Jetpack, czyli rozszerzenia dla Firefoksa w JS

Strona główna Aktualności

O autorze

Zespół Mozilla Labs udostępnił nowe API o nazwie kodowej Jetpack, które umożliwić ma tworzenie dodatków do przeglądarki Firefox z wykorzystaniem JavaScriptu, HTML'a i CSS. Projekt oznaczony został symbolem 0.1 i na chwilę obecną znajduje się w fazie eksperymentów.

Jetpack dostępny jest w postaci rozszerzenia dla przeglądarki Firefox. Dostarcza ono użytkownikowi podstawowe interfejsy programistyczne takich elementów jak karty, pasek statusu itp. Ponadto wprowadza także wsparcie dla zewnętrznych API - m.in. Twittera. W tworzonych przy pomocy Jetpacka rozszerzeniach wykorzystywać można komponenty z biblioteki JavaScript - jQuery. Do prac nad kodem źródłowym wykorzystać można edytor Bespin, z kolei debugowanie odbywa się przy użyciu Firebuga. Jetpack wykorzystywany może zostać również jako menadżer rozszerzeń, umożliwiając łatwą instalację pluginów, wykluczając konieczność restartów przeglądarki i problemy z kompatybilnością z różnymi wersjami Firefoksa.

Jetpack pobrać można na oficjalnej stronie internetowej projektu, gdzie udostępniono wiele informacji i filmików, demonstrujących jego możliwości.

© dobreprogramy
s