Janus Proxy w Firefoksie: Mozilla pozazdrościła Operze trybu Turbo

Strona główna Aktualności

O autorze

Opera Turbo była pierwszą usługą, która pozwoliła użytkownikom przeglądarek na łatwe przyspieszenie ruchu sieciowego i zaoszczędzenie na transferze. Włączając Turbo, użytkownik zamiast łączyć się bezpośrednio z serwerami WWW, łączył się z pośredniczącym serwerem Opery, który w odpowiedzi na zapytania zwracał mu skompresowane kod strony i zdjęcia. Nad czymś bardzo podobnym pracuje teraz Mozilla – rozwijane pod nazwą Janus Proxy rozszerzenie pozwoli użytkownikom Firefoksa na łatwe skorzystanie z kompresującego dane proxy, które pod względem efektywności wygląda na lepsze od rozwiązania Opery.

Jeśli korzystacie z desktopowego Firefoksa 33 i nowszych wersji tej przeglądarki (kanały wydawnicze Nightly i Aurora), lub mobilnego Firefoxa 32, to już możecie zainstalować rozszerzenie Janus Proxy Configurator. Pozwala ono na wykorzystanie serwera kompresująco-buforującego na bazie protokołu SPDY, który będzie działał jak pośrednik pomiędzy użytkownikiem a Internetem, kompresując obrazki, tekst, niektóre typy strumieni danych i przyspieszając komunikację między serwerem a przeglądarką. Korzystanie z niego jest banalnie proste – po zainstalowaniu rozszerzenia, w pasku narzędziowym przeglądarki pojawia się dodatkowy przycisk z rozwijanym panelem, w którym możemy włączyć Janus Proxy i sprawdzić statystyki ruchu.

Programiści Mozilli wyjaśniają na łamach wiki projektu, że Janus został tak skonfigurowany, by nie pogarszać jakości obrazków, więc nie ma co się spodziewać znaczących efektów wobec już mocno skompresowanej grafiki. Jednak już po pierwszych testach z popularnymi stronami głównymi popularnych portali widać niezłe efekty. Wczytanie głównej strony Onetu przez Janusa pozwoliło na zaoszczędzenie 22%, a Wirtualnej Polski 24%. To w wielkościach bezwzględnych sporo, biorąc pod uwagę, jak duże są dziś strony główne serwisów WWW.

Wygląda na to, że Janus jest obecnie najbardziej zaawansowanym serwerem pośredniczącym tego typu. Jego najnowsza wersja przynosi nie tylko kompresję tekstu i grafiki, ale też automatyczne konwertowanie animowanych GIF-ów do webowego wideo i blokowanie reklam. W najbliższych miesiącach Mozilla chciałaby wprowadzić takie mechanizmy jak automatyczne formatowanie witryn pod kątem łatwości ich czytania, prerenderowanie stron na podobieństwo Opery Mini, czy też adaptacyjne strumieniowanie wideo.

Dzięki temu Firefox z Janusem staje się przeglądarką, która może śmiało konkurować z Operą w trybie Turbo zarówno pod względem efektywności kompresji danych jak i przyspieszania komunikacji (po przełączeniu w tryb optymalizacji pod kątem zmniejszenia opóźnień).

© dobreprogramy
s