reklama

Już nigdy nie włożysz wtyczki USB odwrotnie

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

14 kwietnia zakończyła się 41. Międzynarodowa Wystawa Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów w Genewie. Spośród ponad tysiąca rozwiązań z 45 państw jury wyłoniło te najciekawsze. Polacy wrócili z 18 medalami, w tym z dwoma złotymi. Wśród nagrodzonych polskich wynalazków znalazło się między innymi łóżko przeciwodleżynowe łódzkiego Instytutu Włókiennictwa, spiekane stale nierdzewne prof. Leszka A. Dobrzańskiego z Politechniki Śląskiej i „podatne gniazdo USB typu A” opracowane przez Jędrzeja Blauta, studenta AGH.

Wynalazek z AGH ma sprawić, że już nigdy nie włożymy wtyczki USB odwrotnie. Jest to poważny problem, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z miniaturowymi pamięciami USB, które nie mają pełnej obudowy wokół styków, ale z nimi niestety ten wynalazek jeszcze sobie nie radzi. Jeśli jednak podłączamy urządzenie o zabudowanej wtyczce, wszystko jedno, jak ją włożymy, gdyż elastyczna listwa portu sama się dostosuje.

Konstrukcja jest kompatybilna z wszystkimi dotychczasowymi generacjami standardu USB i nie zwiększa gabarytów gniazda. AGH przewiduje, że rozwiązanie to mogłoby zostać wdrożone przy najbliższym „skoku” standardu do wersji 4.0, tym samym wynalazek studenta niedługo znalazłby się w nowych komputerach.

Ten projekt wygrał już w czerwcu 2012 ogólnopolski konkurs studencki „Konkurs na Pomysł” i ma zapewnioną ochronę patentową.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama