reklama

Już za chwilę Google I/O 2016. Czego się spodziewamy po firmie z Mountain View? #io16

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Już za chwileczkę, już za momencik… rozpocznie się Google I/O 2016, najważniejsza konferencja firmy z Mountain View. Czego możecie się spodziewać? Spekulacji krąży po Sieci sporo, ale naszym zdaniem są też mocne pewniki na te najbliższe trzy dni. Oto nasze typy:

Androidowa wirtualna rzeczywistość

To już nie tylko plotki: Google pokaże własny zestaw gogli do wirtualnej rzeczywistości – lekkich i wygodnych, działających pod kontrolą Androida. Wzmianki o istnieniu Androida VR pojawiły się w informacjach o wydaniu najnowszej wersji Unreal Engine, jak również w konsoli deweloperskiej Google Play. Pewne ślady znaleźli także testerzy Androida N na smartfonach.

Niewykluczone, że przy okazji pojawi się także nowa odsłona Cardboardu, czyli tekturowych „gogli VR dla ubogich”.

Google Ucho, tzn. Echo, tzn. Home

Amazon Echo okazało się sukcesem rynkowym. Bystry głośnik bezprzewodowy z wbudowanym cyfrowym asystentem, potrafiącym z sensem odpowiedzieć na różne pytania użytkownika, ma dla wielu ludzi większy sens, niż nieco kłopotliwe w przestrzeni publicznej mechanizmy rozpoznawania głosu w smartfonach.

Ciężko więc, żeby Google nie pokazało czegoś podobnego. Google Home miałoby by być sterowanym głosem głośnikiem, który posłuży także jako hub kontrolny dla systemów inteligentnego domu.

Project Tango, czyli reklamy w Metawersum

Nie tylko otwarta przestrzeń. Projekt Tango ma przynieść rozszerzenie Map Google we wnętrza budynków. Pomieszczenia skanowane trójwymiarowymi kamerkami, przekształcą się w ich cyfrową reprezentację.

Oczywiście te wszystkie fragmentaryczne skany zostaną zlepione w całość w chmurze Google'a, a następnie oklejone reklamami wewnątrz wirtualnego świata.

Android N – tyle tego słodkiego

To miało być później, ale będzie wcześniej. Android N, kolejne wcielenie najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie, dostępne jest już w wersji testowej dla deweloperów. Na Google I/O powinniśmy poznać oficjalną nazwę kodową (zaczynającą się od N) i oficjalny numerek (najpewniej 7.0).

Najważniejszą nowością ma być wsparcie dla multitaskingu w interfejsie, tj. możliwość jednoczesnego wyświetlenia na ekranie dwóch aplikacji, dodanie powiadomień, na które można bezpośrednio odpowiedzieć, nowe menu szybkich ustawień i zupełnie nowy tryb intensywnego oszczędzania energii – Doze Mode 2.0.

Chrome OS będzie miał się czym bawić

Za mało aplikacji w Chrome Web Store? Jasne, że za mało, tym bardziej, że większość z nich to jedynie rozdęte strony internetowe. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem doczekamy się więc oficjalnego wsparcia do uruchamiania androidowych aplikacji na chromebookach. Tyle po fantazji aplikacji webowych, które miały wystarczyć każdemu.

Inne ciekawostki

Dopiero co Google nawiązało współpracę z Fiatem Chryslerem – i na tym się raczej nie zakończy. Może wreszcie zobaczymy, jak studyjny Google Car daje sobie radę w realnym, trudnym ruchu ulicznym? Spodziewać się można też pokazania pierwszego modularnego smartfonu, wyniku prac nad Projektem Ara. Niewykluczone, że wrócą gogle wspomaganej rzeczywistości Google Glass, tym razem jako jako zgrabniejszy Projekt Aura. Najwyższy czas dla Google'a zrobić też coś z systemem Android Wear dla smartzegarków, dziś pozostającym w tyle za tym co pokazuje Apple ze swoim watchOS-em i Samsung z Tizenem.

Zapraszamy do śledzenia naszej relacji z Google I/O 2016!

© dobreprogramy

Komentarze

reklama