JavaFX 3D: trzeci wymiar ostatnią szansą dla Javy na desktopach?

Strona główna Aktualności

O autorze

Problemy z zapewnieniem Javie wystarczającego poziomu bezpieczeństwa sprawiły, że to wieloplatformowe środowisko uruchomieniowe w ostatnich czasach nie cieszy się dobrą sławą. Apple posunęło się do tego, że użytkownikom OS-a X Javę zdalnie wyłączyło, z kolei Mozilla zdecydowała się zablokować automatyczne uruchamianie wtyczki Javy w Firefoksie, włączając ją dopiero po kliknięciu internauty. Pojawiają się głosy wieszczące, że Javę na desktopie czeka to, co spotkało Flasha na urządzeniach mobilnych.

Z Flashem faktycznie nie wyszło najlepiej. Adobe uznało, że jego miejsce jest w najlepszym razie tylko w domenie przeglądarkowych gier i umyło ręce od frameworka Flex, chętnie wykorzystywanego do pisania biznesowych aplikacji na Flasha, porzuciło też rozwój wtyczki Flash na wszelkie urządzenia mobilne (dziś jedynie BlackBerry, na mocy umów licencyjnych z Adobe, samodzielnie dostarcza odtwarzacz Flasha na swoje tablety Playbook). HTML5 jako platforma deweloperska jest jakie jest, przyszłość Silverlighta od Microsoftu stoi pod wielkim znakiem zapytania (trudno też mówić o wieloplatformowości Silverlighta). Kto wypełni tę lukę wśród platform RIA?

Oracle liczy, że będzie to JavaFX. Dzięki dostarczanym narzędziom deweloperskim, tworzenie zaawansowanych wizualnie interfejsów jest w tej technologii całkiem proste – dostępne są wtyczki do Photoshopa i Illustratora, aplikacje do budowania scen, wtyczki dla Eclipse i odpowiednia wersja IDE Netbeans. A co z takich aplikacji uruchamianiem? Dziś jest to możliwe na desktopach (obsługiwany jest Windows, OS X, Linux i Solaris) oraz niektórych urządzeniach mobilnych. Najważniejsze mobilne OS-y, iOS i Android, nie są jeszcze oficjalnie wspierane, ale w najbliższych miesiącach powinniśmy się doczekać wydania na nie opensource'owych implementacji (nie wiadomo jeszcze na jakiej licencji – Apple zakazuje aplikacji GPL w swoim AppStore).

Najnowsze prototypy JavyFX przynoszą teraz coś, czego nawet Flash za swojej świetności na biznesowym desktopie nie miał. Java 8 EA b77 wprowadza obsługę grafiki 3D – w tym tekstur, kamery i oświetlenia. Każdy mający jakie takie pojęcie o programowaniu w Javie będzie mógł pisać aplikacje z trójwymiarową grafiką, prosty przykład z renderowaniem sześcianu, kuli i walca możecie znaleźć tutaj.

Jak na razie 3D dostępne jest tylko na Windows, ale Oracle zapowiada rychłe przygotowanie OpenGL-owych wersji na inne systemy operacyjne. Zastosowanie w praktyce trójwymiarowej grafiki w realnych aplikacjach Oracle pokazało już podczas konferencji JavaOne w zeszłym roku: poniżej możecie zobaczyć prezentację systemu monitorowania kontenerowego terminala, stworzonego właśnie w JavieFX.

© dobreprogramy

Komentarze