reklama

Jolla ma już drugą połówkę i znów można jej odblokować bootloader

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Smartfony firmy Jolla doczekały się zapowiadanych „drugich połówek”, czyli kolorowych elementów obudowy, które nie tylko zdobią urządzenie, ale też modyfikują zachowanie systemu operacyjnego. Od dziś dostępne są dwie — Keira Black i Aloe — a także narzędzia deweloperskie, pozwalające opracować własne rozwiązania.

Obie połówki kosztują 29 euro. Wykonane zostały z kolorowego poliwęglanu, odpornego na zarysowania. W każdej z nich znalazły się moduły łączności, wykorzystujące opatentowaną przez Jollę technologię, bazująca na NFC. Keira Black nadaje smartfonowi industrialnego charakteru, Aloe zaś jest spokojna i stonowana. Wraz z obudową, zmienia się tapeta, dzwonek (dzwonki można przesłuchać na stronie Jolli) i kolorystyka systemu, ale to nie wszystko, co można dzięki nim zrobić.

W założeniu, dzięki udostępnieniu narzędzi deweloperskich, powstawać mają kolejne, barwne połówki, które zmienią nie tylko tapetę i dzwonek, ale także łatwo dostępne aplikacje czy zachowanie urządzenia w różnych sytuacjach. Firma Jolla na stronie zaznacza, że ma nadzieję, że wkrótce pojawią się połówki przygotowane przez partnerów i społeczność. Bardzo ciekawy projekt „drugiej połówki”, która nie tylko zmienia szatę graficzną urządzenia, ale dodaje coś nowego do sprzętu, zaprezentował Kimmo Lindholm. Zaprojektowaną przez niego obudowę można kupić za 40 euro, ale nie przewiduje się masowej produkcji. Kto wie, może doczekamy się przystawki ze sprzętową klawiaturą? Użytkownicy pytają o to dość często (Google+).

Od premiery smartfonów Jolli sporo się zmieniło także w systemie, ale wciąż daleko mu do ideału. W ostatni dzień stycznia wydana została aktualizacja Naamankajärvi (1.0.3.8), która wprowadza między innymi obsługę SMS-ów w aplikacjach Androidowych oraz wyraźne rozróżnianie oprogramowania stworzonego dla Androida i dla Sailfisha. Co ważne dla deweloperów, po miesiącu ponownie można łatwo odblokować bootloader i pojawiły się nowe możliwości odzyskiwania systemu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić