Java objęta embargiem USA? Sankcje przeciw Rosji mogą dotyczyć też oprogramowania

Strona główna Aktualności

O autorze

Wymierzone w Rosję sankcje ze strony krajów Zachodu zataczają coraz szersze kręgi, dotykając także branży IT. 1 sierpnia amerykański Departament Handlu zadecydował o wciągnięciu Federacji Rosyjskiej na listę krajów objętych embargiem eksportowym w dziedzinach związanych przede wszystkim (ale nie tylko) z przemysłem wydobywczym. Najwyraźniej jednak restrykcje, które weszły w życie od 6 sierpnia, nie dotyczą tylko wierteł czy pomp. Od kilku dni mieszkańcy naszego wschodniego sąsiada nie mogą pobrać… Javy.

Próba pobrania pakietów JRE i JDK Javy z oficjalnych stron Oracle.com ma kończyć się dla rosyjskich użytkowników niepowodzeniem. Udało się nam to potwierdzić z Polski, uruchamiając webowe proxy na serwerze (VPS) zlokalizowanym w Moskwie. Odwiedzając w ten sposób witrynę Java.com i wchodząc do sekcji pobierania można zobaczyć następujący komunikat o błędzie:

Oto jego tłumaczenie, dla nie znających rosyjskiego: nie można pobrać Javy ™ na ten komputer. Znajdujesz się w kraju, na który zostało nałożone embargo.

Wcześniejsze posunięcia rządu Rosyjskiej Federacji wydają się wskazywać na to, że sytuacja nie jest niespodzianką. Już 21 lipca Duma rozpoczęła prace nad ustawą zobowiązującą wszystkie instytucje rządowe, samorządowe i należące do skarbu państwa przedsiębiorstwa do korzystania przede wszystkim z krajowych dostawców sprzętu i oprogramowania. Wówczas to Andriej Czernogorow, sekretarz komisji zajmującej się projektem ustawy, poinformował, że zastąpienie importu w dziedzinie IT rodzimym oprogramowaniem i sprzętem jest kluczem do samowystarczalności Rosji.

Dla zachodnich producentów oprogramowania ewentualne embargo nałożone przez rządy ich krajów na Rosję, jak i działania odwetowe samej Rosji, to niezbyt dobra wiadomość. Bloomberg powołując się na dane Rosyjskiej Akademii Nauk twierdzi, że łączny przychód największych firm IT na rosyjskim rynku – HP, IBM, Microsoftu, Cisco, Oracle i SAP – tylko w 2013 roku wyniósł 8,1 mld dolarów. Tymczasem dla porównania, przychód rosyjskich producentów sprzętu i oprogramowania przekroczył w tym okresie nieco ponad 1 mld dolarów.

Jeśli amerykański Departament Handlu potwierdzi, że embargiem objęte jest także oprogramowanie, sytuacja stanie się też bardzo kłopotliwa dla Rosji – według danych przedstawionych w Dumie, z Zachodu pochodzi 67% oprogramowania i 90% sprzętu komputerowego w tym kraju. Uzyskanie samowystarczalności w tej sytuacji będzie niezwykle trudne. Nie mniej jednak kłopotliwą uczyni sytuację dla firm amerykańskich, walczących o atrakcyjne rynki krajów rozwijających się. Ostatecznie kto bowiem może zagwarantować, że Departament Handlu nie zdecyduje się zastosować kiedyś embarga wobec np. Chin, Brazylii czy Indii, nie mówiąc już o mniejszych krajach? Niepewność związana z oprogramowaniem ze Stanów Zjednoczonych czy Unii Europejskiej może skłonić państwa te do postawienia na Open Source i rozwijania na jego bazie rodzimych systemów i aplikacji.

Jednak i z oprogramowaniem Open Source sytuacja wcale nie jest taka oczywista. Wystarczy przyjrzeć się Debianowi, wykorzystującemu oddzielne repozytorium non-us ze względu na restrykcje eksportowe, Red Hatowi, który otwarcie nie dostarcza swoich rozwiązań do „zakazanych” krajów, czy Apache, które dobrowolnie poddaje się restrykcjom eksportowym Departamentu Handlu.

Pozostaje póki co mieć nadzieję, że dotknięta sankcjami Zachodu Rosja nie zdecyduje się na symetryczne działania odwetowe. W Rosji powstaje przecież wiele interesującego, cenionego przez użytkowników oprogramowania. To właśnie z Rosji pochodzą tak znane firmy software'owe jak ABBYY (oprogramowanie OCR), Agnitum (zapory sieciowe i antywirusy), Kaspersky Lab (wszelkiego rodzaju narzędzia ochronne), Mapilab ((rozmaite biznesowe dodatki do pakietu MS Office) czy NGINX (najwydajniejszy serwer webowy na świecie).

© dobreprogramy
s