Już ponad 180 milionów domen na świecie

Strona główna Aktualności

O autorze

VeriSign ujawnił, że liczba zarejestrowanych na świecie domen w pierwszym kwartale 2009 roku przekroczyła poziom 180 milionów.

By być dokładnym, domen tych naliczono 183 miliony - tyle łącznie nazw zarejestrowano pod wszystkimi dostępnymi dzisiaj domenami najwyższego poziomu (TLD). Firma podała także, że w stosunku rok do roku liczba rejestracji nowych domen wzrosła o 12%. Najpopularniejszym rozszerzeniem (TLD) nadal, co wcale nie dziwi, pozostaje .com - większość istniejących domen zarejestrowana jest właśnie z tą końcówką. Niemniej liczba domen krajowych (takich jak .pl) również wzrosła, o 18%. Szacuje się, że jest ich aktualnie około 74,1 miliona. Drugie i trzecie miejsce w ogólnym rankingu zajmują właśnie końcówki krajowe - odpowiednio .cn (Chiny) i .de (Niemcy). Domena TLD .net uplasowała się z kolei na czwartym miejscu.

VeriSign podkreślił przy okazji opublikowania statystyk, że w związku z szybkim rozwojem domen świat powinien większą uwagę zwracać na funkcjonowanie systemu DNS odpowiadającego za tłumaczenie nazw na zrozumiałe dla komputerów adresy IP. Poza tym firma przypomniała także o zbliżającym się problemie wyczerpania 32-bitowych adresów IPv4 i konieczności migracji do 128-bitowych adresów IPv6.

© dobreprogramy

Komentarze