reklama

Jest zgoda Komisji Europejskiej - Oracle kupi Suna

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Przeszło pięć miesięcy od rozpoczęcia procedury kontroli koncentracji przedsiębiorstw Komisja Europejska ostatecznie zgodziła się na przejęcie firmy Sun Microsystems przez Oracle.

Jak możemy przeczytać w wydanym oświadczeniu, KE zatwierdziła przejęcie, gdyż uznała, że nie będzie ona znacząco zagrażać konkurencji na terenie Unii Europejskiej. Jestem zadowolona, że udało się utrzymać konkurencję i innowacyjność. Oracle poprzez nabycie Suna ma potencjał, by tworzyć nowe, innowacyjne produkty - powiedziała Neelie Kroes, unijna komisarz ds. konkurencji. Choć początkowo KE była przeciwna transakcji, zmieniła zdanie wskutek deklaracji złożonych przez Oracle, w których firma zobowiązała się do otoczenia bazy MySQL "szczególną opieką". Ponadto europejski regulator rynku doszedł do wniosku, że MySQL nie stanowi bezpośredniej konkurencji dla produktów Oracle. KE stwierdziła także, iż rozwój pozostałych projektów realizowanych przez Suna - takich jak m.in. Java czy OpenOffice.org - również nie powinien być zagrożony. Jak czytamy w podsumowaniu decyzji Komisji, przejęcie Sun Microsystems przez Oracle Corporation nie stanowi zagrożenia dla konkurencji.

Przeciwnicy transakcji są jednak zdania, że mimo deklaracji "dobrego traktowania" Oracle i tak będzie dążył do zmarginalizowania MySQL. Michael Widenius, twórca bazy, zapowiedział już istotne zmiany w prowadzonej przez siebie kampanii przeciwko przejęciu Sun Microsystems przez Oracle. Widenius będzie szukać poparcia dla swoich racji w Chinach i Rosji, ponieważ postępowanie przed tamtejszymi organami regulacji rynku cały czas pozostaje otwarte.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama