Już niedługo e-dowody ?!

Strona główna Aktualności

O autorze

W wielu krajach trwają obecnie zaawansowane prace nad wprowadzeniem elektronicznych dowodów osobistych. Czołówka w tej dziedzinie jest bardzo blisko nas. Estonia jest najbardziej zaawansowanym krajem w tej dziedzinie, wydano tam już 100 tys. takich dowodów (ok. 1,5 mln obywateli).

Elektroniczny dowód osobisty składać się będzie z dwóch komponentów: plastikowej karty oraz mikrokontrolera zainstalowanego w karcie (zwykle mówi się o mikroprocesorze, ale tak naprawdę to nie jest to sam procesor ale cały \"milikomputer\"). Karta może mieć taki sam lub podobny wygląd jak obecnie wydawane dowody osobiste. Pewien wpływ na wygląd karty mają stosowane zabezpieczenia graficzne. Technika stwarza tutaj szereg możliwości - im bardziej są wyrafinowane, tym trudniej kartę podrobić, ale i tym staje się droższa. Stosunkowo łatwo jest spreparować kartę, która wyglądać będzie jak autentyczna dla niedoświadczonego oka. Sfałszowanie innych zabezpieczeń staje się trudne, a co najmniej wymaga stosowania dosyć specjalistycznej technologii. Bez wątpienia jednak środki takie mogą się znaleźć na przykład w rękach wrogich służb specjalnych.

E-dowody, a sprawa polska...

Proces wdrażania e-dowodów w Polsce trzeba postrzegać w szerszej, europejskiej perspektywie. W grudniu 1999 została uruchomiona przez Komisję Europejską inicjatywa o nazwie The eEurope Smart Cards (EeSC) z zadaniem przyspieszenia i zharmonizowania rozwoju zastosowań kart chipowych w Unii Europejskiej. Jako jeden ze swych głównych celów eESC wyodrębniła stworzenie warunków do powszechnego wprowadzenia na terenie Unii e-dowodów. Efektem prac jest wydanie w listopadzie 2002 roboczego dokumentu Electronic Identity (White Pages), przeznaczonego dla instytucji zaangażowanym we wprowadzanie e-dowodów i dostarczającego szeregu pożytecznych informacji. Dotyczą one aspektów technologicznych, prawnych i standaryzacyjnych oraz minimalnych wymagań stawianych e-dowodom.

W kontekście akcesu Polski do Unii jasnym jest, że, podobnie jak pozostali jej członkowie, nie stoimy przed dylematem wprowadzić czy nie e-dowody. Do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie jak i kiedy to zrobić.

Szerzej na ten temat można przeczytać tutaj.

Źródło: Signet

© dobreprogramy
s