Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Mam dość ładowania smartfona...

Używamy smartfonów codziennie. Choć zamknięte w małej obudowie, to mocą obliczeniową przewyższają komputery sprzed parudziesięciu lat. Wspominam do dziś mojego blaszaka, który w 1999 roku był osiedlową rakietą. Posiadał on procesor P400MHz, 64MB RAM i 16MB kartę graficzną. Dziś trzymam w ręku już trzyletniego smartfona, który posiada czterordzeniowy procesor 1.2GHz, 1GB RAM, a układ graficzny wyprzedza wszystko, co potrafiła Riva TNT w starym PC. Postęp w dziedzinie komórek nie ustaje - producenci wrzucają coraz lepsze procesory, dokładają więcej pamięci RAM i mocniejsze układy graficzne. Zapominają jednak o jednej rzeczy - baterie rozładowują się zbyt szybko, doprowadzając użytkownika do szewskiej pasji...

Kiedy patrzę na dzisiejszy rynek smartfonów, szkoda mi trochę kierunku, w którym podążył owy segment. Kiedyś smartfony posiadały pewną rangę, która odróżniała je od zwykłych komórek. Dobrze wspominam czasy, kiedy byłem użytkownikiem Siemensa SX1 oraz Nokii C6. Telefony działały na nieodżałowanym dla mnie Symbianie, a ich użytkowy look&feel sprawiał, że było to coś wyjątkowego. Smartfony nie były zabawką do instalowania appek, a pewną namiastką komputera w kieszeni. Jak jest teraz? Patrząc na sklepy pokroju Google Play - nadal czuć pewien dysonans. Spoglądając na zamieszczone aplikacje nie wiadomo do końca, czy to urządzenia do poważnego zastosowania, czy jednak zabawki potrafiące dzwonić.

Stare smartfony nie miały potężnych podzespołów, takich jak obecnie. Jest to oczywiste, jednak i tak były zaawansowane na swoje czasy. Aczkolwiek potrafiły coś, co dzisiaj jest obiektem pożądania - ich bateria mogła wytrzymać 2-3 dni. Pakowanie coraz większej mocy do obecnych komórek, pomijając oczywiście brak logiki poza marketingową zagrywką, drenuje baterie w zastraszającym tempie. Mam już dość tego, że choć dzisiejsze „smarty” posiadają wiele funkcji i pozwalają zastąpić komputer w konsumpcji treści, to wymagają wiecznego ładowania i podręcznych respiratorów, znanych pospolicie jako power banki. Znudziło mi się ładowanie smartfona, konieczność codziennej wizyty pod ładowarką, jeśli będę chciał intensywniej skorzystać z jego możliwości. Mam dość tego, że sporo modeli nie pozwala wymienić baterii. Nie pomaga również to, że na dłuższy wyjazd i tak trzeba zabrać zwykły telefon, ponieważ cuda technologii rozładują się dość szybko. Ostatnio oglądałem film on-line na smartfonie. Oczywiście bateria uciekała tak szybko, że musiałem podłączyć go do ładowarki. Jednak drenaż baterii był tak mocny, że ładowarka niemal parzyła od tempa w jakim musiała pracować. Naprawdę to takie fajne?

Doceniam oczywiście sytuacje, które smartfon może uprościć. Choćby GPS, który pozwala szybko się odnaleźć. Dodatkowo aplikacje komunikacji miejskiej, albo konieczność odpisania na e-mail. Podałem tylko trzy zastosowania, choć lista mogłaby być dłuższa. Jednakże jaka jest radość z takiego urządzenia, kiedy przy wykorzystaniu jego możliwości - bateria naładowana rano, może pod koniec dnia krzyczeć o naładowanie?

Aktualnie czuję ogromną irytację, kiedy smartfon po 24 godzinach lub krócej - woła o naładowanie. Chętnie wróciłbym wtedy do klasycznej słuchawki, gdyby oferowały bieżące mapy offline i normalną przeglądarkę internetową. Chciałem nawet naprawić moją Nokię C6, ponieważ Symbian S60v5 nadal pozwala przeglądać internet, wysyłać maile, a fizyczna klawiatura QWERTY to prawdziwa wygoda. Przy okazji bateria wytrzymywała 3 dni. Niestety choć smartfon wyszedł w 2010 roku, to jest już „za stary”, aby jakiś serwis podjął się naprawy. Podobno się nie da... Szkoda, bo naprawdę mam dość obecnych smartfonów, które choć potężne technicznie, to powinny być podpięte pod akumulator samochodowy, bo tradycyjne baterie są dla nich za słabe. Naprawdę nie bawi mnie już, że przy większym wysiłku - potrafią paść w ciągu jednego popołudnia. W paru słowach, mam dość ładowania smartfona...

* Spis mojego blogowania: klik

grafiki: pixabay, wikipedia na mocy cc by-sa 

sprzęt urządzenia mobilne inne

Komentarze

0 nowych
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #1 15.04.2016 20:06

Podejrzewam, że jeszcze nie raz smartfon podniesie nam ciśnienie do granic możliwości zanim pojawią się jakieś sensownie trzymające baterie.

Frankfurterium   10 #2 15.04.2016 20:12

Można inaczej. Mam starego Overmaxa z Androidem 4, który przy użytkowaniu bardziej jak telefon niż smartfon wytrzymuje około dwa tygodnie na ładowaniu. Apki na nim chodzą, internet jako-tako, a gier nigdy na nim nie instalowałem. Gdyby nie zbity ekran nie planowałbym wymiany.

AlbatrosZippa   14 #3 15.04.2016 20:13

Moja jeszcze Lumia 610 wytrzymuje w cyklu mieszanym 5 dni :)

  #4 15.04.2016 20:26

Problem jest jeden - nadmiar aplikacji będących cały czas online. Zanim smartfon przejdzie w tryb uśpienia to już go coś wybudzi bo musi sprawdzić FB czy inne g. Ja sporo korzystam z przeglądarki na Androidzie a i tak telefon wytrzymuje 3-4 dni dość intensywnego używania i 5-6 dni oszczędniejszego - nie instaluję FB i innych zbędnych śmieci, nie potrzebuję żeby telefon non-stop sprawdzał pocztę czy śledził lokalizację. Jak jest to potrzebne to można włączyć to na jakiś czas i tyle.

sr57be45   7 #5 15.04.2016 20:30

Oukitel K10000 dzień chyba wytrzyma ?

dripix   3 #6 15.04.2016 20:42

Z jednej strony narzekasz na konieczność ładowania smartfona i hejtujesz tendencje robienia z nich kombajnów a z drugiej strony korzystasz z funkcji tego kombajnu w pełni (jednocześnie dziwiąc się czemu bateria się rozładowuje). Nielogiczne?
Współczesne baterie takie są i tego nie zmienisz - albo chcesz trzymający telefon bez funkcji - Nokia 3310, albo chcesz żyć wygodnie i "smart" - godząc się na 1 dzień baterii.

To tak jak być maniakiem dużych samochodów - kupić Hummera, ale marudzić, że dużo pali...

COŚ ZA COŚ

To raczej powinieneś zadać pytanie "kiedy powstaną baterie, dostosowane do współczesnych, wymogów, jakie się przed nimi stawia"

IMHO: Wpis nie ma większego sensu...

  #7 15.04.2016 20:45

@dripix
Istnieją baterie o pojemnościach powyżej 5ah...
IMHO Komentarz bez sensu.

dragonn   11 #8 15.04.2016 20:47

@sr57be45: Oczywiście, przy bardzo, bardzo intensywnym użytkowaniu wytrzyma 3-4 dni, przy umiarkowanym spokojnie tydzień.

Kuba Informatyk   6 #9 15.04.2016 21:02

A od czego są powerbanki ?

Dinowaw   5 #10 15.04.2016 21:58

Nie bardzo rozumiem o co tu chodzi? Jak chcesz używać smatrfona przez 12 godzin z włączonym ekranem to jest to teraz jak najbardziej możliwe! Ja taki nabyłem za niecałe 700zł. W trybie czuwania czyli jak zwykły stary telefon też wytrzyma bez problemów tydzień (oczywiście 3G, nie LTE, bez WiFi). Starsze smartfony, czy telefony były po prostu używane trochę inaczej. Czas niestety płynie i współczesny smartfon najczęściej zastępuje tablet czy notebooka. Żadne z tych urządzeń raczej nie będzie w stanie pracować tak długo!

TadueusTaD   8 #11 15.04.2016 22:47

Nokia 500 - 3-4 dni w mieszanym użytkowaniu (idle/czasem internet/YT przez klienta) -- nie żebym polecał (żwawa to ona już nie jest :( )

  #12 15.04.2016 23:02

Lumia 1320 trzyma 2-3 dni przy intensywnym użytkowaniu jako smartfon "biznesowy" - czyli internet, rozmowy, maile.

Jusko   14 #13 16.04.2016 00:09

@Shaki81 #1: Prawdopodobnie tak. Szczególnie, że moc tych sprzętów - stale się zwiększa.

@Frankfurterium #2: Kupiłem w zeszłym roku ciekawy model, konkretnie Overmax Vertis Famy II. Nie dość, że kosztował ~200zł, to miał Androida 4, dual sim, a jeszcze bateria w miarę trzymała. Aczkolwiek urokiem ceny był plastik - gdyby telefon spadł, prawdopodobnie nie byłoby czego zbierać :-)

@AlbatrosZippa #3: nie mam doświadczenia z Lumiami, także ciężko mi orzec. Chętnie pobawiłbym się Windows Phone, ale jakoś mi nie wychodzi :-)

@sr57be45 #4: Istnieją modele z dobrą baterią - to prawda. Niestety szkoda, że to tylko "nietypowe modele", a nie produkcyjny standard :-(

@dripix #5: Nie korzystam intensywnie ze smartfona. Prawdę mówiąc - takich zewnętrznych aplikacji z Google Play, mam może 2-3 sztuki. Jedna to mapy offline dla GPS, druga to aplikacja banku, trzecia kopiująca kontakty na SIM. Śmiało mogę powiedzieć, że nie wykorzystuję potencjału smartfona. Niemniej kiedy już mam kaprys, że chciałbym do czegoś go użyć, to obserwuję praktycznie topnienie baterii. Chętnie wróciłbym do normalnego telefonu, gdyby oferowały aktualne mapy offline, a przy tym normalną przeglądarkę internetową. Jestem w tej grupie, która bardzo trzeźwo podchodzi do smartfonów. Po prostu nie potrzebuję kompletu majsterkowicza, kiedy wystarczy mi scyzoryk :-)

Kiepska bateria zresztą, to po części wina producentów. Dorzucają coraz więcej rdzeni, coraz lepsze grafiki, coraz lepsze ekrany. Oprócz sprzętowego szpanu i nakręcania oczekiwań - nie przynosi to jakichś wymiernych korzyści, ale ciągnie solidnie po baterii.

@dragonn #6: dobrze wiedzieć :-)

@Kuba Informatyk #7: power bank to maskowanie problemu. Kolejna z rzeczy spopularyzowana dlatego, że smartfony to prądożerne bestie. Kiedy wyjeżdżam na tydzień w teren, to szybko byłbym "offline" bez normalnego telefonu. Nawet biorąc power bank :-)

@Dinowaw #8: smartfon jako typowy leżak - może wytrzymać parę dni. Jednak najgorsze jest to, że wystarczy mieć kaprys go używać. Wtedy bateria topnieje w oczach :-(

@TadueusTaD #9: używałem Nokii 500 - chyba nawet w zeszłym roku. Nadal daje radę, a Symbian Belle posiada społeczność deweloperów. Ciągle planuję kupić jakiś model na Belle, który posiada QWERTY niczym Nokia C6.

@gowain #10: Dzięki za cynk.

Autor edytował komentarz w dniu: 16.04.2016 00:16
Kuba Informatyk   6 #14 16.04.2016 00:20

@Jusko: Mój ojciec dostał kiedyś w prezencie powerbank z baterią słoneczną - to też jest jakieś rozwiązanie, bo nie wymaga dostępu do gniazdka ;) Chyba, że pogoda nie będzie akurat słoneczna :P

Darthnorbe   13 #15 16.04.2016 00:25

Podziękujcie googlowi za zepsucie baterii w smartfonach.

Jusko   14 #16 16.04.2016 00:27

@Kuba Informatyk #12: Takich nie spotkałem. Dobrze wiedzieć :-)

Napotkałem jednakże na power bank, który jest zasilany czterema bateriami AAA. Nie naładują smartfona do pełna, ale w sytuacji podbramkowej - takie baterie są łatwo dostępne.

vbruder   7 #17 16.04.2016 00:29

Cóż. Moja 8-letnia Nokia 6021 na fabrycznej baterii na czuwaniu działa 9 dni. W przypadku częstszego używania (1h rozmowy i kilka SMS-ów na dzień) trzyma do 3 dni.

czytacz   4 #18 16.04.2016 02:14

Obecne smartfony mają to do siebie że funkcja dzwonienia jest już tylko dodatkiem. Oczywiście są modele za rozsądne pieniądze, które wytrzymają dłużej niż inne. Jednak zawsze będzie to kosztem czegoś - najczęściej wydajności sprzętu. Jeżeli chce się mieć długowieczny telefon to trzeba kupić.... zwykły telefon.

@Jusko - jeżeli faktycznie telefonu z androidem nie nadużywasz a nadal "coś" zjada mu baterię, wypróbuj sobie aplikację DS Battery Saver. W darmowej wersji i bez roota ma profil który przy wygaszonym ekranie usypia wszelkie połączenia internetowe i nie pozwala im się wybudzić poza półgodzinnymi interwałami. U mnie różnica czasu pracy wyniosła ok 3 dni zamiast jednego przy codziennym użytkowaniu, na mocno wyeksploatowanym już telefonie:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rootuninstaller.batrsaver&hl=pl

Autor edytował komentarz w dniu: 16.04.2016 02:18
  #19 16.04.2016 02:34

@dripix:
widzisz, co do dużych samochodów... ;)
u mnie w tirze spalanie 36l/100km. Bak ma pojemność 1400l.
porównaj to do osobówki, która spali 10l/100km i ma bak 70 l.
Jak wychodzi to porównanie? nijak. Już pomijam fakt, że w coraz nowszych modelach dba się o to by spalały jak najmniej. I tak moje euro 3 weźmie 36l, a nowe euro 6 w tym samym cyklu potrzebuje tylko 32l.
Wpis ma duży sens. Jak producenci nie pomyślą o bateriach, to za rok/dwa, baterie wytrzymają tylko pół dnia.
Postęp fajna rzecz, szkoda tylko, że skupiają się na "bajerach", a nie pomyślą o użyteczności - lepsza bateria wiele by zmieniła.

Viliae   8 #20 16.04.2016 09:44

@Jusko: #14 Arctic Cooling miał coś takiego w ofercie (teraz nie wiem). Natomiast w [reklama]Lidlu[/reklama] znalazłem takie coś: http://www.lidl.pl/pl/oferta.htm?action=showDetail&id=58354
Nie reklamuję tej sieci i zapewne można znaleźć coś podobnego gdzieś indziej (Biedronka, Aldi itd.).
A tu masz coś "Polskiego": http://www.tracer.pl/product/tracer-solar-mobile-battery-5000-mah-niebieski

Autor edytował komentarz w dniu: 16.04.2016 09:48
dripix   3 #21 16.04.2016 10:21

@Dejvv (niezalogowany): Podałem przykład, nie zagłębiając się w matematykę - wszyscy wiedzą co chciałem przez to powiedzieć - zamiast samochodów mogłem użyć jakiegoś innego porównania, które lepiej oddało by to o co chodzi. Ale bez tego myślę, że wszyscy wiedzą jaki był sens mojej wypowiedzi. JEDNAK ZAWSZE ZNAJDZIE SIĘ JAKIŚ GENIUSZ, KTÓRY DZIELI WŁOS NA CZWORO. Nie o to w tym chodzi. Poza tym to nie forum motoryzacyjne... Poza tym właśnie to napisałem, że tutaj bardziej powinien ugryźć temat od strony "kiedy powstaną lepsze baterie" a nie żalić się "jak to codzienne ładowanie smartfona jest do bani" WSZYSCY TO WIEDZĄ. Wpis na temat poruszony od d*py strony i tyle - dlatego nie ma sensu MOIM ZDANIEM.

Autor edytował komentarz w dniu: 16.04.2016 10:25
Berion   16 #22 16.04.2016 10:34

@Jusko: "Nie korzystam intensywnie ze smartfona. Prawdę mówiąc - takich zewnętrznych aplikacji z Google Play, mam może 2-3 sztuki."

Ale tych ze stockiem pewnie całe tabuny szurających w tle. ;) Android jest używalny po samodzielnych modyfikacjach systemu. Mój trzyma blisko tydzień, no ale dzwonię rzadko, internetuję się na nim rzadko, gps i bt nie używam, filmów nie oglądam, muzyki nie słucham, rurę przeczyściłem.

Autor edytował komentarz w dniu: 16.04.2016 10:36
Ernest Magnus   9 #23 16.04.2016 12:24

@Viliae: Wiesz może czy ta ładowarka solarna nadawała by się do ładowania netbooka?

Ernest Magnus   9 #24 16.04.2016 12:31

@Jusko


Kup OUKITEL K10000

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_204428.html

Albo Lumie jakąś. WP nie zużywa tak baterii jak Android.

Autor edytował komentarz w dniu: 16.04.2016 12:32
Pablo_Wawa   9 #25 16.04.2016 12:38

"Chciałem nawet naprawić moją Nokię C6" - a nie myślałeś o kupnie sprawnej używanej?

Jusko   14 #26 16.04.2016 13:08

@czytacz #18: Korzystałem przez chwilę z Hibernation Manager. Sprawdzę DS Battery Saver, dzięki :-)

@Viliae #20: Ciekaw jestem, czy te power banki rzeczywiście się sprawdzają. Bajer ciekawy - muszę dotrzeć do jakichś recenzji :-)

@Berion #22: Mam wyłączone 21 aplikacji - właśnie stockowe. Jeśli mogę, to wyłączam nawet powiadomienia. Telefon jako leżak, wytrzymuje u mnie do 3 dni. Reszta to zjadanie baterii przez ekran i aplikacje. Na szczęście rozmowy nie zabierają dużo baterii, bo mimo wszystko - smartfon służy mi również do dzwonienia :-) Mniej do pisania sms, bo nie cierpię pisać dotykowo...

@Ernest Magnus #24: Zainteresuję się tym modelem :-)

@Pablo_Wawa #25: W pierwszej kolejności chciałem naprawić. Teoretycznie nic wielkiego - podobno tasiemka od głośniczka rozmów. Niestety od czasu gdy zamknięto mobilną Nokię, coraz ciężej jest dostać od ręki części zamienne. Tym bardziej, że telefon jest z ery Symbiana, a swoją premierę miał w 2010r.

Niestety wychodzi na to, że naprawa będzie polegać na kupnie drugiego C6. Aczkolwiek mój model był zadbany, więc mam nadzieję, że udałoby się znaleźć odpowiednik. Ewentualnie kupno jakiegoś rupecia, aby służył do przełożenia części :-)

Autor edytował komentarz w dniu: 16.04.2016 13:31
xomo_pl   24 #27 16.04.2016 13:26

Warto zacząć wykorzystywać przycisk do wyłączania transmisji danych gdy z niej nie korzystamy - włączając tylko gdy potrzebujemy znacząco wysłużymy sobie czas działania smartfona. Kolejny krok to powinno być wyrzucenie zbędnych aplikacji, ze szczególnym naciskiem na wszystko co ma związek z Facebookiem (messsenger, klient serwisu) i od razu efekty będą odczuwane.
Oczywiście, jeśli producent smartfona nie zainteresował się optymalizacją to takie działania nie koniecznie muszą dać pozytywne efekty to też kupując smartfon warto stawiać na oferty firm, które o optymalizacji pamiętają nie tylko jak się zrobi szum w sieci, ale zawsze.

Ja z ładowarki korzystam obecnie zwykle co 2, czasem 3 dni jak mniej korzystam, ale soft jest dopracowany, apk tylko te które faktycznie potrzebuję mam (część bez root nie jest usuwalna więc je tylko wyłączyłem) a LTE włączam jak potrzebuję więc jak się chce to można rzadko ładować.

  #28 16.04.2016 13:43

"Smartfony nie były zabawką do instalowania appek, a pewną namiastką komputera w kieszeni. Jak jest teraz? Patrząc na sklepy pokroju Google Play - nadal czuć pewien dysonans."
Właśnie kiedyś były, dzisiaj są w stanie niektórym zastąpić komputer, nie wiem co do tego ma sklep Google Play?

Co do baterii to zależy od modelu. Na przykład mój szrot LG F60, potrafi wytrzymać 12h przy włączonym hotspocie i 30-60 minut korzystania ze smartphona. Rok temu udało mi się bez ładowania wytrzymać przez 6 dni (sporadyczne korzystanie ze smartphona). Polecam odinstalowanie śmieciowych aplikacji i widgetów ;)

W moim odczuciu codzienne ładowanie jest po prostu nawykiem, pod koniec dnia wkładam telefon do docka i niech się ładuje, cieszę się że potrafi wytrzymać od rana do wieczora i przy okazji służyć jako router,nawigacja,telefon,latarka,kalkulator,"aparat",przeglądarka internetowa itp. itd.. Za nic w świecie nie wróciłbym do czasów symbiana.

Berion   16 #29 16.04.2016 13:48

@Jusko: Wyłącz wszystko czego nie używasz, a co nie jest potrzebne do działania launchera, peryferiów itd. Przede wszystkim śmiecie Google, włączając w to Google Services i Google Framework (które są używane przez coraz więcej aplikacji...).

Pablo.C   4 #30 16.04.2016 15:53

1. Kiedy nie korzystasz z Internetu włącz 2g zamiast 3G czy LTE
2. Zmniejsz jasność ekranu
3. Korzystaj z takiego operatora który lepszy zasięg i ustaw go na sztywno (przełączanie i szukanie sieci pobiera dużo energii).
4. W ustawieniach prywatności wyłączyć wybudzanie, przybliżoną lokalizację i "nie usypianie" aplikacjom które tego nadużywają. Dobry przykład "Usługi google play".
5. Diagnozowanie zużycia baterii zacząć od zainstalowanie betterbatterystats
6. Pozbycie się prądożernych aplikacji (Facebook np.)
7. Zmierzyć miernikiem energii (parę $ na aliexpress) czy bateria ma deklarowaną pojemność (ładujemy od 0 do 100% i na wyświetlaczu odczytujemy ilość mAh)

Dalsze wydłużanie pracy na baterii to już kwestia dopracowanego ROMu, kernel z poprawkami pod kątem dłuższej pracy, root, aplikację blokujące reklamy, wybudzenia, alarmy (nie chodzi o budzik), usypiające nieużywane programy.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #31 16.04.2016 16:11

Smartfony stały się popularne, to i musiały się dostosować do większości, więc służą przede wszystkim do robienia selfie, Fejsa i Instagrama, no i oglądania porno. Zawsze można wykorzystać ich potencjał. Nie twierdzę, że ich obecny rozwój jest zły, bo i sam wykorzystuje smartfona do pisania na Fejsie, wysyłania fotek na Snapie i lajkowania na Instagramie, no i całkiem dobrze sprawdza się jako alternatywa dla aparatu. :)

darek719   40 #32 16.04.2016 16:12

Nowe smartfony też długo trzymają na baterii, wszystko zależy od tego jak długo i często korzystamy z internetu. Codzienne ładowanie też mnie wkurza, dlatego jak mam możliwość to używam komputera i maksymalnie oszczędzam baterie.

dripix   3 #33 16.04.2016 16:18

@Scorpions.B: Za ten tekst "do oglądania porno"., jesteś moim idolem! :D Nie twierdzę, że nigdy nie oglądałem, ale wymieniłeś to wśród podstawowych zastosowań. Mistrz! :D

Scorpions.B REDAKCJA  23 #34 16.04.2016 16:21

@dripix: Hahaha, dzięki. Kiedyś ktoś mi powiedział, że wodoodporne smartfony stworzono w jednym celu - do oglądania porno pod prysznicem. :D

dripix   3 #35 16.04.2016 16:22

@Scorpions.B: Hahaha... Coś w tym jest ;-)

TrustNoOne   11 #36 16.04.2016 16:46

@Dinowaw: No nie wiem, czy na WiFi telefon działa krócej... U mnie jest wręcz odwrotnie przy LG G2. Gdy telefon jest podłączony do WiFi, to bateria potrafi trzymać spokojnie 2 dni (przy użytkowaniu sms/połączenia/internet a nawet 3 dni na spokojnie, gdy telefon jest rzadziej używany)... Stabilny i dość mocny sygnał komórkowy plus pobliski router dają dużo. Gdy wstaję rano odpinam telefon od ładowarki około godziny 7:00 i w pracy około godziny 10:00 już mam coś około 80% baterii (w pracy nie używam wifi w telefonie, więc je wyłączam przed opuszczeniem domu). Właśnie wstałem sprawdzić jak tam się trzyma telefon od dnia wczorajszego (odłączyłem go od ładowarki o około godziny 17:10) a teraz jest 17:35 i naładowanie baterii wskazuje na 94%. A telefon od czasu ładowania jest ciągle na wifi. Zwykle przed ukończeniem pracy (tak w połowie, czyli około 12:00-13:00) podłączam telefon do ładowania ponownie, bo już jest około 20%-30%. W telefonie nie mam ani FB, ani gier tylko kilka aplikacji. Co ciekawe na karcie Play telefon działa mi krócej niż na karcie Orange. Ciekawe jest też to, że telefon niedawno był formatowany (hard reset). I ciągle to samo. LTE oczywiście nie wchodzi w grę.

  #37 16.04.2016 17:22

Proszę państwa! Prezentujemy właśnie nowy telefon z super ekranem o rozdzielczości 2K! FullHD to przeszłość i zauważysz różnicę na pierwszy rzut oka! - tak, zauważę baterię trzymającą do końca popołudnia...

Dinowaw   5 #38 16.04.2016 17:25

A gdzie napisałem, że telefon na Wi-Fi działa krócej i od czego krócej? Słaby czy wręcz zanikający sygnał sieci bardzo drenuje baterię, być może masz słabszy sygnał Play i dlatego działa krócej! U mnie przy włączonym non stop Wi-FI, LTE i Bluetooth, kilku rozmowach, mailach i trochę www, po 12-stu godzinach mam z reguły 70-80% baterii! Jakbym tylko przeglądał internet przez WI-Fi z dobrym sygnałem, z wyłączonymi innymi usługami i ekranem ustawionym na 50% jasności to wg GSMArena bateria by się rozładowała po 15-tu godzinach! Dlatego napisałem że nie do końca rozumiem narzekania autora.

Darthnorbe   13 #39 16.04.2016 18:07

@Berion: "Mój trzyma blisko tydzień," Berion jak zwykle w formie. Kiedy kończysz tą powieść sci-fi?

Jusko   14 #40 16.04.2016 18:54

Dziękuję za komentarze - polaryzacja poglądów jest spora, a każdy z Was ma rację. Pojawiło się też parę cennych porad, które warto zastosować :-)


@KlejnotNilu #28: Kiedyś smartfony potrafiły to samo, co potrafią dzisiejsze smarty. Także nawet za czasów Symbiana, aplikacje były aplikacjami. Zmieniło się tylko to, że smartfony stały się powszechne.

Mówiąc o sklepie Google Play - chodzi o podejście do aplikacji. Kiedyś pojawiało się więcej appek, które były nakierowane na poważne zastosowania. Aktualnie wchodząc do Google Play, to większość aplikacji służy do zabawy, a dopiero potem do jakichś konkretnych zastosowań. Aczkolwiek rozumiem to - czasy się zmieniły, a rozrywka jest w cenie.

Tak ja to widzę, a smartfonów używam od 2003 roku (zacząłem od Siemensa SX1). Doceniam obecne modele, tylko zmęczyło mnie częste ładowanie baterii. Być może jestem dinozaurem, który się nie przystosował :-)

@Berion #29: Wyłączyłem już sporo, ale może znajdę coś jeszcze :-)

Autor edytował komentarz w dniu: 16.04.2016 18:58
Berion   16 #41 16.04.2016 18:57

@Scorpions.B: No nie wiem, ja tam bym się tej wbudowanej przedniej, a nawet tylnej kamery wstydził, biorąc pod uwagę to że w każdej chwili można ją zdalnie włączyć i nadawać transmisję. ;p

@Jusko: Polecam BetterBatteryStats (jest wersja darmowa na XDA jeśli to przeszkoda ;]). Dzięki niej łatwo można podejrzeć co wyjada prąd.

Autor edytował komentarz w dniu: 16.04.2016 19:00
  #42 16.04.2016 19:01

@Jusko: "Kiedyś smartfony potrafiły to samo, co potrafią dzisiejsze smarty. Także nawet za czasów Symbiana, aplikacje były aplikacjami. Zmieniło się tylko to, że smartfony stały się powszechne. "

Proszę Cię... Udostępnianie neta na symbianie pożerało baterię jak szalone i działało tak sobie. Przeglądanie internetu to jakaś udręka była, już nie mówiąc o jakości nawigacji od nokii, która w tamtych czasach nie dorastała do pięt automapie. Już nie mówiąc o przeglądaniu zdjęć, posiadając sporą galerię symbianowa przeglądarka zdjęć potrafiła przymulać i to konkretnie.

"Aplikacje były aplikacjami" A teraz czym są? Pochodną węglowodorów alifatycznych?

Posiadałem C6 i E72, stare czasy, które na szczęście przeminęły. Nie podchodzę do tamtych czasów nostalgicznie, dzisiejszy Android/iOS uzupełnił braki dawnego symbiana i jestem z tego powodu zadowolony.

Jusko   14 #43 16.04.2016 19:02

@Berion #41: Nie znałem tej aplikacji. Sprawdzę - dzięki.

  #44 16.04.2016 19:05

@Kuba Informatyk: "A od czego są powerbanki ?"
Od niczego, toż to nieporęczne. Najlepszy jest case z wbudowaną baterią ;) Nawet wolałbym nosić ten od Apple wyglądający jak multipla, lepsze to niż powerbank w kieszeni. Jedynie podczas wyjazdu taki powerbank ma szansę uznania, leżąc sobie w plecaku ;)

Autor edytował komentarz.
Jusko   14 #45 16.04.2016 20:43

@KlejnotNilu #42: Cóż - należy wziąć też pod uwagę, że dawne Symbianowce mały procesory po 100-600MHz, a ilość RAM wynosiła 16-256MB :-) Ostatnie modele posiadały 1GHz procki.

Ogólnie i tak szacun, ile rzeczy wydusili z takich parametrów. Dzisiaj smartfony są znacznie lepsze, a nadal czasem czuć, jakby tej mocy brakowało :-)

Ogólnie wspominam Symbiana inaczej, ale cóż poradzić - lubiłem ten system, więc nie jestem obiektywny. Rozgryzałem go tak samo, jak niektórzy dziś Androida :-)

Mówiąc o aplikacjach - miałem na myśli to, że dzisiejsze smartfony to rozwinięcie koncepcji. Technicznie poszły do przodu, ale pod względem funkcjonalności, to nie uświadczyliśmy jakieś przepaści użytkowej.

Może inaczej - obecnie dla niejednego użytkownika, smartfony stały się substytutem komputera. Dla mnie to nadal tylko urządzenia, dla których widzę konkretne, jednostkowe zastosowania. Niestety moc telefonu sprawia, że kiedy już chcę go użyć - bateria topnieje w oczach.

Prawdopodobnie jestem użytkownikiem, który ma jasno określone potrzeby. Gdybym miał określić smartfon marzeń, to byłby to OUKITEL K10000, a dodatkowo fizyczna klawiatura QWERY.

  #46 16.04.2016 20:52

@Jusko: Na swoim E72 (600 mhz, 128 ram) pykałem w quake 2 :> i jeszcze w tle działało gadu-gadu ;>

TrustNoOne   11 #47 16.04.2016 21:22

@Dinowaw: Z tego komentarza idzie tak wywnioskować "W trybie czuwania czyli jak zwykły stary telefon też wytrzyma bez problemów tydzień (oczywiście 3G, nie LTE, bez WiFi)".

Dinowaw   5 #48 16.04.2016 21:32

@TrustNoOne: Chyba źle wnioskujesz, albo nie potrafisz czytać ze zrozumieniem napisałem cytuję: "U mnie przy włączonym non stop Wi-FI, LTE i Bluetooth, kilku rozmowach, mailach i trochę www" to raczej nie jest tryb czuwania, bo w trybie czuwania to ze dwa tygodnie!

Autor edytował komentarz w dniu: 16.04.2016 21:33
TrustNoOne   11 #49 16.04.2016 21:37

@Dinowaw: Chciałbym to zobaczyć - te 2 tygodnie... ;) Co do czytania ze zrozumieniem - czytałem już kilka różnych tekstów i chyba jedyny (polskojęzyczny) tekst, który sprawił mi trudności ze zrozumieniem za pierwszym razem była książka Ericha Fromma pt. "Ucieczka Od Wolności". Kurdę, polecam. Część zdań czytałem po 2-3 razy, żeby zrozumieć o co chodzi. No cóż, lektury w LO mnie nudziły. To było ciekawsze. Wracając do tematu - może ja źle odebrałem twój tekst, lub ty niezbyt jasno się wyraziłeś. Kwestia dyskusyjna... Pozdrawiam.

Autor edytował komentarz w dniu: 17.04.2016 10:32
Dinowaw   5 #50 16.04.2016 22:05

Te dwa tygodnie nie sprawdzone to tylko hipotetycznie, możliwe że prawda! Też lektury w LO mnie nudziły, ale to było wieki temu! Staram się zawsze pisać jasno, może nie zawsze dobrze mi to wychodzi, ale po prostu łopatologicznie z obecnym telefonem nie mam problemu z czasem pracy i ładowaniem i tylko to chciałem zakomunikować bo to nie zgadza się z podstawową tezą tego wpisu. Moją intencją nie było dyskredytowanie Ciebie tylko trochę bezsensownego wpisu "mam dość ładowania" nie wiem może to tylko nostalgia autora, ale osobiście chyba częściej ładowałem Motorolę MPX200 z 2013 roku (chyba jeden z pierwszych smartfonów) niż obecnie posiadany.

Autor edytował komentarz w dniu: 16.04.2016 22:16
sr57be45   7 #51 16.04.2016 22:49

@Berion @Jusko
BetterBatteryStats kolejna aplikacja która pobierze kilka % akumulatora ;)

Gsam Batttery Monitor też generuje przejrzyste wykresy oprócz statystyk.

Czasem przydaje OS Monitor do sprawdzenia co nagle drenuje androida.

Ewentualnie także ładowanie prądem 0.5A mniej podgrzeje ogniwa i polepszy żywotność (gdy jest czas).

----
a dodatkowo fizyczna klawiatura
zawsze można podczepić ;)

Autor edytował komentarz w dniu: 16.04.2016 22:54
adi0922   12 #52 16.04.2016 23:17

@AlbatrosZippa: Ile czasu tu już ten telefon zmieniasz?

Dinowaw   5 #53 16.04.2016 23:24

0,5 A ? Ciekawa propozycja musiał bym ładować telefon ponad 5 godzin przy sprawności procesu 100% a realnie to chyba co najmniej 8h! Miewam trochę wolnego czasu, ale bez przesady! Monitor baterii mam wbudowany w system!
Sorry pomyliłem się w prostych rachunkach 4100mAh to ponad 8 godzin ładowania prądem 0,5A przy sprawności 100%, realnie chyba prawie pół doby!

Autor edytował komentarz w dniu: 16.04.2016 23:38
Berion   16 #54 17.04.2016 00:14

@sr57be45: Tak, ale BBS jest do diagnozy, a nie żeby szurał nam cały czas w tle. Potem się go ucisza. ;)

AlbatrosZippa   14 #55 17.04.2016 08:49

@adi0922: W wczoraj wymieniłem ale nie na G4 stylus ani na P8 Lite tylko na Honor X5

  #56 17.04.2016 09:13

@Jusko: http://allegro.pl/oryginalna-tasma-lcd-slider-nokia-c6-i5664479032.html - link do używanej taśmy + slidera (w oryginale, ta taśma występuje tylko w zestawie ze sliderem). Część z demontażu, ale do naprawy powinna wystarczyć, choć sprzedający nie daje gwarancji na taśmę.

http://allegro.pl/nowa-oryginalna-tasma-lcd-nokia-c6-00-slider-oryg-i6115938277.... - link do oryginału (pytanie, czy chcesz tyle zapłacić)

http://allegro.pl/nowa-tasma-flex-nokia-z-kamera-nokia-c6-00-i5742325645.html - link do samej taśmy.

http://allegro.pl/tasma-lcd-elementy-nokia-c6-super-jakosc-f-vat-i6098453896.html - i znowu taśma, z tym że cena sporo niższa.

A tutaj link do taśm na allegro: http://allegro.pl/czesci-zamienne-tasmy-lcd-19298?string=nokia%20c6&bmatch=b...

Następnym razem znajdź serwis, gdzie zależy im na kliencie ;-) Wymienić możesz sam ew podejść do serwisu z własną taśmą.

PS. Lepiej odżałować i kupić nową z gwarancją, najlepiej niedaleko miasta zamieszkania. Przy zamiennikach często występowały problemy z głośnikiem właśnie, więc dobrze mieć możliwość jej reklamacji, a jak będzie niedaleko to i podjechać z reklamacją, czy przy okazji to załatwić, nie będzie problemem.

  #57 17.04.2016 09:16

Ale nadal bateria moze trzymac w smart dluzej niz tydzień! W emui (huawei / honor) jest tryb energooszczędny. To naprawde dziala! Mi nie przeszkadza ze trzyma 2 dni ale mam wszystko wlaczone i aktywne, wiec nie wlaczam energooszczędnego trybu. W tym trybie przelacza na 2G, zostaje tylko funkcja dzwonienia i sms/mms, cala reszta jest wylaczana, ale za to bateria w 12 h max 5% zjada, a jak trzeba skorzystać z np internetu to jednym przyciskiem przelaczyc mozna w pelny tryb.

  #58 17.04.2016 09:23

@Jusko: Natomiast jako zastępstwo dla Androida polecam BB OS (chociaż możliwe, że też na wyginięciu niestety), Windows Phone czy iOS. Wszystkie mają o wiele lepsze zarządzanie baterią.

adi0922   12 #59 17.04.2016 09:59

@TrustNoOne: Twoja bateria jest mocno zjechana. Wymień ją.

TrustNoOne   11 #60 17.04.2016 10:37

@Dinowaw: Ja chyba najczęściej ładowałem Motorolę T205, choć to nie jest smartphone... ;) Dawała radę około 3-6h. I to nawet po wymianie baterii... ;) Jednak na swój sposób lubiłem tamten telefon, a już w ogóle za to, że przeżyła szlifierkę (troszkę szybka się stopiła od tarczy) i ciągle działała.

  #61 17.04.2016 12:24

Lepsza wytrzymałość baterii by na pewno każdego, ucieszyła, ale litości. Wspominać fona sprzed iluś tam lat, zżymać się na idiotyczne aplikacje w google play i zbędne bajery, jednocześnie ubolewając że podczas oglądania filmu online bateria szybko schodzi, serio? Podczas wyjazdów w teren, na których użytkowanie smarta ograniczam do paru niezbędnych telefonów, smsów i czasem jakiejś nawigacji, potrafi wytrzymać spokojnie nawet i cały tydzień

Jusko   14 #62 17.04.2016 12:45

@Twój Nick (niezalogowany) #56: Dzięki za linki. Najlepsze jest to, że nie mam problemów z LCD. Głośniczek również jest sprawny, ale problem leży gdzieś na zasilaniu tego modułu (chodzi o głośnik rozmów, ponieważ tylny działa prawidłowo). Tak mówią w serwisie, a przynajmniej tak mi odmówili. Pewnie przekalkulowali sobie, że za dużo roboty :-)

Aczkolwiek zamienne taśmy się przydadzą. Nokia C6 to slider, więc kiedyś, jeszcze za czasów gwarancji - taśmę miał już wymienianą :-)

@OnceUTT (niezalogowany) #61: Tak - serio :-) Na poważnie - każdy telefon jako leżak, osiągnie ileś tam dni. Kłopot jest w tym, że należy go oszczędzać, bo jeśli zechcesz go użyć, no to wtedy bateria topnieje. Standardem powinno być to, aby telefon przy intensywnym użytku - wytrzymywał 2/3 dni. Nie chodzi o działanie na czuwaniu, chodzi o topnienie baterii gry robisz cokolwiek więcej, niż podziwianie leżącego telefonu. Baterie nie nadążają za mocą smartfonów - w tym jest problem.

Autor edytował komentarz w dniu: 17.04.2016 12:57
  #63 17.04.2016 13:34

Ale macie ból tyłków! Zminiaturyzowany komputer w kieszeni z dodatkową funkcją dzwonienia i jesteście zdziwnieni, że wytrzymują 1-2 dni? Serio?

sr57be45   7 #64 17.04.2016 13:52

@Berion: BBS bez roota jest zupełnie głuchy chyba. (tylko stany procesora podawał i tryby ekranu)

Autor edytował komentarz w dniu: 17.04.2016 14:01
sr57be45   7 #65 17.04.2016 14:00

@Dinowaw: Realnie z USB 2.0/( Płyta lga775) to ~ 420mA ;) akumulator tabletu 4200mAh - średnio 10% na godzinę ;) (gdy jest na to czas).

Dinowaw   5 #66 17.04.2016 14:36

@sr57be45: Mam 4100 w telefonie, ale ładuję normalnie, nie przejmując się za bardzo, nie ma efektu nadmiernego nagrzewania się telefonu a pełne naładowanie od zera to około 2,5-3h. (dołączona ładowarka przynajmniej teoretycznie ma prąd ładowania max 2A). W poprzednim telefonie używałem bezprzewodowej ładowarki i to powodowało spore nagrzewanie (ze dwa razy nawet się z tego powodu zawiesił), ale po ponad rocznym używaniu nie zaobserwowałem jakichś znaczących spadków wydajności akumulatora.

Berion   16 #67 17.04.2016 17:54

@sr57be45: Tak (od którejś wersji Androida), ale skoro ten system bez SU jest bezużyteczny, a nawet szkodliwy, to zakładam z góry że każdy go ma.

;}

Autor edytował komentarz w dniu: 17.04.2016 17:54
andrzej_1234   5 #68 17.04.2016 20:14

Dużo ludzi w komentarzach zgadza się z tym, że bateria jest faktycznie za słaba.

Kilku z Was jak widzę również nie przyzwyczaiło się do klawiatury dotykowej. Ja przyznam się, że miałem ten sam problem. Domyślna klawiatura strasznie nie dawała rady. Predykcja słaba. Autokorekta była raczej przeciwko mnie i na złość :P, więc ją wyłączyłem. Później zacząłem się rozglądać za innymi klawiaturami. Zachwalano SwiftKey, TouchPal, próbowałem też pisma odręcznego google i dyktowania. Powiem szczerze, że przejście na te klawiatury było pewnym skokiem jakości i przyśpieszeniem pisania. Jednak prawdziwie rozumiejącą mnie klawiaturę i dobry komfort spotkałem w apce Swype. Na razie testuje wersję darmową, ale sądzę że za miesiąc, gdy trial wygaśnie spokojnie wydam 5 zł i będę zadowolony.

link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nuance.swype.trial

Pozdr!

Szern   10 #69 18.04.2016 10:29

Ha... Używam starego Samsunga Solida, który jest tylko telefonem (nawet kamerki nie ma i tylko jakiś awaryjny internet WAP) ale wytrzymuje dwa tygodnie na jednym ładowaniu (a mam jeszcze drugą, zapasową baterię). Poza tym równolegle używam prostego tabletu Samsunga, który z kolei nie ma wbudowanego modemu, a jedynie włączane WiFi (i mobilny modem MiFi). W zależności od potrzeb w kieszeni mam telefon, a w plecaku tablet i zapasowy internet jeśli w okolicy nie ma WiFi. Telefonu używam do komunikacji głosowej, a tabletu jako namiastki komputera. Całość uzupełnia powerbank pozwalający w awaryjnej sytuacji zasilić każde z urządzeń.
Zawsze mam przy sobie telefon, najczęściej również tablet, okazjonalnie w plecaku MiFi, powerbank i zapasową baterię do telefonu. :)
Nie jest to może rozwiązanie idealne, ale całkiem komfortowe. :)
W tej chwili zacząłem konstruować własny telefon na bazie Raspbery Pi, ale to temat na artykuł. ;)

  #70 18.04.2016 11:21

Smartfon to taka "komórka stacjonarna"

Adek92   10 #71 18.04.2016 15:08

Mam ostatnio takie same odczuca co autor wpisu...

  #72 18.04.2016 18:50

Najlepsze rozwiązanie - root i greenify. Poza tym wyłączenie danych i synchronizacji. Nie rozumiem ludzi, którzy mają te rzeczy cały czas włączone - przecież jak chcę sprawdzić coś w internecie/maila to wystarczy jedną ikonkę kliknąć i tyle. Powiadomienia na FB/Insta/cokolwiek innego nie muszą przychodzić aktualnie, wystarczy że pod koniec dnia sprawdzę wszystko i tyle. A oszczędność znaczna.
Ktoś powie, że wystarczy wpiąć telefon do ładowarki przed snem... Tyle że smartfony czasami nie wytrzymują nawet dnia, a są osoby (takie jak ja) które do domu wracają o 21/22/23 i najczęściej telefon nie wytrzymuje tylu godzin korzystania...

Nokie z Symbianem miały jeszcze jedna zaletę - były praktycznie niezniszczalne i o wiele łatwiejsze w użytkowaniu od Androidów ;)

  #73 23.04.2016 16:00

To sobie kup starszy telefon. Masa jest takich.

Jusko   14 #74 24.04.2016 00:17

@degg (niezalogowany) #73: Posiadam takowe, nawet parę sztuk (mówimy o klasycznych telefonach?). Kłopot w tym, że nie zapewniają dwóch rzeczy, które są mi potrzebne:

- aktualny GPS z mapami offline

- normalna przeglądarka internetowa. Opera Mini przetwarza strony do wersji statycznej, więc nie zawsze można je obsłużyć poprawnie.

Autor edytował komentarz w dniu: 24.04.2016 00:29
  #75 28.12.2016 13:02

@dripix: Bzdura. Twój wpis nie ma większego sensu. Wszystko zależy co kupisz . Sam mam Monstera x5 pro i 2 x Evolveo strongphone D2. I nie ładuje ich codziennie , co 2,3,4,5 dzień tez nie. Szok prawda?