Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

[S60 Tips & Tricks] Jak oszczędzać baterię w smartfonie?

Witajcie! Tym wpisem rozpoczynam nową (a zarazem pierwszą) serię wpisów na moim blogu, którą nazwałem „S60 Tips & Tricks”. A więc do dzieła!

Jednym z głównych pytań podczas wyboru telefonu jest czas jaki będzie działać po naładowaniu. W zasadzie ciężko odpowiedzieć, ponieważ każdy z nas inaczej użytkuje telefon oraz wykorzystuje inne funkcje. Jest jednak zbiór podstawowych zasad, które pozwolą nam zaoszczędzić baterię co spowoduje wydłużenie czasu pracy na akumulatorze.
Wszystkie poniższe wskazówki z powodzeniem można stosować na wszystkich komórkach Symbian^1 – np. Nokia C6-00, 5800, 5230, C5-03, N97. Do monitorowania zużycia baterii polecam darmową aplikację Nokia Battery Monitor 1.3.

1. Oszczędzanie energii WLAN

WiFi jest jednym z najbardziej prądożernych funkcji w telefonach Symbian. Funkcja ta fabrycznie jest włączona jednak należy się upewnić czy rzeczywiście tak jest. Aby sprawdzić należy kolejno wejść do Menu > Ustawienia > Łączność > WLAN > Opcje > Ustawienia > Opcje > Ustaw. Zaawansowane > Tak > Oszczędzanie energii > Włączone.

2. Tryb sieci - GSM / 3G

Wybór trybu sieci może być kolejnym powodem szybkiego zużywania baterii. Pobieranie danych w trybie GSM zabiera jedynie około 10mA gdzie to samo pobieranie w trybie 3G już 40mA. Należy jednak zwrócić uwagę, że korzystanie z sieci 3G w przypadku kiedy jest słaby sygnał może spowodować pobór prądu nawet w okolicach 150mA! Aby zmienić tryb sieci należy wejść do Menu > Ustawienia > Łączność > Sieć > Tryb sieci > GSM lub UMTS. Jeżeli więc nie zależy Ci na szybkim transferze to koniecznie przełącz swój telefon na tryb GSM.

3. Manualny wybór sieci

Ręczny wybór naszego operatora może nam także pomóc w oszczędzaniu energii. Aby manualnie wybrać operatora należy wejść do Menu > Ustawienia > Łączność > Sieć > Wybór operatora > Ręcz. Użytkownikom sieci PLAY polecam wybrać roaming krajowy Plus lub Orange.

4. Motyw

W nowoczesnych wyświetlaczach AMOLED wyświetlane ciemne kolory pobierają znacznie mniejsze ilości energii. Nokia celowo fabrycznie wyposaża telefony Symbian^3 (PR 1.0, Anna, Belle) w ciemne motywy aby nie spowodować zbyt szybkiego wyczerpania baterii. Z kolei w wyświetlaczach LCD (większość telefonów z S^1 posiada taki ekran) mniej energii pochłaniają jasne kolory, dlatego zaleca się używanie jasnych motywów. Różnica jest jednak niewielka, więc jeżeli drażnią cię jasne kolory to stosuj ciemne motywy.

5. Jasność wyświetlacza i czujnik światła

Wybranie najmniejszej jasności z pewnością polepszy kondycję naszej baterii. Możemy to zrobić wchodząc używając aplikacji Brightness Control. Suwak Brightness level należy ustawić jak najbliżej lewej krawędzi ekranu oraz należy przestawić pozycję Use light sensor na OFF.

6. Czas podświetlenia

Skrócenie czasu podświetlenia również może pomóc zaoszczędzić baterię. Aby skrócić ten czas należy wejść kolejno do Menu > Ustawienia > Telefon > Wyświetlacz > Czas podświetlenia. Osobiście polecam ustawić 15 sekund. Pamiętajmy jednak, że ustawienie zbyt krótkiego czasu może spowodować niepotrzebne nerwy użytkownika.

7. GPS

Korzystanie z nawigacji to jeden z procesów, który wręcz pożera naszą baterię. Korzystajmy tylko wtedy kiedy rzeczywiście jest taka potrzeba. W trakcie korzystania z nawigacji wyświetlacz jest ciągle włączony, a moduł GPS pobiera dane z satelit. Proces ten zabiera nawet 500mA!

8. Widgety

Wiele z wykorzystywanych widżetów działa niezależnie i mogą łączyć się same z internetem. Aby temu zapobiec wystarczy na ekranie głównym wybrać: Opcje -> Zawartość w trybie offline.

9. Szanuj baterię

Wystawianie telefonu na ekstremalne upały lub mroźne dni może skrócić jej czas życia. Zwracaj również uwagę aby nie zostawiać rozładowanej baterii na dłuższe okresy czasu. Nie musisz czekać do pełnego rozładowania baterii aby rozpocząć ładowanie. Staraj się ładować baterię do pełna.

10. Zamykaj niepotrzebne aplikacje

Sprawdzajmy często czy w tle przypadkiem nie ma otwartych, niepotrzebnych aplikacji. Aby zamknąć otwarte aplikacji należy przytrzymać przycisk home lub skorzystać z aplikacji SmartphoneWare Best TaskMan.

11. Muzyka

Słuchanie muzyki za pomocą przewodowych słuchawek jest mniej energochłonne niż korzystanie z zestawu słuchawkowego bluetooth lub słuchanie na głośniku.

12. Serwisy online

Korzystanie z portali społecznościowych oraz poczty również może powodować szybsze zużycie energii. Starajmy się ustawiać nie częstsze pobieranie danych niż 30 minut.

13. Bluetooth

Bluetooth powinien być włączony tylko w przypadku kiedy z niego korzystamy. Gdy Bluetooth jest włączony w TopBarze wyświetla się charakterystyczna ikonka. Gdy zapominasz o wyłączaniu Bluetooth polecam skorzystać z aplikacji BTSwitch.

14. Oddychające światło

Oddychające światło pomaga nam znaleźć telefon, gdy jest ciemno, ale przez większość dnia ta funkcja jest nam niepotrzebna i pobiera tylko niepotrzebnie energię. Aby wyłączyć tą funkcję należy wejść do: Menu > Ustawienia > Telefon > Wsk. powiadan. > Podśw. tryb. got. > Oddychające światło > Wyłączone.

15. Czujniki

Smartfony z Symbianem często są wyposażone w czujnik ruchu oraz akcelerometr. Czujniki te są przydatne, ale nie korzystamy z nich codziennie. Aby je wyłączyć należy wejść do Menu > Ustawienia > Telefon > Ustaw. czujnika > Czujniki > Nie.

16. CFW

CFW, czyli zmodyfikowane oprogramowanie także pozwala zaoszczędzić naszą baterię. Moderzy zmieniają ukryte ustawienia telefonu np. wyłączają niepotrzebne procesy z autostartu (Kontakty, Zegar, Rejestr i wiele innych) co pozwala zaoszczędzić baterię oraz pamięć RAM.

Jeżeli znacie jeszcze inne sposoby oszczędzania energii to proszę o opisanie ich w komentarzach.

Propozycje kolejnych wpisów z serii S60 Tips & Tricks możecie składać w komentarzach.

P.S. Nie czepiajcie się o słowo „Witajcie!”. 

porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Jaahquubel_   13 #1 11.06.2012 14:03

Gdyby nie to:
'P.S. Nie czepiajcie się o słowo „Witajcie!”.'
to bym się czepnął. :)

S60 ma opinię przestarzałego, ale moim zdaniem ocena wieku systemu jest bez sensu. Od trzech tygodni dostosowuję swój androidofon do wygody używalności na poziomie Nokii E63.

Wpisy z tej serii już mi się na pewno nie przydadzą, ale chętnie rzucę okiem na dalsze wpisy.

  #2 11.06.2012 14:08

Czyli wszystko się sprowadza do tego:

- wyłączyć wszystkie funkcje łączności telefonu (nie używać internetu)
- wyłączyć wszystkie aplikacje (nie używać funkcji smart w smartfonie)
- ustawić takie podświetlanie ekranu by nic nie było widać
+ możemy jedynie posłuchać muzyki na słuchawkach :)

Ogólnie mówiąc trzeba zrobić ze smartfona zwykły telefon.
Po tym wszystkim "smart"-fon przestanie być smart a i tak trzeba go ładować codziennie.

Proponuję inne rozwiązanie:

1. Smartfona używać na maska wg. własnej wygody i... ładować codziennie.
2. Kupić dodatkowo Nokię 6310i (niecałe 200zł na Allegro), która będzie do dzwonienia i SMSów. Ten telefon trzyma 15 dni w stanie czuwania (około 7 godzin rozmów). Ładuje się go 3 razy w miesiącu. Nie ma lepszego telefonu do dzwonienia o takich osiągach.

Pitros   1 #3 11.06.2012 15:54

"Smartfony z Symbianem często są wyposażone w czujnik ruchu oraz akcelerometr. Czujniki te są przydatne, ale nie korzystamy z nich codziennie."

Po wyłączeniu czujników nie mamy obrotu ekranu, a z tego większość osób m.in. przeglądająca internet korzysta. Zaś CFW często zwiększa zapotrzebowanie na energię w zamian za większą szybkość telefonu.
Do monitorowania poboru prądu polecam EnergyProfiler - pokazuje zużycie prądu, napięcia itp..

  #4 11.06.2012 16:44

" Pobieranie danych w trybie GSM zabiera jedynie około 10mA gdzie to samo pobieranie w trybie 3G już 40mA. "

Od kiedy zapotrzebowanie prąd określamy w miliamperach? Jeśli już to "zabiera jedynie 10mAh", czyli z baterii ucieka nam co godzinę 10 amperów.

Ogólnie rzecz biorąc powinieneś użyć jednostki Watt [W].

kwpolska   7 #5 11.06.2012 17:04

17. Wyłącz telefon i nigdy go więcej nie włączaj.
===================================
Bo po co ci on? Przecież musisz zawsze mieć 100% baterii! A więc wyłącz. Baterię też wyjmij. Włączony, idlujący telefon potrafi wykorzystać aż 45814851451174 mA energii w 10 krótkich sekund*!

* sorki, że cytat z polskiego dubbingu, ale i tak *brohoof*

  #6 11.06.2012 19:28

Dobry poradnik.
Stosuję podobne rzeczy w Nokii E52 od dawna i przy normalnym korzystaniu ładuję tylko 4, a czasem 3 razy w miesiącu.

dre4merOn   7 #7 11.06.2012 21:09

Ciekawy wpis. Czekam na drugą część. ;]

deepone   13 #8 11.06.2012 22:25

Najszybsza metoda oszczędzania - nie posiadać telefonu ;)

zybartek   4 #9 11.06.2012 23:36

Według mnie skoro kupujemy smartfona to po to, żeby go używać i wykorzystywać jego funkcje. Żeby zaoszczędzić baterię według Twoich wskazówek pozbawiamy się wygody użytkowania smartfona. Po co mi ekran AMOLED skoro jasność powinienem ustawić na najniższą? Ok, oszczędność, ale w słońcu będę pluł sobie w twarz. WiFi wyłączone, a gdy będę potrzebował szybko wejść na internet właśnie przez WiFi, muszę tracić czas na włączanie. Używać tylko 3G? To samo co przy WiFi, strata czasu. Wolę po całym dniu używania smartfona jako smartfona stracić 20 sekund na podpięcie go do ładowarki :)

kamil_w   11 #10 12.06.2012 08:46

Ja polecam zainteresować się jakimś programem do automatyzacji działania smartfona. Jakiś czas temu wspomniałem o programie Llama, który dostępny jest na Androida. Od tego czasu zamierzam opublikować wpis opisujący sposób, w jaki ja wykorzystuję tę aplikację, ale niestety brak mi czasu, by go stworzyć. Do 16:10 - praca, 16:30 - 17:45 - basen, a potem szybko do domu i trzeba oglądać mecze Euro2012. ^^ Może uda mi się w ten weekend nad tym przysiąść.

Jaahquubel_   13 #11 12.06.2012 12:46

@zybartek, Qpa2
Nie popadajmy w skrajności.
"Wolę po całym dniu używania smartfona jako smartfona stracić 20 sekund na podpięcie go do ładowarki :)"
A ile prądu idzie w ten sposób "w gwizdek"?

Jak idę na słońce, zwiększam jasność wyświetlacza, jednym pacnięciem, wracam do pomieszczenia, zmniejszam z powrotem.
Strata czasu na włączenie i wyłączenie WiFi lub 3G? Ile to czasu? 5 sekund?

Poza tym, ja nie potrzebuję np. widzieć w telefonie jaka jest pogoda za oknem.

To, co opisał autor, to proste sztuczki, które pozwalają mocno przedłużyć czas pracy na jednym ładowaniu. Sam stosowałem wszystkie dostępne w mojej komórce. I w żaden sposób mnie to nie ograniczało (wiem, że każdy ma swój sposób korzystania z komórki).

zybartek   4 #12 13.06.2012 00:14

@Jaahquubel_
Zapomniałem dodać, ze zależy od telefonu. Ja oszczędnie mam max półtora doby beza ładowania więc oszczędzanie jest bez sensu w moim przypadku.

Jaahquubel_   13 #13 13.06.2012 11:47

@zybartek
Tyz prowda.

  #14 14.06.2012 08:53

- przy wyłączonym telefonie bateria rozładowuje się stosunkowo wolno.
- procesy same się nie uruchamiają, a i użytkownik ma święty spokój.

  #15 15.06.2012 07:19

W E52 BT włączamy 1 przyciskiem. WiFi włącza system przy właczaniu przeglądarki. W "masklakach" praktycznie wszystkie funckje włącza/wyłącza sie jednym tapnięciem na pasku narzędziowym na pulpicie głównym.

ugotowana_kluska   3 #16 19.06.2012 15:07

Sporo powyłączałem w swojej E6 ale jasność ekranu musi być na 'zicher'. Ładuję i tak co 3 - 4 dni... Przy sporadycznym korzystaniu z trzy GIE...

eddie71   8 #17 19.06.2012 16:51

Nie widzę żadnej różnicy w pobieraniu prądu przez Bluetooth w stanie czuwania.
Sprawdzałem to u siebie(N73).Bateria działa jeden dzień niezależnie od tego czy jest,czy go nie ma.
Zawsze wieczorem podłączam telefon do ładowarki a rano odłączam.

Axles   18 #18 02.08.2012 10:59

Co wy się tak czepiacie, to są tylko sugestie, a nie nakazy, autor określił dokładnie na przykładzie czasu podświetlenia ekranu, że używamy takiej dostępnej opcji jaka nam potrzebna, bo nie trzeba minutę podświetlać ekran tylko by np. zobaczyć godzinę, 10-15 sekund wystarcza spokojnie, a jakaż oszczędność. Mnie się wpis podoba bo większość rzeczy można zastosować ogólnie do smartfonów.

Owszem gdy mamy możliwość podpinania telefonu do ładowarki stacjonarnej lub samochodowej to średnio nam te porady potrzebne, ale np. podczas podróży rowerowej, wędrówki pieszej, geocachingu porady jak znalazł, a tam o doładowanie ciężko, chyba że posiadamy dynamo lub jakiś powerbank.

@Jaro070
"Aby zmienić tryb sieci należy wejść do Menu > Ustawienia > Łączność > Sieć > Tryb sieci > GSM lub UMTS. Jeżeli więc nie zależy Ci na szybkim transferze to koniecznie przełącz swój telefon na tryb GSM."
Czy aby na pewno szybszy transfer uzyskamy na GSM a nie UMTS?

d2b   2 #19 17.08.2012 00:32

Bardzo ciekawy artykuł. O niektórych rzeczach nie miałem pojęcia.

  #20 17.09.2012 04:10

Smartfon choć to też telefon jednak o ile bardziej rozbudowany i tak naprawde bardziej przypomina mobilny komputer Więc o co chodzi musi żreć prąd i to robi .I chwała mu za to.Kabelek noszę ze sobą i drugą naładowaną baterię .Pozdrawiam milośników smarków.

Daniel666   1 #21 20.04.2014 12:42

Jak chcesz mieć telefon z długo trzymającą baterią to chodź ze słuchawką od domowego, a jak masz smartfona to wykorzystuj go na maxa i ładuj, bo i tak musisz. chyba, że szkoda ci forsy na rachunki za energię elektryczną to zainwestuj w chomiki i kilka kabli

  #22 25.04.2014 15:57

u mnie bateria w Nokii 5230 trzyma 2 dni, i nie traktuję tego jak komputera bo ma zbyt mały ekran i czasami ledwo co widać. W dzień używam przeważnie do 30% jasności, a wieczorem ustawiam na conajmiej 2-3%. Telefon na noc wyłączam (tak po godz. 23) bo mi o tej porze nie jest potrzebny. Większość czasu telefon jest zalogowany w trybie GSM. ;pp