Jak zmienić wygląd Maka?

Jak zmienić wygląd Maka?

29.03.2010 14:19

W Internecie można znaleźć sporo stron z instrukcjami, jak upodobnić system Windows czy Linux do Mac OS X. Co tu wiele mówić, oprogramowanie Apple’a jest po prostu ładne i wiele osób zazdrości jego wyglądu. Szczególnie pożądany jest Dock, ale nie tylko - również pasek menu umożliwiający szybki dostęp do funkcji programów. Co natomiast z użytkownikami Maków - czy także mogą zmieniać wygląd swojej systemu?

Jest co najmniej kilka metod, dzięki którym możemy sprawić, że Snow Leopard, Leopard czy Tiger będą posiadać nieco inny od domyślnego wygląd. Możemy to zrobić za pomocą ukrytych w systemie komend, a także dodatków i rozszerzeń. Za ich pomocą można nie tylko zmienić kolor paska menu albo miejsce wyświetlania Docka, ale także wprowadzić kilka przydatnych ulepszeń. W tym tekście zajmiemy się jedynie programami, które umożliwiają zmiany w wyglądzie Mac OS X.

Sekrety Mac OS X

W systemie Mac OS X ukrytych jest parę ciekawych rozwiązań, do których trudno dotrzeć zwykłemu użytkownikowi. Są to „niespodzianki” przeznaczone dla bardziej zaawansowanych właścicieli Maków. Ukrytych funkcji w systemie Apple’a jest całkiem sporo, jednak duża część spośród nich jest mało interesująca. Na szczęście programiści i pasjonaci udostępnili kilka programów, dzięki którym możemy w prosty sposób wpływać na wygląd systemu.

Jedną z bardziej popularnych aplikacji służących do zmiany interfejsu użytkownika w Makach jest Secrets. To niewielka aplikacja, która instaluje się w Preferencjach systemowych. Dzięki niej możemy wprowadzić naprawdę sporo zmian - nie tylko w Docku czy pasku menu, ale także programach i to nie tylko tych stworzonych przez Apple’a. Secrets oferuje całą listę aplikacji, w których można coś zmienić. Zacznijmy od Docka - Secrets pozwala na zmianę wyglądu tego narzędzia. Zamiast w formacie 3D, może być on wyświetlany w dwóch wymiarach - tak jak to miało miejsce w starszych wersjach systemu Mac OS X. Oprócz tego możemy zmienić jego wymiary, miejsce położenia, opóźnienie podczas wywoływania aplikacji, dodawać separatory, a także listy, dzięki którym możemy uzyskać podgląd plików czy programów.

Ciekawe rozwiązania można wprowadzić także w systemowym Finderze. Możemy np. zmienić kolor tła w podglądzie CoverFlow, ustawić domyślny rozmiar ikon, wyłączyć niektóre funkcje (dostęp do iDisk, nagrywanie płyt, opróżnianie kosza itp.), a także umożliwić wyświetlanie ukrytych plików. Inna funkcja pozwala na zmienienie nieco wyglądu katalogów. Dzięki zmianom oprócz standardowego wyglądu niebieskiej teczki będą z niej wystawały dokumenty zapisane w folderze. W ten sposób możemy urozmaicić nieco wygląd katalogów. Secrets pozwala także na uruchamianie Findera w wersji uproszczonej.

Kolejne zmiany możemy prowadzać w programach - np. przeglądarce Safari, iCal, iTunes, pakiecie iWork, Książce adresowej, DVD Playerze i innych. W Safari przyda się szczególnie domyślne ustawienie otwierania okien w nowych kartach (a nie oknach). Z kolei w iTunes można wymusić na programie numerowanie piosenek w nazwach plików. Dzięki temu transportując ulubiony album Pink Floydów do odtwarzacza MP3 możemy być pewni, że utwory będą zapisane we właściwej kolejności. W kalendarzu iCal dostępnych jest tylko kilka funkcji do zmiany - m.in. domyślny dźwięk alarmu.

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość dokonywania zmian w programach, które nie zostały wyprodukowane przez Apple’a. W Adium można np. wymusić potwierdzanie zewnętrznych dodatków, czy wprowadzenie zaawansowanych właściwości XMPP. Z kolei w Skype możemy dezaktywować ekran uruchamiania albo wyświetlanie ikony w Docku. Oczywiście, Secrets nie może dokonywać zmian w programach, które nie mają ukrytych cech - dlatego spora część aplikacji będzie raczej niedostępna dla zabawy.

Na koniec - zmiany w ustawieniach systemowych. Dzięki Secrets możemy wprowadzić ich całkiem sporo. Możemy usunąć sprawdzanie pisowni, wprowadzić automatyczne przesyłanie informacji o błędach, zmienić domyślną wersję Pythona i Perla. Co więcej, można zmienić ustawienia domyślnych czcionek LCD albo tło podczas uruchamiania systemu. Zmiany systemowe, jeśli nie jesteśmy zaawansowanymi użytkownikami, powinny być wprowadzane z ostrożnością, w przeciwnym wypadku możemy ich później żałować.

Bardzo podobną do Secrets aplikacją jest Hidden Settings - z tej też racji nie trzeba rozpisywać się na jej temat. To niewielki program, który pozwala na odblokowanie i uruchomienie ukrytych funkcji w Docku, przeglądarce Safari, Finderze czy Front Row. Użytkownik może m.in. wybrać czy Dock ma być wyświetlany w domyślnym trybie 3D czy też 2D. W Safari można wyeliminować okna z ostrzeniami czy otwieranie linków w kartach.

rel=\nofollow\href=\/1736001SecretsMacOSGaleria.html\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Secretsrel=\nofollow\href=\/1736001SecretsMacOSGaleria.html\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>HiddenSettings

Szlachetny kamień

Onyx to nie tylko narzędzie do porządkowania dysku (a także nazwa na odmianę agatu). Za jego pomocą możemy usuwać zbędne aplikacje, czyścić niepotrzebne dane, ale również wprowadzać zmiany w wyglądzie niektórych programów. Za pomocą zakładki Parametry użytkownik może odmienić nieco wygląd ogólny systemu, a ponadto: Findera, Dock, Exposé i Dashboard, przeglądarkę Safari, Spotlight, ekran logowania i inne. Zacznijmy od początku.

Zakładka Główne służy to wprowadzania ogólnych zmian w systemie. Możemy poprawić układ strzałek przewijania, ustalić domyślną lokalizację dla przechwytywanych obrazów, jak również dodać do panelu preferencji opcję archiwizacji. Z kolei funkcja animowane tło pulpitu pozwala na udostępnienie efektów na biurku Maka. Zaś w Finderze możemy ustalać zachowanie ikon (przybliżanie, animowanie) czy usunąć z menu niektóre funkcje - Preferencje, Wysuń dysk, Opróżnij kosz, Idź do itp. Można także wprowadzić zmiany w wyświetlaniu tytułu okna, linii nazw i tło paska menu.

Zmiany, które możemy wprowadzić w Docku podobne są do tych oferowanych przez Secrets. Można więc wybrać jego wygląd (3D z efektem lustra i 2D z efektem przeźroczystości), rodzaj minimalizowania, pozycję i wyrównanie. Jeśli przeszkadzają nam animacje podczas otwierania programów - bez problemu możemy je usunąć. Ponadto ikony plików ukrytych mogą być częściowo przeźroczyste, co pomoże nam w odróżnieniu ich od innych danych. Istnieje też funkcja blokująca ikony w pasku Docka - nie będzie można ich wówczas ani przenieść, ani usunąć. Między aplikacjami można dodać przerwy.

Exposé i Dashboard posiadają tylko kilka opcji zmian, jednak warto na nie zwrócić uwagę. W Exposé możemy ustalić, aby wyświetlane były aktywne krawędzie ekranu. Przyda to się podczas korzystania z usługi. Bardzo ciekawą funkcją jest też Exposé Blob - niewielka ikonka w dole ekranu, która pozwoli nam przeskakiwać między uruchomionymi oknami. W Dashboard możemy wprowadzić tylko dwie zmiany - wyłączyć wszystkie widżety albo włączyć tryb deweloperski. Jest on przydatny osobom, które przygotowują własne widżety dla systemu Mac OS X.

W zakładce Logowanie istnieje funkcja wyboru tekstu, który będzie się pojawiać podczas uruchamiania systemu. Może to być wiadomość powitalna, nasze imię albo cokolwiek co przyjdzie nam do głowy. Oprócz tekstu w oknie logowania może być wyświetlona nazwa hosta, wersja systemu, numer seryjny, adres IP, czas i data. Inne funkcje pozwalają na usunięcie opcji Uśpij, Uruchom ponownie i Wyłącz z menu Apple. Za pomocą Logowania możemy także zmienić tryb rozruchu Maka.

Onyx pozwala także na kilka zmian w wyszukiwarce Spotlight - możemy usunąć ją z paska menu albo ustalić rodzaj wyszukiwania. Z kolei za pomocą zakładki Różne można wprowadzić zmiany w Terminalu, iTunes, Narzędziach dyskowych, kliencie poczty Mail, książce adresowej czy QuickTime. Jednak najbardziej przydatną funkcją w Onyksie jest... Przywróć domyśle. W ten sposób możemy cofnąć wszystkie zmiany wprowadzone w systemie i wrócić do jego pierwotnego wyglądu. Przyda się to zwłaszcza wtedy, gdy nie jesteśmy zadowoleni ze zmian albo wręcz przeszkadzają nam one w pracy.

rel=\nofollow\href=\/1490801OnyXMacOSGaleria.html\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>OnyX-Dockrel=\nofollow\href=\/1490801OnyXMacOSGaleria.html\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>OnyX-Logowanie

Niewielkie aplikacje

W Internecie można znaleźć także całkiem sporo programów, które pozwolą nam dokonać zmiany w wybranych elementach systemu. Takim rozwiązaniem może być Menu Browser. Umożliwia on dostęp do katalogów z poziomu paska menu. Dzięki temu chcąc otworzyć wybrany folder nie musimy uruchamiać Findera. Menu Browser może być przydatny szczególnie dla osób, które przyzwyczaiły się do wyglądu menu w systemie Windows i brakuje im szybkiego dostępu do katalogów w Makach (a nie podoba im się Dock). Niestety, program jest płatny.

Menu Browser Innym rozwiązaniem jest Dock Library. To bardzo ciekawa, darmowa aplikacja, która pozwala na zmianę wyglądu systemowego. Program pozwala na importowanie szablonów, które oferują różny wygląd Docka. Możemy stworzyć całą bibliotekę taki skórek - można je pobierać za darmo z takich stron jak LeopardDocks.com czy LeopardDocks.net. Dock Library umożliwia przeglądanie szablonów, wybieranie spośród nich takiego, który najbardziej nam odpowiada, wprowadzanie indywidualnych zmian, a także - oczywiście - aktywowanie ich.

Dock Library Możliwości Docka można rozszerzyć także za pomocą Dock Spaces. Pozwala on na stworzenie nawet 10 dodatkowych Docków, z których możemy korzystać naprzemiennie. W ten sposób uzyskujemy możliwość stworzenia różnych wersji Docka, w zależności od potrzeb. Można np. podzielić programy na kategorie i każdą rozmieścić w innym Docku. Program przyda się również jeśli użytkownik chciałby mieć szybki dostęp do dokumentów, zdjęć czy muzyki. Aplikacja jest darmowa.

Dock Spaces Co za dużo...Kombinować z wyglądem i ustawieniami Mac OS X można naprawdę długo. Wbrew niesprawiedliwej, obiegowej opinii, system Apple’a nie jest zamknięty na ingerencje. Co prawda, nie możemy dokonywać tylu zmian, co właściciele Linuksa, jednak dostępne na rynku narzędzia pozwolą dostosować ustawienia oprogramowania do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Jedna rada: nie przesadzać. Opisałem tylko kilka spośród interesujących programów, których w Sieci można znaleźć prawdziwe multum. Najwięcej wśród nich jest niewielkich narzędzi dodających mniej lub bardziej potrzebne funkcje do Mac OS X. Niestety, sporo z nich jest często zupełnie zbędna, a chwilami może wręcz przeszkadzać w pracy. Dlatego warto dobrze zastanowić się przed wprowadzeniem zmian. Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie, co chcielibyśmy osiągnąć? Najlepsze zmiany są takie, które usprawniają pracę i pomagają użytkownikowi w osiągnięciu celu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)