Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Spikit - just about how happy I am

Przyszłość... Kto by nie chciał sterować komputerem inaczej niż tylko przez klawiaturę i myszkę? A może tak sterowanie myślami... albo gesty w powietrzu... a może tak wykorzystajmy głos?

No i tu się zaczyna moja mała obsesja na temat sterowania głosem.
Początki to oczywiście system Vista i Speech Recognision.

Niby to działało, ale to nie było to... czekałem więc na Windows 7. No i tu niestety zero poprawek. Całe to Speech Recognition działało jak by chciało a nie mogło. A to potrafiło zamulić system. A to nie włączało się przy starcie systemu. A to nie chciało reagować na mój głos. Ale to co najbardziej mnie bolało to brak możliwości dodawania swoich poleceń. Trzeba było bazować na tym co łaskawie dał nam Microsoft.

Całe szczęście internet to kopalnia złota, no i są jeszcze Polacy i ich geniusz. No i tak o to trafiłem na aplikację Spikit.

Przyznam się, że podchodziłem do tej aplikacji dość sceptycznie, bojąc się, że zostanę zawiedziony. Ściągnąłem demo, zainstalowałem, przeczytałem dokumentację i nagle wszystko stało się jasne. Nie rozumiem co tak wszyscy narzekają na interfejs... Wszystko przejrzyście podzielone. Okna, Klawisze, Skróty itd. Wybieramy co chcemy edytować a następnie piszemy reguły w polu poniżej. No prościej się po prostu nie da.
Dokumentacja to powinna być lekturą obowiązkową. Ona nie jako otwiera nasze oczy na to jak wycisnąć pełnię możliwości z Spikit.

Do czego wykorzystuję to cudo?

A chociażby do kopiowania, wklejania, otwierania komputera i dysków, odtwarzania filmów kiedy to już sobie spokojnie leże w łózko i nie chce mi się ruszać. Kiedy muszę szybko się ubrać i wyjść, wystarczy, że powiem wyłącz komputer... i w magiczny sposób każde moje słowo czynem się staje.

Byłem gotowy do zakupy licencji ale, ale wtedy pojawiło się polowanie i akurat mi się udało! Pełna wersja oferuje praktycznie brak opóźnień podczas wykonywania poleceń. Co sprawią, że praca z komputerem staje się jeszcze przyjemniejsza.

Cena to całe 61.5 zł. Czy to drogo? Nie wydaje mi się. Aplikacja warta polecenia.

PS. To był mój pierwszy wpis, taki na luzie pisany pod wpływem emocji związanych z Spikit. Proszę o wyrozumiałość. Następnym razem tekst będzie miał więcej sensu i składu. 

windows

Komentarze

0 nowych
bogdanos0   5 #1 17.01.2013 16:11

Spikit jest świetny, nigdy nie usunę go z mojego komputera.

Może autor Spikit czyta teraz komentarze to ja chciałbym coś napisać,
pracuję na Windows 7 x64 HP, pasek zadań mam pionowo, raz po lewej stronie, raz po prawej stronie monitora,
kiedy powiem "Pokaż siatkę" to siatka nie pokrywa tego boku po którym jest pasek zadań, aby Spikit pokrył cały ekran siatką musiałem przełączyć pasek na widok poziomy. Skoro siatka nie pokrywa paska zadań to nie mogę użyć siatki do obsługi tego paska. Może to tylko u mnie tak jest?
P.S
to tyle.

alucosoftware   7 #2 17.01.2013 16:31

@bogdanos0
Rzeczywiście, nie zwróciłem na to uwagi. W przyszłym tygodniu (pewnie pod jego koniec) wydam zaktualizowaną wersję i na pewno będziesz zadowolony. To dosłownie zmiana jednej linijki kodu, ale nie chcę szaleć z aktualizacjami, więc czekam aż uzbiera się jak najdłuższa listę zarzutów... Twój był pierwszy.

Do tego czasu możesz korzystać z nowej funkcji "oznacz elementy", aby dostać się do paska zadań ;)

@Johnathan
Dziękuję za miłe słowo. Wiesz, jeśli masz ochotę to zachęcam do zakupu klucza na drugie stanowisko :) Tak jak każdy projekt, Spikit także wymaga pewnych nakładów czasu i finansów.

wojtekadams   19 #3 17.01.2013 16:33
Miszkurka2000   16 #4 17.01.2013 20:34

Witam. Program upolowałem. Zainstalowałem. Podoba mi się ale muszę go opanować. Brakuje mi opcji Instrukcja (tej w pdf) w menu ikony. Zauważyłem też, że program wymawia "Włączono (wyłączono) PEŁNO KRANOWE powiadomienia" zamiast PEŁNO EKRANOWE. I no własnie gdzie można zgłaszać swoje uwagi, poprawki, pomysły do programu? Pozdrawiam autora.

soanvig   10 #5 17.01.2013 20:50

Cholera, że minąłem polowanie, ale jeszcze raz dam szansę demu :)

alucosoftware   7 #6 17.01.2013 21:03

@Miszkurka2000
Wymowa wbudowanego syntezatora pozostawia wiele do życzenia, ale na tym polu mogę jedynie wskazać głos syntezatora innej firmy - Ivona, który współpracuje z programem wyśmienicie. Oczywiście głosy tej firmy są płatne, ale komfort pracy bardzo wzrasta :) Wbudowany syntezator ma jedynie stanowić ułatwienie dla osób, które niedowidzą i nie stać ich na lepsze rozwiązania...

Uwagi należy zgłaszać za pośrednictwem formularza na stronie internetowej programu http://www.spikit.pl, a w przypadku gdyby (nie daj Boże!) program się zawiesił - proszę o zamieszczenie dokładnego opisu sytuacji w okienku, które się pojawi i przesłanie raportu (wystarczy kliknąć jeden przycisk). Ponieważ każdy z Nas ceni sobie prywatność, raport nie zawiera żadnych danych wskazujących na konkretnego użytkownika, ale warto podać własny adres e-mail, aby dowiedzieć się ode mnie kiedy błąd zostanie naprawiony :)

W kwestii pomysłów proszę o rozwagę. Jak to zaznaczyłem na stronie projektu - Reguły głosowe dają naprawdę duże pole do popisu, ale czasem warto wykonać pewną czynność w dwóch lub trzech krokach (i zachować względną prostotę programu) niż na siłę dodawać masę "dedykowanych" funkcji ;)

Pozdrawiam.

PS. Niedługo coś na blogu się pojawi, tymczasem warto wspomóc mój wysiłek i Polubić stronę na Facebooku: http://www.facebook.com/pages/Spikit/343637152382147

soanvig   10 #7 17.01.2013 21:24

Strona polubiona, bo program genialny, pomimo tego, że mam demo.
Możemy liczyć na jakieś jeszcze rozdawanie licencji, czy mam z kieszeni wyjąć 61 zł, nie mając tyle? :D

alucosoftware   7 #8 17.01.2013 21:42

@soanvig
No wiesz... A co ja mam powiedzieć? Pewnie mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że licencja jest... dożywotnia, a nawet przy cyklu rocznym koszt oprogramowania sięgałby oszałamiającej kwoty 16 groszy dziennie ;) To nie antywirus, który daje poczucie bezpieczeństwa i doi użytkownika co 12 miesięcy ;P

BTW Windows Defender w 7-ce całkowicie mi wystarcza.

W zamian użytkownik otrzymuje dobre wsparcie techniczne i wyjątkowe oprogramowanie, bardzo adaptowalne oprogramowanie... Sam wykorzystuję Spikit w dość nietypowy sposób, tj. w połączeniu z IntelliSense Visual Studio (!), aby przyspieszyć niektóre czynności programistyczne.

Z drugiej strony, wersja demo też jest przecież wyjątkowa - nie wyłącza się po 30 dniach, a jedyną jej bolączką jest losowe opóźnienie przed podjęciem czynności wskazywanych przez polecenie głosowe.

PS. Dziękuję za lajka, zajrzyj za parę dni na Bloga :)

Autor edytował komentarz.
soanvig   10 #9 17.01.2013 21:52

To zastanowię się nad tymi 60 zł xD

wojtekadams   19 #10 17.01.2013 22:32

Program naprawdę jest genialny. Fakt na co dzień z niego nie korzystam, ale jak mi się zdarzy to naprawdę spełnia swoje właściwości :)

WODZU   18 #11 18.01.2013 08:50

Ciekawy wpis. Przyznam że przed polowaniem nie słyszałem o tym programie. Ale widzę, że muszę przetestować demo i jeśli będzie tak jak piszą osoby korzystające, zakupić go do planowanego komputera HTPC :) 60zł nie majątek.

Autor edytował komentarz.
alucosoftware   7 #12 18.01.2013 10:31

@WODZU
Polecam się. Na urządzaniach typu HTPC Spikit będzie spełniał swoją rolę znakomicie (powinieneś jednak pomyśleć o mikrofonie bezprzewodowym, aby zwiększyć komfort zabawy).

Nie pisałem tego nigdzie wyraźnie, ale program z powodzeniem można wykorzystać do kontrolowania innych urządzeń podłączonych do komputera (funkcja Skróty oraz własnoręcznie przygotowane skrypty lub małe programy sterujące). Można więc tanim sposobem zbudować sobie własny inteligentny dom :)

WODZU   18 #13 18.01.2013 12:52

@alucosoftware
"Można więc tanim sposobem zbudować sobie własny inteligentny dom :)"

W połączeniu z Raspberry Pi jak znalazł, choć nie jestem pewien czy na tym sprzęcie uda się uruchomić.

alucosoftware   7 #14 18.01.2013 13:13

@WODZU
Nie uruchomisz programu na tej platformie, ale byle płyta główna Mini ITX z Atomem z przeceny nadawać się będzie znakomicie.

WODZU   18 #15 18.01.2013 13:22

@alucosoftware
Lubię snuć takie wizje, tylko później staję przed wyzwaniem - jak to wdrożyć i nie zdemolować domu ;) Pewnie trzeba będzie zaczekać do pierwszego remontu :)

whanamingo   2 #16 18.01.2013 13:29

@Johnathan

Przydałoby się trochę więcej informacji z użytkowania programu...
Np. zużycie zasobów systemowym na twoim sprzęcie - podczas rozpoznawania mowy i podczas "oczekiwania" na polecenie, czas od wydania polecenia do reakcji na nie itd, czy częste są aktualizacje i czy instalują się automatycznie...
Piszesz, że wersja pełna działa szybciej - czy zatem demo wolniej reaguje na polecenia?

@alucosoftware

A może jakaś promocja uznaniowa dla użytkowników wersji demo - tzn. za dostrzeżone błędy lub ciekawe pomysły, które mogą przyczynić się do rozwoju programu - nie musi to być od razu darmowa wersja (choć byłoby miło), ale np kupon rabatowy na tańszy zakup programu - 30-50%

Autor edytował komentarz.
alucosoftware   7 #17 18.01.2013 14:02

@whanamingo
Wpis Johnathana był pewnie efektem nagłego przypływu pozytywnych emocji związanych z konkursem.

Wszystkie te informacje, o które pytasz można odnaleźć na podstronie Spikit w bazie dobrychprogramów, na oficjalnej stronie projektu, a już na pewno w Dokumentacji dołączonej do programu :)

Aktualizacje programu nie są częste, bo i błędów za wiele nie posiada. Nie jestem zwolennikiem zmiany numerów wersji tylko dla samego faktu. Ale staram się zbiórczo aktualizować program raz w miesiącu. W obecnej wersji program powiadamia użytkownika o dostępności aktualizacji.

Tak jak wspomniałem w komentarzu wyżej. Licencja jest dożywotnia... cena za produkt jest zatem niewielka, w zasadzie pomijalna...

Autor edytował komentarz.
Johnathan   4 #18 18.01.2013 18:56

@alucosoftware
No tak masz rację wpis pod wpływem emocji, no ale jak tu się powstrzymać mogłem ;P skoro aplikacja działa i to aż miło.

No a ten pomysł o inteligentnym domu to... czuję się jak byś czytał w moich myślach heh.
Mam już mały serwer w domku, który odpowiada za FTP, streaming audio wideo do TV i dostęp a'la Drobox z zewnętrznej sieci. No ale chcę też na tym uruchomić 'coś' co będzie poprzez serwer na windows 7 łączyło się z Raspberry Pi który będzie odpowiadał za instalację elektryczną w domu. Jedyne co mnie zatrzymuje to czas, którego niestety mało...
Pozdrawiam

arlid   16 #19 18.01.2013 20:06

A wszystko to zasługa alucosoftware, który wykonuje kawał porządnej roboty :)

ToshioSM   4 #20 22.01.2013 23:40

Niektórzy powinni się schować z tym pytaniem o darmowe licencje czy upusty 50% :/. Nie po to autor stworzył świetną i tanią aplikację by jeszcze miał rozdawać za darmo.. Wstyd dla was dzieciaki.

@alucosoftware:

Testowałem wersję demo i powiem, że program całkiem niezły. Na razie nie mam potrzeby by z niego korzystać (używam skrótów klawiaturowych w systemie, programach itd.).

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.