reklama

Jako prezydent Francji, w całej Europie zrobi porządek z kryptografią

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Nie wiadomo, co musiałoby się stać, by Emmanuel Macron nie został nowym prezydentem Francji – w końcu najważniejsi przegrani otwarcie przekazują mu swoje głosy, byleby tylko nie dopuścić do wyboru w drugiej turze Mariny Le Pen. Nie zaszkodzi mu pewnie nawet jego stanowisko względem prywatności w Sieci, a raczej jej systemowego wyeliminowania. W imię wojny z terroryzmem chce on skorzystać z rozwiązań analogicznych do tych, jakie wprowadzono w Wielkiej Brytanii.

Już podczas inauguracji swojej kampanii wyborczej, pan Macron zapowiedział, że chce za pomocą środków prawnych zmusić dostawców usług internetowych, w szczególności operatorów serwisów społecznościowych, aby zapewniły władzom dostęp do zaszyfrowanej komunikacji pomiędzy podejrzanymi o terroryzm.

Cele Macrona wychodzą daleko poza Francję, docelowo objąć mają całą Unię Europejską, w praktyce oznaczając albo zneutralizowanie, albo zdelegalizowanie popularnych metod komunikacji. Jak stwierdził kandydat na prezydenta Francji:

(…) dzisiaj, gdy Internet stał się kluczowym elementem terroryzmu (…) państwa demokratyczne muszą mieć dostęp do treści przekazywanych między terrorystami w mediach społecznościowych i przez komunikatory.

Macron wydaje się rozumieć możliwości współczesnej kryptografii. Zauważył, że organizacje terrorystyczne wykorzystują szyfrowanie by ukrywać swoje projekty, rozmawiają ze sobą i wydają rozkazy przez silnie zaszyfrowane wiadomości w komunikatorach, coraz większa część ruchu internetowego jest zaszyfrowana i umyka organom ścigania. To nasza słabość, która czyni walkę z terroryzmem trudniejszą.

W tym celu Macron chce podjąć szczerą rozmowę z internetowymi potentatami, tj. Google, Facebookiem, Apple, Twitterem i innymi, tak by pomogły stworzyć Internet, który będzie kluczową częścią walki z terroryzmem. Do tej pory firmy te odmawiały wydania swoich kluczy kryptograficznych, odszyfrowania treści, mówiąc że zapewniły swoich klientów, że ich komunikacja jest chroniona. Taka sytuacja, zdaniem Macrona, nie może być już dłużej akceptowana. Można chronić prywatność użytkowników, ale według niego nie może to być niezgodne z koniecznością zapobiegania atakom terrorystycznym.

Dlatego, jeśli wyborcy mu zaufają, to jako prezydent Francji będzie on forsował wspólną inicjatywę dotyczącą usług kryptograficznych na poziomie Unii Europejskiej i NATO, które zmuszą firmy internetowe do uczestnictwa w tworzeniu legalnego systemu rekwizycji danych z ich zaszyfrowanych usług, analogicznego do tego, który stosowany jest dziś przez telekomy.

Nie ma danych? To wydaj chociaż metadane

Co ciekawe, polityk (albo przynajmniej jego sztab wyborczy) wydaje się zdawać sprawę z tego, że istnieje coś takiego jak szyfrowanie end-to-end, z którego kluczy pozyskać się nie da. Na stronie jego nowej partii En Marche! opublikowano wyjaśnienia, z których wynika, że celem kandydata na prezydenta Francji nie jest delegalizacja szyfrowania ani zakazanie usług szyfrowania end-to-end. Usługi wykorzystujące takie szyfrowanie dysponować mają jednak innymi informacjami niezbędnymi dla śledczych. Chodzi tu najwyraźniej o to, by na każde żądanie władzom udostępniano metadane związane z komunikacją, z których można by było przynajmniej ustalić, kto, z kim i kiedy rozmawiał.

Emmanuel Macron nie słyszał jednak chyba o komunikatorze Signal. Gdy ostatni raz jego operator, firma Open Whisper Systems otrzymała sądowy nakaz wydania FBI danych i metadanych dwóch swoich użytkowników, nakaz ten spełniła. Danych było tyle, co kot napłakał – data utworzenia konta oraz data ostatniego korzystania z niego. Może więc nowy prezydent Francji się zreflektuje i jednak pomyśli o jakichś porządnych zakazach?

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama