Jaką chmurę wybrać - aplikacje do przechowywania plików online

Jaką chmurę wybrać - aplikacje do przechowywania plików online

Evernote - nowa notatka
Evernote - nowa notatka
13.05.2011 17:26, aktualizacja: 21.06.2011 16:54

Czy warto przechowywać pliki w chmurze obliczeniowej? Zdania w tej kwestii są mocno podzielone. Użytkownicy takich usług jak Dropbox czy Syncplicity chwalą sobie możliwość łatwego dostępu do danych - niezależnie od miejsca pobytu, a także przechowywanie kopii zapasowych plików. Przyda się to, jeżeli dane z naszego komputera zostaną usunięte. Krytycy chmury obliczeniowej zarzucają jej przede wszystkim brak bezpieczeństwa (dane w Sieci mogą łatwiej zniknąć lub zostać skradzione), a także konieczność korzystania z Internetu. W momencie odcięcia od Sieci, tracimy dostęp do danych. Jak jest w rzeczywistości? Zapraszamy do krótkiego przeglądu aplikacji, które ułatwią nam przechowywanie i synchronizację danych w chmurze obliczeniowej.

Oprócz typowych narzędzi przeznaczonych do przechowywania plików online pozwoliliśmy sobie zamieścić również nieco odbiegające od tego schematu. Najlepszym tego przykładem może być Evernote, który służy przede wszystkim do przechowywania i synchronizacji notatek w Sieci. W zestawieniu znajdą się także usługi powiązane z systemami operacyjnymi, jak na przykład UbuntuOne czy MobileMe, a także - w mniejszym stopniu - Windows LiveMesh. Są to propozycje od firm takich jak Canonical, Apple czy Microsoft. Biorąc pod uwagę pojawiające się co rusz informacje, można przypuszczać, że przyszłość systemów operacyjnych będzie coraz bardziej związanych z chmurą obliczeniową. W tym kierunku idzie zarówno Microsoft (Windows 8) jak i Apple, a także Canonical.

Stawiamy na wygodę - Dropbox

Dropbox to jedna z najpopularniejszych usług dostępnych w Sieci. Za pomocą Dropboksa możemy przechowywać i synchronizować pliki z naszego komputera. W wersji darmowej otrzymujemy jedynie 2 GB przestrzeni, jednak można ją bez problemu rozszerzyć - na przykład biorąc udział w popularyzacji usługi wśród znajomych. Dropbox pozwala na przechowywanie dowolnych materiałów na wirtualnym koncie, dostęp do nich z poziomu przeglądarki internetowej, a także ograniczoną edycję online. Aplikacja, która dostępna jest dla systemów Windows, Linux, Mac OS X, a także Android i iOS, działa w bardzo prosty sposób. Przede wszystkim wybieramy katalog, który będzie synchronizowany online. Możemy wybrać oddzielny folder, do którego będziemy wrzucać pliki, bądź też przypisać do Dropboksa na przykład Moje Dokumenty. Po uruchomieniu aplikacji, automatycznie kopiuje ona zmiany w wybranym katalogu do chmury obliczeniowej. Oczywiście, pliki są szyfrowane, a dostęp do konta chroniony hasłem.

  • Dropbox - logowanie
  • Dropbox - tworzenie konta
[1/2] Dropbox - logowanie

Przechowywane online dane możemy nie tylko wykorzystywać na własne potrzeby, ale również dzielić się nimi ze znajomymi czy współpracownikami. Każdy zapisany plik czy folder może zostać udostępniony wybranej osobie. Możemy też dzielić całe konto z innymi osobami, co przyda się na przykład podczas prac nad projektem w pracy. Z poziomu naszego konta możemy monitorować wykorzystaną przestrzeń na serwerach Dropboksa, zmieniać ustawienia użytkownika i preferencje (np. przesyłanie informacji e-mailem o ważnych zmianach) czy łączyć poszczególne komputery z kontem. Oczywiście, możemy też przeglądać, wyszukiwać i edytować dane zapisane na koncie. Drobpox pozwala z poziomu serwisu tworzyć nowe foldery, kasować pliki, zmieniać ich nazwy czy przeglądać historię zmian. Dodatkowe informacje na temat działania Dropboksa dostępne są na stronie usługi, podobnie jak poradnik, w jaki sposób zapewnić sobie większą przestrzeń do przechowywania plików.

