Jubileuszowy Firefox 30 bez fajerwerków, za to z blokadą wtyczek i GStreamerem 1.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Oficjalnego komunikatu Mozilli jeszcze nie ma, ale stabilny jubileuszowy Firefox 30 już pojawił się na serwerach FTP organizacji. Wydanie to nie jest tak przełomowe, jak Firefox 29, przynoszący nowy i kontrowersyjny dla wielu interfejs użytkownika Australis, ale na pewno warte jest bliższego przyjrzenia mu się.

Jedną z najbardziej odczuwalnych przez użytkowników zmian w Firefoksie 30 jest zablokowanie większości wtyczek w tej wersji. Na szczęście Mozilla nie zrobiła tego samego co Google w linuksowej wersji Chrome, które nie może już uruchamiać żadnych innych wtyczek niż te napisane dla interfejsu Pepper API – blokada w tym wypadku oznacza tyle, że wtyczki są domyślnie wyłączone i trzeba samemu je sobie włączyć. Dodatkowo utrzymywana jest przez Mozillę biała lista najpopularniejszych wtyczek, które blokowane w ten sposób na razie nie będą.

Linuksowe wydanie Firefoksa 30 zmienia tymczasem silnik wykorzystywany do odtwarzania mediów w przeglądarce, przechodząc na GStreamera 1.0 (do tej pory korzystano z GStreamera 0.1, którego rozwój został zarzucony). Nowy silnik pozwala na odtwarzanie między innymi własnościowych formatów, takich jak H.264, MP3 czy AAC, dzięki czemu sama Mozilla nie musi się martwić o ewentualne naruszenie patentów w kodzie przeglądarki.

Drobne poprawki dotknęły nowego interfejsu użytkownika. Dzięki przyciskowi paska bocznego (który trzeba sobie samemu wstawić do paska) można wyświetlać zakładki i historię przeglądania, a także dane pobrane z zewnętrznych źródeł, np. społecznościowych agregatorów zakładek (byleby korzystały z Firefox Social API). Na Maku można zaś teraz kombinacją klawiszy Command-E wyszukiwać w obrębie zaznaczonego tekstu.

Bardziej wyraźne zmiany zaszły w silniku przeglądarki. Programistów powinny zainteresować szczególnie implementacje w narzędziach deweloperskich podświetlania modelu pudełka (po zablokowaniu węzła rysowane są jego marginesy, dopełnienia i krawędzie), podświetlania węzłów DOM po najechaniu na nie wskaźnikiem myszy w logu konsoli, wsparcie dla kilku nowych właściwości CSS i wprowadzenie do interpretera JavaScriptu kilku nowych mechanizmów z ECMAScriptu 6. Warto zapoznać się też ze zmianami w interfejsach programistycznych – ich szczegółowy opis znajdziecie tutaj.

Firefoksa 30 w wersji dla Windows możecie już pobrać z naszego repozytorium oprogramowania, z działu Internet i komunikacja > Przeglądarki stron WWW.

© dobreprogramy
s