Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze, to przy komputerach wypadamy słabo

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze, to przy komputerach wypadamy słabo

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze, to przy komputerach wypadamy słabo
12.05.2015 10:57, aktualizacja: 12.05.2015 17:32

Samochody poruszające się bez kierowcy mogą pojawić się szybciej niż się tego spodziewamy. Coraz częściej spotykamy się z informacjami, że kolejne autonomiczne auto pokonało kilkaset kilometrów po publicznych drogach. Natomiast producenci tworzą coraz bardziej zaawansowane systemy pozwalające samochodowi badać otoczenie wokół niego. Jak pokazują statystyki dotyczące autonomicznych pojazdów Google, już obecne systemy są sprawniejsze od człowieka.

Ponad 20 samochodów wyposażonych w systemy od Google, przez 6 lat testów i przejechaniu 1,7 miliona mil, miało zaledwie 11 incydentów drogowych. Najczęściej były to małe stłuczki, bez poważnych uszkodzeń i bez ofiar. Co bardzo ważne, to nie komputer był za nie odpowiedzialny, winowajcą był zawsze człowiek. Większość wypadków miało miejsce na autostradzie i światłach, gdy kierowca nie utrzymał bezpiecznej odległości i uderzył w tył pojazdu. Niestety właściciel najpopularniejszej wyszukiwarki nie udostępnił dokładnych informacji o tych 11 incydentach drogowych, więc nie jesteśmy w stanie sami dokładnie zanalizować tych wypadków.

Obraz

Zastosowane w samochodach Google systemy mają dużą przewagę nad człowiekiem. Po pierwsze, bez przerwy dokładnie analizują cały obszar wokół pojazdu. Natomiast kierowca nie jest w stanie jednocześnie obserwować sytuacji z przodu, tyłu i po obu bokach pojazdu. Z pewnością już kilka razy zdarzyło się Wam, że niemal w ostatniej chwili zobaczyliście inny samochód czy motocykl. Po drugie, komputer zawsze działa tak samo, oczywiście o ile jest w pełni sprawny. Niestety my nie możemy pochwalić się taką wydajnością. Za krótki sen, za wiele godzin w pracy czy ogólne osłabienie organizmu, to właśnie te czynniki negatywnie wpływają na nasze zdolności, które mogą ulec znaczącemu pogorszeniu. Dodatkowo komputer reaguje szybciej na nagłą sytuację na drodze, co pozwala mu na uniknięcie wypadku. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to niestety przy zaawansowanej elektronice nie wypadamy zbyt dobrze.

W przyszłości liczba wypadków może znacząco się zmniejszyć. To właśnie to najbardziej przekonuje do autonomicznych samochodów. Obecnie na drogach ginie dużo osób, a znaczna większość wypadków spowodowana jest przez człowieka. Tutaj nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy aut poruszających się bez kierowcy muszą przyznać, że ich wprowadzenie przyniesie poprawę bezpieczeństwa, a to właśnie to powinno być priorytetem w rozwoju motoryzacji.

Google nadal będzie prowadzić testy autonomicznych samochodów. Firma ma zamiar dalej zbierać informacje i ulepszać zastosowane systemy. Mimo iż wyniki z ostatnich 6 lat są naprawdę bardzo dobre, to nad elektroniką nadal będzie czuwał człowiek, będący zabezpieczeniem, gdyby komputer zawiódł. Jeśli w ciągu najbliższych lat poruszające się bez udziału kierowcy auta będą sprawowały się tak samo dobrze, to faktycznie mogą one pojawić się w sprzedaży szybciej niż się tego spodziewamy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)