Jim Allchin o powodach opóźnienia premiery Visty

Strona główna Aktualności

O autorze

Ryan Hoffman prowadzący razem ze Stevenem Binkiem serwis poświęcony technologiom Microsoft - bink.nu - podczas kolacji z Jimem Allchinem dopytywał się o zakulisowe powody opóźnienia premiery Windows Vista na styczeń 2007. Przesunięcie premiery z grudnia - miesiąca, w którym z powodu świąt panuje istny szał zakupów - na styczeń w opinii większości, szczególnie redaktórów zajmujących się tematyką IT, było zdecydowanie złym posunięciem. Rezygnacja ze katalizatora zysków, jakim bez wątpienia jest rozpoczęcie sprzedaży w gorączkowym, świątecznym okresie rodziła wręcz kolejne spiskowe teorie dziejów na temat niezwykle tajemniczych powodów opóźnienia Windows Vista.

Jim przedstawił tą sprawę z zupełnie innego punktu widzenia. Większość dużych producentów komputerów osobistych i podzespołów nie montuje sprzętu ani w USA ani w Europie. Powszechnie wiadomo, że robi sie to w krajach azjatyckich. Z czego jednak większość osób nie zdaje sobie sprawy to fakt, że zmontowany tam sprzęt podróżuje później do Europy i Stanów drogą morską, co trwa czasami długie miesiące. Jaki z tego wniosek? Gdyby wydać Vistę tuż przed świętami, większość stojących na sklepowych półkach komputerów PC nadal miałaby preinstalowany Windows XP. W rzeczywistości tylko kilku dużych producentów byłoby w stanie dostarczyć komputery z Vistą na czas, tak żeby miały one szanse znaleźć się jeszcze pod choinką. W tej sytuacji większość producentów przyjęła decyzję o opóźnieniu premiery z dużą ulgą i - jak zdradza Allchin - wielu z nich dziękowała Microsoft za ten krok.

Jim potwierdził, że komputery z logo Windows Vista Capable będą miały pełne wsparcie ze strony sterowników wbudowanych w Vistę - jest to jedno z wymagań otrzymania naklejki z tym logo.

© dobreprogramy
s