Jedziesz na wakacje? Wyjaśniamy jak ustalić trasę na komputerze i wysłać ją do nawigacji

Strona główna Aktualności
Cel w nawigacji można ustalić na komputerze i później wysłać go na smartfona, depositphotos
Cel w nawigacji można ustalić na komputerze i później wysłać go na smartfona, depositphotos

O autorze

Dla wielu kierowców, podczas dłuższych wyjazdów, niezbędna jest nawigacja. Korzystanie z większości nawigacji jest bardzo zbliżone – ustalamy docelowy punkt podróży, ewentualnie dodajemy kryteria trasy i godzimy się na automatycznie wygenerowaną drogę. Jeśli jednak zamierzamy sami ustalić trasę, która będzie zawierała konkretne miejsca czy będzie przebiegać wybraną drogą, to warto skorzystać z komputera. Zyskujemy wówczas większą wygodę, a także lepszy podgląd przebiegu trasy.

Mapy Google

Mapy Google umożliwiają zaplanowanie trasy na komputerze, którą później prześlemy na smartfona. W celu użycia tej opcji trzeba spełnić podstawowy warunek – na komputerze i smartfonie należy być zalogowanym na to samo konto. Dodatkowo należy mieć zainstalowaną aplikację Google Mapy. Samo przesłanie trasy jest proste i sprowadza się do wykonania kilku kroków:

 1. Należy wejść na stronę internetową map Google
 2. Teraz ustalamy nową trasę
 3. Następnie klikamy na Wyślij trasę na telefon
 4. Pozostaje wybrać, na który smartfon chcemy przesłać trasę

Jeśli mamy zainstalowaną aplikację Mapy Google, to pojawi się stosowne powiadomienie. Wystarczy je wybrać, a wcześniej ustalona trasa zostanie automatycznie wprowadzona na smartfonie. Smartfon musi być podłączony do internetu. Można jednak ominąć ograniczenie dotyczące dostępu do internetu – zamiast konkretnego modelu smartfona, wybieramy opcję wyślij SMS-a.

Nawigacja Sygic

Twórcy nawigacji Sygic poinformowali, że właśnie dodali podobnę funkcję. Jeśli więc nie polubiliśmy się z Mapami Google, ale chcielibyśmy mieć możliwość zaplanowania trasy na komputerze, to warto zainteresować się produktem Sygic. Przed skorzystaniem należy pobrać mobilną aplikację GPS Nawigacja i Mapy Sygic. Następnie musimy:

 1. Należy odwiedzić stronę internetową maps.sygic.com
 2. Teraz ustalamy nową trasę
 3. Następnie klikamy na Wyślij trasę na telefon
 4. Należy podać adres e-mail, na który zostanie wysłana trasa
 5. Pozostaje odebrać wiadomość na smartfonie i kliknąć na Start Navigation

Mapy HERE

Funkcja wysłania trasy z komputera dostępna jest także w mapach HERE. Jednak nie obsługiwane są punkty pośrednie. Możemy tylko przesłać trasę do punktu docelowego. Dodatkowo przed użyciem należy pobrać aplikację HERE WeGo. Potrzebny będzie również czytników kodów QR – np. QR Droid na Androida. W celu przesłania trasy na smartfona należy:

 1. Odwiedzić stronę internetową HERE WeGo
 2. Ustalamy nową trasę
 3. Następnie klikamy na Wyślij na telefon
 4. Na ekranie komputera powinien pojawić się wygenerowany kod QR. Teraz należy użyć czytnika kodów QR na smartfonie
 5. Trasa zostanie automatycznie wprowadzona w mobilnej aplikacji HERE WeGo

© dobreprogramy
s