Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

[S60 Tips & Tricks] Jak oszczędzać baterię w smartfonie?

Witajcie! Tym wpisem rozpoczynam nową (a zarazem pierwszą) serię wpisów na moim blogu, którą nazwałem „S60 Tips & Tricks”. A więc do dzieła!

Jednym z głównych pytań podczas wyboru telefonu jest czas jaki będzie działać po naładowaniu. W zasadzie ciężko odpowiedzieć, ponieważ każdy z nas inaczej użytkuje telefon oraz wykorzystuje inne funkcje. Jest jednak zbiór podstawowych zasad, które pozwolą nam zaoszczędzić baterię co spowoduje wydłużenie czasu pracy na akumulatorze.

reklama

Wszystkie poniższe wskazówki z powodzeniem można stosować na wszystkich komórkach Symbian^1 – np. Nokia C6-00, 5800, 5230, C5-03, N97. Do monitorowania zużycia baterii polecam darmową aplikację Nokia Battery Monitor 1.3.

1. Oszczędzanie energii WLAN

WiFi jest jednym z najbardziej prądożernych funkcji w telefonach Symbian. Funkcja ta fabrycznie jest włączona jednak należy się upewnić czy rzeczywiście tak jest. Aby sprawdzić należy kolejno wejść do Menu > Ustawienia > Łączność > WLAN > Opcje > Ustawienia > Opcje > Ustaw. Zaawansowane > Tak > Oszczędzanie energii > Włączone.

2. Tryb sieci - GSM / 3G

Wybór trybu sieci może być kolejnym powodem szybkiego zużywania baterii. Pobieranie danych w trybie GSM zabiera jedynie około 10mA gdzie to samo pobieranie w trybie 3G już 40mA. Należy jednak zwrócić uwagę, że korzystanie z sieci 3G w przypadku kiedy jest słaby sygnał może spowodować pobór prądu nawet w okolicach 150mA! Aby zmienić tryb sieci należy wejść do Menu > Ustawienia > Łączność > Sieć > Tryb sieci > GSM lub UMTS. Jeżeli więc nie zależy Ci na szybkim transferze to koniecznie przełącz swój telefon na tryb GSM.

3. Manualny wybór sieci

Ręczny wybór naszego operatora może nam także pomóc w oszczędzaniu energii. Aby manualnie wybrać operatora należy wejść do Menu > Ustawienia > Łączność > Sieć > Wybór operatora > Ręcz. Użytkownikom sieci PLAY polecam wybrać roaming krajowy Plus lub Orange.

4. Motyw

W nowoczesnych wyświetlaczach AMOLED wyświetlane ciemne kolory pobierają znacznie mniejsze ilości energii. Nokia celowo fabrycznie wyposaża telefony Symbian^3 (PR 1.0, Anna, Belle) w ciemne motywy aby nie spowodować zbyt szybkiego wyczerpania baterii. Z kolei w wyświetlaczach LCD (większość telefonów z S^1 posiada taki ekran) mniej energii pochłaniają jasne kolory, dlatego zaleca się używanie jasnych motywów. Różnica jest jednak niewielka, więc jeżeli drażnią cię jasne kolory to stosuj ciemne motywy.

5. Jasność wyświetlacza i czujnik światła

Wybranie najmniejszej jasności z pewnością polepszy kondycję naszej baterii. Możemy to zrobić wchodząc używając aplikacji Brightness Control. Suwak Brightness level należy ustawić jak najbliżej lewej krawędzi ekranu oraz należy przestawić pozycję Use light sensor na OFF.

6. Czas podświetlenia

Skrócenie czasu podświetlenia również może pomóc zaoszczędzić baterię. Aby skrócić ten czas należy wejść kolejno do Menu > Ustawienia > Telefon > Wyświetlacz > Czas podświetlenia. Osobiście polecam ustawić 15 sekund. Pamiętajmy jednak, że ustawienie zbyt krótkiego czasu może spowodować niepotrzebne nerwy użytkownika.

7. GPS

Korzystanie z nawigacji to jeden z procesów, który wręcz pożera naszą baterię. Korzystajmy tylko wtedy kiedy rzeczywiście jest taka potrzeba. W trakcie korzystania z nawigacji wyświetlacz jest ciągle włączony, a moduł GPS pobiera dane z satelit. Proces ten zabiera nawet 500mA!

8. Widgety

Wiele z wykorzystywanych widżetów działa niezależnie i mogą łączyć się same z internetem. Aby temu zapobiec wystarczy na ekranie głównym wybrać: Opcje -> Zawartość w trybie offline.

9. Szanuj baterię

Wystawianie telefonu na ekstremalne upały lub mroźne dni może skrócić jej czas życia. Zwracaj również uwagę aby nie zostawiać rozładowanej baterii na dłuższe okresy czasu. Nie musisz czekać do pełnego rozładowania baterii aby rozpocząć ładowanie. Staraj się ładować baterię do pełna.

10. Zamykaj niepotrzebne aplikacje

Sprawdzajmy często czy w tle przypadkiem nie ma otwartych, niepotrzebnych aplikacji. Aby zamknąć otwarte aplikacji należy przytrzymać przycisk home lub skorzystać z aplikacji SmartphoneWare Best TaskMan.

11. Muzyka

Słuchanie muzyki za pomocą przewodowych słuchawek jest mniej energochłonne niż korzystanie z zestawu słuchawkowego bluetooth lub słuchanie na głośniku.

12. Serwisy online

Korzystanie z portali społecznościowych oraz poczty również może powodować szybsze zużycie energii. Starajmy się ustawiać nie częstsze pobieranie danych niż 30 minut.

13. Bluetooth

Bluetooth powinien być włączony tylko w przypadku kiedy z niego korzystamy. Gdy Bluetooth jest włączony w TopBarze wyświetla się charakterystyczna ikonka. Gdy zapominasz o wyłączaniu Bluetooth polecam skorzystać z aplikacji BTSwitch.

14. Oddychające światło

Oddychające światło pomaga nam znaleźć telefon, gdy jest ciemno, ale przez większość dnia ta funkcja jest nam niepotrzebna i pobiera tylko niepotrzebnie energię. Aby wyłączyć tą funkcję należy wejść do: Menu > Ustawienia > Telefon > Wsk. powiadan. > Podśw. tryb. got. > Oddychające światło > Wyłączone.

15. Czujniki

Smartfony z Symbianem często są wyposażone w czujnik ruchu oraz akcelerometr. Czujniki te są przydatne, ale nie korzystamy z nich codziennie. Aby je wyłączyć należy wejść do Menu > Ustawienia > Telefon > Ustaw. czujnika > Czujniki > Nie.

16. CFW

CFW, czyli zmodyfikowane oprogramowanie także pozwala zaoszczędzić naszą baterię. Moderzy zmieniają ukryte ustawienia telefonu np. wyłączają niepotrzebne procesy z autostartu (Kontakty, Zegar, Rejestr i wiele innych) co pozwala zaoszczędzić baterię oraz pamięć RAM.

Jeżeli znacie jeszcze inne sposoby oszczędzania energii to proszę o opisanie ich w komentarzach.

Propozycje kolejnych wpisów z serii S60 Tips & Tricks możecie składać w komentarzach.

P.S. Nie czepiajcie się o słowo „Witajcie!”. 

porady urządzenia mobilne
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze