawca Multimedia / - za modemem kablowym Cisco stoi Tp-Link 8970 dziala w trybie BRIDGE .... czy ktos ogarniety odpowie czy jest cos pod tego dziadka ?
Pozdrawiam Krzysztof

Tedd88   5 #33 10.08.2016 12:32

@Anonim (niezalogowany): "Tp-Link 8970"

Jeżeli masz namyśli TP-Link TD-W8970 to działa pod wersja hardware 1.x

https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/td-w8970

  #34 23.12.2016 16:46

A czy pod router Cisco RV110W da się coś takiego wgrać?

Z góry dzięki za odpowiedź. (Wiem że trochę późno, bo ten temat był ponad rok temu).