Klient Dropboksa dostępny jest dla systemów Windows, Linux i Mac OS X.

Plusy...łatwe przesyłanie plikówmożliwość rozbudowy darmowej przestrzeni podgląd plików online ...i minusybrak polskiej wersji językowejbrak edycji plików onlineNajciekawsze funkcjeobsługa proxyobsługa limitu przesyłu danychdzielenie się ze znajomymiNotatki, notatki - EvernoteTo nietypowe - w kontekście naszego zestawienia - narzędzie do przesyłania i synchronizacji danych. Jest bardziej notatnik online niż tradycyjna usługa typu Dropbox czy Syncplicity. Evernote pozwala na synchronizację i przechowywanie notatek, grafik, stron internetowych czy linków na wirtualnym koncie. Po co mielibyśmy coś takiego robić? Otóż, usługa ta świetnie sprawdza się, jeżeli chcemy mieć szybki dostęp do notatek niezależnie od urządzenia, z którego korzystamy. W prosty sposób z kontem możemy łączyć się z poziomu komputera (Windows, Mac OS X), jak i telefonu (iOS, Android), a także przeglądarki internetowej. Evernote ponadto posiada dodatki dla przeglądarek internetowych, za pomocą których jednym kliknięciem możemy zapisywać odwiedzone strony czy ciekawe artykuły w Sieci. Zachowany tekst można potem przejrzeć w innym urządzeniu, bądź podzielić się nim ze znajomym.

  • Evernote - widok ogólny
  • Evernote - nowa notatka
[1/2] Evernote - widok ogólny

Program posiada rozbudowany edytor notatek, z którego możemy korzystać niczym z edytora tekstu. Każda notatka oprócz tytułu może być otagowana, a także zachowana w wybranym przez nas katalogu. Możemy też dołączyć do niej link do strony internetowej. Evernote oferuje kilka typów widoku, możliwość personalizacji przycisków, a także wyszukiwanie tekstów na podstawie podanych słów. Program w wersji darmowej prócz ograniczonego limitu danych, które możemy zapisać online, wyświetla też reklamy. Zajmują one jednak niewiele miejsca i nie rozpraszają uwagi podczas pracy z Evernote. Program obsługuje też skróty klawiszowe, co znacznie przyśpiesza korzystanie z najczęściej używanych funkcji.

Evernote dostępny jest dla systemów Windows i Mac OS X.

Plusy...polska wersja językowadostęp z poziomu przeglądarki internetowej...i minusybrak wersji na Linuksawersja internetowa tylko po angielskuNajciekawsze funkcjezaawansowana edycja teksturozszerzenia dla przeglądarekobsługa skrótów klawiszowychDla lubiących kontrolować - SpiderOakTo kolejny, zbliżony działaniem do Dropboksa, tradycyjny program do przesyłania i synchronizowania danych w chmurze obliczeniowej. Podobnie jak większość usług, SpiderOak w wersji podstawowej oferuje 2 GB wolnej przestrzeni dla użytkownika. Za więcej przyjdzie nam zapłacić. Z klienta umożliwiającego przesył plików skorzystają użytkownicy systemów Windows, Linux i Mac OS X, a także smartfonów (Android i iOS). Program oprócz synchronizacji danych pozwala na ich podgląd online. W odróżnieniu od Dropboksa, SpiderOak posiada znacznie bardziej rozbudowanego klienta, za pomocą którego możemy monitorować przesyłane dane. Oprócz zwykłej synchronizacji możemy wykonywać kopie bezpieczeństwa, przeglądać usunięte pliki, historię zmian, a także wybierać osoby, z którymi chcemy podzielić się danymi.

  • SpiderOak - widok ogólny
  • SpiderOak - archwizacja danych
[1/2] SpiderOak - widok ogólny

Kolejna istotna funkcja to szybki dostęp do określonych typów plików. Jeżeli chcemy na przykład przechowywać na naszym koncie tylko filmy czy muzykę zapisaną w komputerze, SpiderOak pozwoli na prosty ich wybór. Wystarczy zaznaczyć w lewym pasku wybraną kategorię danych. W ten sam sposób możemy też wykonać kopię bezpieczeństwa odebranej poczty e-maili. Co istotne, za pomocą klienta SpiderOak możemy też pobierać dane z chmury obliczeniowej. Przyda się to szczególnie, gdy chcemy przywrócić dane, które zniknęły z pamięci naszego komputera.

SpiderOak dostępny jest dla systemów Windows, Linux i Mac OS X.

Plusy...rozbudowany menadżerzaawansowane preferencje...i minusybrak polskiej wersji językowejbrak dostępu z poziomu przeglądarki internetowejNajciekawsze funkcjetworzenie kopii zapasowych plikówwersje dla iOS i Androidamonitorowanie przesyłu danychTrochę więcej przestrzeni - Windows Live MeshWindows Live Mesh to odpowiedź Microsoftu na chmurę obliczeniową. Dzięki darmowej usłudze możemy przechowywać na wirtualnym dysku do 5 GB danych. To nieco więcej niż oferują konkurencyjne firmy takie jak Dropbox, Syncplicity czy SpiderOak. Oczywiście, pojemność konta można rozszerzyć, co jednak wiąże się z kosztami. Windows Live Mesh dostępny jest nie tylko dla systemu Microsoftu, ale posiada również klienta dla Mac OS X. Podobne funkcjonalności oferują usługi Windows Live Sync oraz Windows Live SkyDrive. Równie ciekawą funkcją jest integracja z innymi usługami online takimi jak poczta Hotmail czy dokumenty Office Web Apps. Oprócz możliwości synchronizacji materiałów, program umożliwia między innymi zdalne łączenie się z komputerami, dostęp do elementów takich aplikacji jak Internet Explorer czy pakiet Office.

  • Windows Live Mesh - logowanie
  • Windows Live Mesh - widok ogólny
[1/2] Windows Live Mesh - logowanie

Aplikacja Microsoftu pozwala na wybór katalogów, które chcemy zsynchronizować, a także monitorowanie przesyłu danych. Przesłane pliki można przeglądać z poziomu konta Hotmail. Jest to szczególne ciekawa funkcja, ponieważ dzięki niej możemy w prosty sposób przesłać zapisane „w chmurze” zdjęcia czy dokumenty e-mailem. Z poziomu przeglądarki internetowej można również wyszukiwać zapisane dane. Oprócz możliwości przesyłu danych na wirtualne konto, Windows Live Mesh pozwala również na dzielenie plików w sieci lokalnej. Warto zaznaczyć, że w wydaniu dla systemu Microsoftu, Live Mesh wchodzi w skład pakietu Windows Live Essentials. Natomiast dla Mac OS X wydawany jest jako osobna aplikacja.

Windows Live Mesh dostępny jest dla systemów Windows i Mac OS X.

Plusy...polska wersja językowa (tylko Windows)zaawansowane preferencjedostęp z poziomu przeglądarki internetowej...i minusybrak wersji na LinuksaNajciekawsze funkcjewspółpraca z innymi usługami Microsoftumonitorowanie przesyłu danychChmura dla Linuksa - Ubuntu OneUbuntu One to usługa przeznaczona przede wszystkim dla użytkowników Linuksa. Wszelako dostępna jest też wersja - na razie beta - dla systemu Microsoftu. Dzięki niej możemy synchronizować notatki, kontakty czy zakładki. Co więcej, z poziomu strony internetowej można też śledzić nowości na temat konta, udostępnionych plików itp. W podstawowej wersji w ramach usługi otrzymujemy 2 GB darmowej przestrzeni użytkowej. Jej rozszerzenie jest już płatne - Canonical pobiera miesięczny abonament. Podobnie jak w Dropboksie czy SpiderOak, synchronizowane są pliki z wybranego przez użytkownika katalogu. Oprócz zwykłych funkcji znanych z podobnych usług, otrzymujemy także integrację z Evolution (kontakty) czy notatkami Tomboy. Możemy również importować kontakty z Facebooka i synchronizować zakładki Firefoksa. W przyszłości planowana jest rozbudowa strony internetowej tak, aby użytkownik miał dostęp do większej liczby funkcji z poziomu przeglądarki.

