reklama

Jubileuszowy Firefox 30 bez fajerwerków, za to z blokadą wtyczek i GStreamerem 1.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Oficjalnego komunikatu Mozilli jeszcze nie ma, ale stabilny jubileuszowy Firefox 30 już pojawił się na serwerach FTP organizacji. Wydanie to nie jest tak przełomowe, jak Firefox 29, przynoszący nowy i kontrowersyjny dla wielu interfejs użytkownika Australis, ale na pewno warte jest bliższego przyjrzenia mu się.

Jedną z najbardziej odczuwalnych przez użytkowników zmian w Firefoksie 30 jest zablokowanie większości wtyczek w tej wersji. Na szczęście Mozilla nie zrobiła tego samego co Google w linuksowej wersji Chrome, które nie może już uruchamiać żadnych innych wtyczek niż te napisane dla interfejsu Pepper API – blokada w tym wypadku oznacza tyle, że wtyczki są domyślnie wyłączone i trzeba samemu je sobie włączyć. Dodatkowo utrzymywana jest przez Mozillę biała lista najpopularniejszych wtyczek, które blokowane w ten sposób na razie nie będą.

Linuksowe wydanie Firefoksa 30 zmienia tymczasem silnik wykorzystywany do odtwarzania mediów w przeglądarce, przechodząc na GStreamera 1.0 (do tej pory korzystano z GStreamera 0.1, którego rozwój został zarzucony). Nowy silnik pozwala na odtwarzanie między innymi własnościowych formatów, takich jak H.264, MP3 czy AAC, dzięki czemu sama Mozilla nie musi się martwić o ewentualne naruszenie patentów w kodzie przeglądarki.

Drobne poprawki dotknęły nowego interfejsu użytkownika. Dzięki przyciskowi paska bocznego (który trzeba sobie samemu wstawić do paska) można wyświetlać zakładki i historię przeglądania, a także dane pobrane z zewnętrznych źródeł, np. społecznościowych agregatorów zakładek (byleby korzystały z Firefox Social API). Na Maku można zaś teraz kombinacją klawiszy Command-E wyszukiwać w obrębie zaznaczonego tekstu.

Bardziej wyraźne zmiany zaszły w silniku przeglądarki. Programistów powinny zainteresować szczególnie implementacje w narzędziach deweloperskich podświetlania modelu pudełka (po zablokowaniu węzła rysowane są jego marginesy, dopełnienia i krawędzie), podświetlania węzłów DOM po najechaniu na nie wskaźnikiem myszy w logu konsoli, wsparcie dla kilku nowych właściwości CSS i wprowadzenie do interpretera JavaScriptu kilku nowych mechanizmów z ECMAScriptu 6. Warto zapoznać się też ze zmianami w interfejsach programistycznych – ich szczegółowy opis znajdziecie tutaj.

Firefoksa 30 w wersji dla Windows możecie już pobrać z naszego repozytorium oprogramowania, z działu Internet i komunikacja > Przeglądarki stron WWW.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSzef Wykopu o cenzurze w Internecie: Czujemy się zmuszeni do ucieczki z Unii