reklama

Jest zgoda Pekinu - Google zostaje w Chinach

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Google poinformował za pośrednictwem swojego bloga, że chiński rząd odnowił mu licencję ICP, dzięki której możliwe jest prowadzenie działalności na tamtejszym rynku internetowym.

Mimo uzyskania licencji ICP firma Google dalej nie ma konkretnego pomysłu na rozwój biznesu w Państwie Środka. Chińska wersja wyszukiwarki cały czas przekierowuje internautów na serwery w Hongkongu - teraz jednak nie odbywa się to automatycznie, lecz po kliknięciu w dowolnym miejscu strony google.cn. Google obiecał jednak, ze w ciągu kilku dni udostępni chińskim użytkownikom nową stronę docelową. Firma wyraźnie zadeklarowała, że zamierza respektować chińskie prawo i ma nadzieje, że będzie mogła kontynuować prace badawcze i rozwojowe, które dotychczas prowadziła w tym kraju. Warto przypomnieć, że Chiny są jednym z niewielu krajów, w którym Google nie jest monopolistą na rynku wyszukiwarek internetowych - amerykańska korporacja musi się zmagać z silną konkurencją ze strony lokalnego Baidu. Zawirowania związane z ciągnącym się od kilku miesięcy sporem między Google a rządem w Pekinie dodatkowo osłabiły pozycje firmy na tamtejszym rynku.

Nie jest jasne, w jaki sposób Google zamierza rozwijać swój biznes w Państwie Środka. Firma musi bowiem przestrzegać lokalnego prawa, co wyraźnie stoi w sprzeczności z promowaniem wolności słowa i dbaniem o przestrzeganie swobód obywatelskich.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama