reklama

Już 10 mln wolnych plików w Wikimedia Commons

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Wikimedia Commons - serwis utworzony w celu magazynowania grafik i plików multimedialnych na potrzeby różnych projektów Fundacji Wikimedia - zgromadził właśnie imponującą liczbę 10 milionów wolnych plików.

Serwis Wikimedia Commons został uruchomiony we wrześniu 2004 roku i od początku pełnił rolę magazynu plików dla Wikipedii i innych projektów Fundacji Wikimedia. Głównym celem nowego serwisu było wyeliminowanie dublowania plików w różnych wersjach językowych wolnej encyklopedii. Liczba materiałów zgromadzonych w Wikimedia Commons szybko rosła. W 2005 roku w bazie projektu znajdowało się już 100 tysięcy plików, w 2006 roku 1 milion, zaś w 2009 roku - 5 milionów. Obecną imponującą liczbę 10 milionów hostowanych plików osiągnięto dokładnie 16 kwietnia o godzinie 1:12 czasu polskiego. Szczęśliwym dziesięciomilionowym plikiem okazało się zdjęcie platformy obserwacyjnej ptactwa wodnego znajdującej się nad jeziorem Lipno.

Wikimedia Commons poza własną bazą 10 milionów plików korzysta także z zasobów serwisu Flickr, w którym znajduje się około 40 milionów zdjęć udostępnionych na wolnych licencjach. Wikimedia Commons współpracuje także z administratorami Google Maps czy takich serwisów jak Targeo, dzięki czemu zdjęcia posiadające geotagi można oglądać także w tych usługach. Kierownictwo fundacji Wikimedia podkreśla, że ich projekt nie jest kolejnym serwisem hostującym grafiki lecz bazą do przechowywania i szczegółowego katalogowania przydatnych multimediów.

Osoby zainteresowane bardziej szczegółowymi informacjami o historii i bieżącej działalności Wikimedia Commons mogą zapoznać się z polskojęzycznym artykułem na ten temat.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić