Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi? Podobno wystarczy inteligentna tapeta

Strona główna Aktualności

O autorze

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) stworzyli tzw. smart tapetę. To materiał pokrywający ścianę, z ukrytymi we wnętrzu antenami. W prosty sposób ma zwiększać sygnał Wi-Fi w całym domu.

Zmaganie się z kiepskim sygnałem Wi-Fi może wkrótce się zmienić. Dodatkowe wzmacniacze zasięgu wymagają podłączenia do prądu i nie mają wiele wspólnego z estetyką. Niektórych może to razić. A gdyby tak stworzyć tapetę na ścianę, która we wnętrzu będzie posiadać anteny Wi-Fi? Skutecznie i niewidocznie.

Odpowiedzią jest inteligentna tapeta RFocus. Pierwszy prototyp zawiera 3720 niewielkich anten we wnętrzu cienkiego materiału o powierzchni sześciu metrów kwadratowych. Tapeta nie wymaga żadnego zasilania. Działa jak lustro, które odbija sygnał Wi-Fi dalej, niczym światło.

Testy wykazały, że RFocus może wzmocnić moc sygnału w pomieszczeniu nawet 10-krotnie. Naukowcy zwracają uwagę, że to bardzo wydajne rozwiązanie przy zachowaniu niskich kosztów. Stworzenie jednej antenki kosztuje zaledwie kilka centów – czytamy na stronie MIT.

Zwiększanie sygnału Wi-Fi to nie jedyna zaleta RFocus

System RFocus może znaleźć zastosowanie także w innych dziedzinach. Oprócz wzmacniania sygnału Wi-Fi, zestaw dziesiątek tysięcy takich anten może sprawdzić się w fabrykach czy magazynach. Twórcy inteligentnej tapety sądzą, że mogłaby świetnie zastąpić różnego rodzaju czujniki monitorujące pracę maszyn czy stany magazynowe.

Póki co system RFocus jest na bardzo wczesnym etapie prac. Wkrótce działanie inteligentnej tapety ma być przedstawione podczas konferencji USENIX NSDI '20 w Kalifornii. Autorzy projektu mają nadzieję, że pokaz przykuje uwagę większej ilości naukowców, którzy będą chętni pomóc w rozwoju badań.

© dobreprogramy
s