Czas pożegnać Nokię. Czy pamiętasz te kultowe telefony?

Dziś możemy albo opłakiwać utratę jednego z najważniejszych producentów telefonów komórkowych albo świętować, ze ludzie odpowiedzialni za tak wiele kultowych telefonów będą teraz pracować pod flagą Microsoftu.

Tym wpisem chciałbym przybliżyć nieco kilka kultowych (moim zdaniem) telefonów wyprodukowanych przez firmę Nokia.

Przypomnę jeszcze tylko kilka szczegółów dotyczących przejęcia Nokii przez Microsoft


  • Microsoft kupił Dział Urządzeń i Usług Nokii za 5.44 miliarda Euro (w tym 1.65 mld € za 10-letnią licencje na używanie patentów),
  • Microsoft przejął około 32 000 pracowników (~4 700 z samej Finlandii)
  • Do 31 grudnia 2015 Nokia nie może wypuścić na rynek żadnego urządzenia typu smartfon oraz tablet.

[1992] Nokia 1011 - pierwsza z modemem GSM

Nie jest to pierwszy telefon fińskiego producenta, ale jest to bardzo ważny model w historii Nokii. Wprowadzony w 1992 roku na rynek oferował łączność w standardzie GSM, więc można go uznać za pierwszy "nowoczesny" model tej firmy.

[1994] Nokia 2110 - pierwsza z Nokia Tune

Chyba każdy kojarzy standardowy dzwonek z Nokii. Jego historia sięga toku 1902 oraz hiszpańskiego kompozytora Francisco Tárrega. https://en.wikipedia.org/wiki/Nokia_tune

[1996] Nokia 8110 - pierwsza z mechanicznym sliderem

Telefon pierwotnie został wydany w 1996 roku i był dedykowany dla ludzi biznesu. Ogromną popularność przyniosła mu rola w filmie Matrix (1999).

[1996] Nokia 9000 Communicator - pierwsza z dużym ekranem i klawiaturą QWERTY

W 1996 roku Nokia premierę miał pierwszy telefon Nokii z biznesowej serii Comunicator. Posiadał on procesor Intel 386 (x86) taktowany zegarem 24 MHz, system operacyjny GEOS 3.0 oraz ogromny (jak na ówczesne czasy) wyświetlacz 4.5 cala. Można go uważać za prekursora dzisiejszych smartfonów czy fabletów.

[1999] Nokia 8210 - pierwsza z wewnętrzną anteną

Model 8210 była wielkim osiągnięciem inżynierów Nokii. Malutki telefon posiadał wbudowaną antenę oraz ważył jedynie 79 gram. Pomimo niewielkich rozmiarów 8210 posiadała port podczerwieni oraz "grę w węża" (multiplayer!).

[2000] Nokia 3310 - pierwsza popularna

Nokia 3310 to następca modelu 3210. Dzięki dużej funkcjonalności oraz przystępnej cenie ten model sprzedał się w ponad 125 milionach egzemplarzy!

[2002] Nokia 7650 - pierwsza z Symbianem

Model 7650 był pierwszym w historii firmy telefonem wyposażonym w aparat fotograficzny oraz system operacyjny o nazwie Symbian. Przez wiele lat był on flagowym systemem fińskiej korporacji, decyzja o zakończeniu jego rozwoju została podjęta w 2011 roku , gdy Nokia podpisała niekorzystną umowę z Microsoftem.

[2003] Nokia 6800 - pierwszy "motylek"

Nokia 6800 to jeden z wielu nietypowych modeli tej firmy. Na pierwszy rzut oka był to zwykły telefon z klawiaturą alfanumeryczną, ale po rozłożeniu można było skorzystać z klawiatury QWERTY.

[2004] Nokia 7280 - pierwsza bez klawiatury

Co jak co, ale 10 lat temu Nokia nie bała się eksperymentować z wyglądem swoich słuchawek. Model 7280 pieszczotliwie nazywany "telefonem szminką" nie posiadał klawiatury, ani ekranu dotykowego. Sterowanie telefonem odbywało się za pomocą pokrętła, co było bardzo niewygodne. Ciekawostką są sanki, do których wkłada się kartę SIM. Podobne rozwiązanie do dzisiaj stosowane jest w nowych modelach Nokii/MS oraz iPhonie.

[2004] Nokia 7710 - pierwsza z ekranem dotykowym

https://en.wikipedia.org/wiki/Nokia_7710

Model 7710 był pierwszym modelem fińskiej korporacji wyposażonym w dotykowy ekran. Dziwny kształt oraz brak fizycznej klawiatury nie pozwoliły odnieść sukcesu temu modelowi.

[2005] Nokia 9300 - komunikator dla mas

Nokia 9300 była uboższą wersją modelu 9500 Communicator przeznaczonym na rynek masowy. Dzięki klawiaturze QWERTY oraz niższej cenie niż 9500 model ten zdobył uznanie wśród osób piszących dużo SMSów. W późmniejszym czasie Nokia zmodernizowała ten model dodając m.in. obsługę sieci WiFi.

[2005] Nokia 770 - pierwszy tablet z Linuksem

Nokia 770 Internet Tablet był pierwszym urządzeniem wykorzystujący dystrybucję Linuksa o nazwie Maemo. Tablet ten posiadał ekran o dużej jak na ówczesne czasy rozdzielczości 800 na 480 pikseli. Największą wadą tego modelu był brak slotu na kartę SIM oraz stosunkowo krótki czas działania. Dzięki użyciu darmowego systemu operacyjnego powstało na niego wiele aplikacji oraz modyfikacji zwiększających funkcjonalność tego urządzenia.

[2006] Nokia N93 - pierwsza z zoomem optycznym

Nokia N93 to kolejny eksperymentalny telefon od finów. Dzięki zastosowaniu optyki Carl Zeiss oraz zoomu optycznego był to pierwszy aparato-telefon Nokii.

[2007] Nokia N95 8GB - 'iphone killer"?

W 2007 roku Apple wydało rewolucyjny telefon iPhone z dotykowym ekranem i prostym w obsłudze systemem operacyjnym. W tym samym czasie Nokia wypuściła na rynek dość popularny model N95 8 GB, który funkcjonalnie niszczył produkt Apple (darmowa nawigacja, wyjście TV).

[2008] Nokia E71 - "blackberry killer"

Jeżeli N95 był odpowiedzią na iPhone'a, to E71 bez wątpienia był próbą pokonania BlackBerry. Chwalony za wysoką jakość wykonania telefon był ograniczony przez coraz bardziej zaniedbywany system Symbian.

[2009] Nokia N97 - pierwsza ogromna porażka

Duży ekran, fizyczna klawiatura. Co mogło pójść źle? Wiele. W 2009 roku na rynku zadomowiły się już Apple oraz Android. Gwoździem do trumny modelu N97 był nieprzystosowany do obsługi dotykiem system Symbian oraz mało wydajne podzespoły.

[2010] Nokia E7 - ostatni komunikator

Nokia E7 to ostatni model fińskiej firmy wyposażony w sprzętową klawiaturę QWERTY. Wyróżniał się wysoką jakością wykonania oraz dobrej jakości wyświetlaczem AMOLED. Nokia w końcu dostosowała Symbiana do obsługi dotykiem, szkoda że o dwa lata za późno...

[2011/2012] Nokia N9 - pierwsza obsługiwana gestami

Nokia coraz bardziej pogrążała się w kryzysie. Model N9 był ostatnią nadzieją firmy na odbicie od dołka. Pięknie wyglądający, wykonany z poliwęglanu i zbierający dobre opinie wśród recenzentów smartfon został "zabity" przez nowego prezesa Nokii - Steve'a Elopa. Był to ostatni model wydany przed ogłoszeniem jak się okazało niekorzystnej umowy z Microsoftem.

[2012] Nokia 808 - pierwsza lustrzanka

Nokia 808 PureView był kolejnym kamieniem milowym finów. Symbian został pożegnany z należnym mu honorem. 808 PV do dzisiaj jest w ścisłej czołówce telefonów z najlepszym aparatem fotograficznym. Model 808 był ostatnim wyprodukowanym w fińskiej fabryce mieszczącej się w mieście Salo.

Co dalej z Nokią?

Po sprzedaży działu zajmującego się urządzeniami w strukturach Nokii pozostały następujące działy:


  • Nokia Networks - dział zajmujący się rozwojem infrastruktury oraz technologii komunikacyjnej. Rozwiązania tej firmy stosuje m.in nasz rodzimy Polkomtel oraz China Mobile. Od początku ubiegłego roku Nokia zatrudniła w Polsce ponad 750 osób i wciąż zamierza przyjmować.
  • HERE - dział zajmujący się rozwojem jednej z najlepszych nawigacji. Nawigację od Nokii możemy zobaczyć m.in. w telefonach Samsunga, Jolla oraz samochodach takich marek jak Honda, Volvo, Mitsubishi czy BMW.
  • Nokia Technologies - dział zajmujący się ochroną oraz sprzedażą ogromnego portfolio patentów fińskiej korporacji.

Nokia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa jeżeli chodzi o telefony. Do 2016 roku na pewno nie zobaczymy żadnego telefonu z logo tej firmy, ale już pojawiają się plotki na temat nowych modeli prawdopodobnie działających pod kontrolą Androida. Póki co musimy się zadowolić telefonami konkurencji.