Jakie sekrety kryją wirtualne maszyny od Microsoftu?

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Jak wiadomo, Microsoft już od jakiegoś czasu dystrybuuje wiele wersji ewaluacyjnych i narzędzi w postaci wstępnie przygotowanych maszyn wirtualnych, które zawierają już zainstalowany system operacyjny i testowane oprogramowanie. Dzięki temu wystarczy pobrać wcale nie tak duży (jak na dzisiejsze czasy i łącza) plik, rozpakować go i od razu można bezkarnie bawić się nową technologią np. w bezpłatnym VirtualPC 2007.

Dociekliwi użytkownicy zauważyli ostatnio, że jeden z takich obrazów maszyn wirtualnych ma większy rozmiar, niż pokazuje to system zainstalowany wewnątrz. Sytuacja taka może mieć miejsce wówczas, gdy na wirtualnym dysku usunięto pewne dane, ale plik VHD przechowujący jego zawartość nie został skompaktowany. Efekt - dane teoretycznie usunięte na wirtualnym systemie można bardzo łatwo odtworzyć.

Rzecz dotyczy konkretnie obrazu Internet Explorer Application Compatibility VPC Image, czyli systemu Windows XP z przeglądarką Internet Explorer 6 i zestawem narzędzi dla webmasterów. Po krótkiej analizie okazało się, że wśród odtworzonych z wirtualnego dysku danych znajduje się m.in. program do defragmentacji produkcji firmy trzeciej. Możliwe byłoby też odtworzenie obrazu ISO płyty instalacyjnej Windows XP SP2 gdyby nie to, że częściowo został on już nadpisany przez inne pliki.

W tym przypadku to raczej ciekawostka. Można sobie jednak wyobrazić, co by się stało, gdyby zamiast programu narzędziowego i płyty instalacyjnej Windows na dysku pozostała np. poufna dokumentacja lub nawet fragment kodu źródłowego. Przykład ten pokazuje, że Microsoft musi poprawić swoją politykę przygotowania obrazów VHD do dystrybucji. Rzecznik korporacji nie skomentował odkrycia dociekliwych użytkowników.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNowość w Mapach Google. Nawigacja będzie skuteczniejsza