Już nie Blue, lecz Windows 8.1: wracamy do normalnej numeracji oprogramowania?

Strona główna Aktualności

O autorze

Ostatnim razem, kiedy Microsoft wykorzystał klasyczną numerację (wersja.podwersja) do oznaczenia swojego systemu operacyjnego, Internet był jeszcze w powijakach, a w naszych komputerach królowały procesory Pentium. Wydany w 1996 roku Windows NT 4.0 był pierwszym OS-em z jądrem NT, pomyślanym o instalowaniu na desktopach. Siedemnaście lat później Microsoft przygotowuje się do wydania systemu operacyjnego, który oznaczony zostanie numerem 8.1, i można powiedzieć, że będzie pierwszym OS-em Microsoftu na dobre nadającym się do instalowania na urządzeniach mobilnych.

Już nie „Windows Blue” – przygotowywany w ramach letniej fali ulepszeń platform Microsoftu system operacyjny nie jest wystarczającym przełomem względem Windows 8, by zasłużyć na kolejny wiodący numerek. Przy zapowiadanej zmianie cyklu wydawniczego systemów z Redmond, których nowe wersje mają teraz pojawiać się na rynku co rok, ma to sens – zanim zobaczymy Windows 9, może jeszcze trafią się wersje 8.2 i 8.3 systemu.

Informacje w tej sprawie ujawniła Mary Jo Foley, powołując się na opublikowany na Twitterze wpis jednego z jej znajomych. Początkowo podejrzewano, że to tylko popłuczyny po Prima Aprilis, ale wkrótce zarówno Jo Foley, jak i inny ekspert od Windows, Paul Thurrot, potwierdzili tę zmianę w nazewniczej konwencji. Warto zauważyć też, że przedstawiony zrzut ekranu jest nowszą kompilacją (9375) niż ta, która przed świętami wyciekła do Sieci (9364).

Wygląda na to, że zmiana dotyczyć też będzie Windows RT, którego aktualizacja „Blue” trafi na rynek jako „Windows RT 8.1”. Nie wiadomo, jak będzie wyglądać kwestia numeracji systemów Windows na telefony, ale należy podejrzewać, że tym razem, skoro Microsoftowi tak bardzo zależy na unifikacji swoich platform systemowych, to nic nie zostanie pozostawione poza nowym nazewnictwem.

Oczywiście to wszystko, co piszemy o Windows 8.1 (ex-Blue) bazuje jedynie na niepotwierdzonych przez Microsoft poszlakach. Oficjalną wersję Preview nowej wersji systemu zobaczymy najpewniej dopiero na konferencji Build w San Francisco, między 26 a 28 czerwca, a końcowym użytkownikom zostanie udostępniona nie wcześniej niż w sierpniu. Niemniej miło jest widzieć, że Microsoft zdecydował się na tak bezpretensjonalne nazewnictwo: oficjalne nazwanie następcy Windows 8 przydomkiem „Blue” przywoływałoby wspomnienia Visty i dawało Google pretekst do publikowania na YouTube kolejnych żarcików.

© dobreprogramy