Już niedługo nowa Fedora

Strona główna Aktualności

O autorze

Już pod koniec miesiąca ukaże się nowa, dziesiąta wersja popularnej dystrybucji Fedora, rozwijanej przy współpracy z firmą Red Hat. Przyjrzyjmy się najciekawszym zmianom, które się w niej pojawią.

Od prawie tygodnia Fedora jest już w stadium całkowitego zamrożenia, co oznacza, że prace nad nią zostały już praktycznie ukończone. Teraz poprawiane są ostatnie błędy i przygotowywane płyty instalacyjne.

W nowej Fedorze znajdziemy najnowszą, wydaną pod koniec września, wersję środowiska graficznego GNOME 2.24, a wszystko będzie działać pod kontrolą jądra 2.6.27 z udoskonaloną obsługą sprzętu. Z pozostałych nowości należy wymienić udoskonalone możliwości udostępniania połączeń sieci WiFi, przepisany od nowa serwer dźwięku PulseAudio, nowy bootloader, oraz wykorzystywany teraz do konfiguracji sieci - NetworkManager, w Anacondzie, domyślnym instalatorze Fedory.

Poza tym, Fedora 10 zawierać będzie szereg zmian w zakresie działania pod kontrolą systemu plików ext4, między innymi pełną kompatybilność z bibliotekami e2fsprogs oraz obsługę opóźnień alokacji na partycjach ext4, za wyjątkiem plików których rozmiar przekracza 16TB. Prócz tego poprawiono sporo drobnych błędów i stworzono nowy schemat graficzny dla GNOME.

Premiera nowej Fedory planowana jest za trzy tygodnie, 25 listopada. Opublikowaną właśnie wersję Preview można pobrać z oficjalnych mirrorów.

© dobreprogramy