Jujubee nie próżnuje: nowe informacje o Kursku i strategii Realpolitiks

Strona główna Aktualności
image

O autorze

O Jujubee Studio zrobiło się głośno w momencie pierwszych wzmianek o pracach nad grą Kursk. Ma to być gatunkowo synkretyczna gra osadzona fabularnie w kontekście katastrofy rosyjskiego okrętu atomowego Kursk. Dziś wiadomo już o niej nieco więcej, twórcy poinformowali także o dacie prezentacji innej, bardzo ciekawie prezentującej się, produkcji zatytułowanej Realipolitiks.

O Kursku, mimo że wciąż wiadomo niewiele, napisaliśmy już całkiem sporo. Wszystko to nie tylko za sprawą kontrowersji, jakie na Wschodzie wywołało poruszanie przez Polaków tematyki rosyjskiej tragedii narodowej, ale także niecodziennego podejścia twórców do gier w ogóle. O tym, że studio bierze temat na poważnie, a Kursk zapowiada się niezwykle interesująco, przekonaliśmy się także rozmawiając z szefem Jujubee.

Według opublikowanych dziś informacji, Kursk ma być pierwszą przygodówką „paradokumentalną”. Potwierdzają się zatem wcześniejsze deklaracje, że gra będzie przykładem odchodzenia od rozrywki na rzecz oferowania unikatowych doświadczeń, nawet nieprzyjemnych, dramatycznych, które jednak mają wzbogacać. Jujubee poinformowało także, że podczas tegorocznych targów Gamescon, które odbędą się w sierpniu w Kolonii, zaprezentowane zostanie grywalne demo.

Gra ma zostać ukończona pod koniec tego roku. Wiadomo już także, że oprócz Windowsa, trafi także na komputery z Linuksem i OS X-em. Dostępna będzie także wersja konsolowa na PlayStation 4 i Xboksa One. To jednak nie koniec nowości od Jujubee. Także na Gamescon zaprezentowana zostanie bowiem inna produkcja, która zapowiada się nie mniej ciekawie, niż sam Kursk. Mowa o Realipolitiks.

Realpolitks przypomina nieco pod względem oprawy serię Europa Universalis. Tym co jednak wyróżnia grę Jujubee, jest przedstawienie współczesnego, opartego na demokracji liberalnej ładu, jako brutalnej walki o geopolityczny byt. Gracz będzie zatem musiał znaleźć sposób, aby redukując niepokoje społeczne i inne współczesne wyzwania, rozwijać ekonomię, dyplomację czy armię.

W konwencji strategii czasu rzeczywistego, gracz wcieli się w przywódcę jednego ze współczesnych państw, by poradzić sobie ze złożoną sytuacją geopolityczną oraz wyzwaniami polityki wewnętrznej. Autorzy zapowiadają interesujące misje oraz liczne nieoczywiste moralnie wybory, które jednak niewiele mają wspólnego z samym realpolitik. Jak widać polskie studio podchodzi do gier na poważnie, a pierwsze tego efekty będzie mogli przetestować już za kilka miesięcy.

© dobreprogramy