  • Ubuntu One - widok ogólny
  • Ubuntu One - urządzenia
[1/2] Ubuntu One - widok ogólny

Ważnym elementem Ubuntu One jest muzyka. W ramach usługi otrzymujemy możliwość stremingu muzyki na telefon (Android i iOS), a także sklep muzyczny Ubuntu One Music Store. Ubuntu One Music Store jest sklepem internetowym dedykowanym użytkownikom Ubuntu. Materiały udostępnione w sklepie są w formacie MP3 i nie są zabezpieczone mechanizmami DRM. Zawartość biblioteki uzależniona jest od kraju z jakiego łączy się użytkownik. Dostęp do pełnej oferty sklepu mają mieszkańcy USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Mieszkańcy pozostałych krajów Unii Europejskiej mają dostęp do utworów dwóch z czterech wielkich wytwórni oraz niezależnych. Użytkownikom łączących się z reszty świata oferowane są utwory mniejszych, niezależnych wytwórni. Warto zauważyć, że w Ubuntu One nie ma limitu na miejsce dla piosenek z Ubuntu One Music Store.

Ubuntu One dostępny jest dla systemów Windows i Linux.

Plusy...dostęp z poziomu przeglądarki internetowejsklep z muzyką...i minusybrak wersji na Mac OS Xopłata za wersje dla telefonówNajciekawsze funkcjeintegracja z systemem Ubuntuprosta obsługaPodsumowanieWiększość usług dostępnych dziś na rynku nie różni się specjalnie pod względem oferty. Różnice widoczne są dopiero na poziomie detali. Z opisanych w niniejszym tekście najwięcej darmowej przestrzeni oferuje Windows Live Mesh - co jest jednym z głównych jego atutów. Z kolei mało która usługa oferuje tak wiele funkcji, co SpiderOak, a Evernote nie ma równych sobie, jeżeli chodzi o przechowywanie notatek. Ubuntu One nadaje się idealnie do zapisu danych w systemie Ubuntu, zaś Dropbox jest jedną z najpopularniejszych i prostych w obsłudze usług.

W Sieci znajdziemy jeszcze sporo zbliżonych rozwiązań do podanych w tekście przykładów. Nie wspomnieliśmy na przykład o MobileMe, płatnej usłudze oferowanej głównie dla Mac OS X (ale także Windows). Inne rozwiązania na przechowywanie plików w chmurze to chociażby Box.net, który pozwala na proste dodawanie materiałów z poziomu przeglądarki internetowej, czy Syncplicity, stawiający na intuicyjną obsługę. Zachęcamy czytelników do dzielenia się w komentarzach ulubionymi narzędziami do przechowywania danych w chmurze obliczeniowej.

Wybierając narzędzie do przechowywania danych w chmurze obliczeniowej należy zadać sobie pytanie, do czego ma ona nam służyć. Czy chcemy jedynie zapisywać kopie bezpieczeństwa ważnych plików, czy też zależy nam na dzieleniu się materiałami ze znajomymi? Cenimy sobie prostotę, a może potrzebne są zaawansowane funkcje? Ofert w Sieci jest sporo, a - jeżeli wierzyć prognozom - będzie jeszcze więcej. Canonical cały czas pracuje nad Ubuntu One, podobnie co rusz pojawiają się pogłoski na temat nowej oferty firmy Apple dla systemu Mac OS X. Również Microsoft nie zasypia gruszek w popiele. System Windows 8 ma być poważnie zintegrowany z rozwiązaniami dostępnymi w chmurze obliczeniowej. Czy się nam to podoba czy nie, zarówno wielkie firmy jak i mniejsi dostawcy widzą przyszłość w tego typu rozwiązaniach. Warto wyrobić sobie o nich zdanie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)