KDE 4.1 - przegląd

Strona główna Aktualności

O autorze

29. lipca pojawiła się pierwsza stabilna edycja środowiska graficznego KDE 4.1 dedykowana szerszemu gronu użytkowników systemu Linux. Dotychczas wydawane wersje z gałęzi 4.x kierowane do wąskiego grona programistów nie nadawały się do wykorzystania przez zwykłych użytkowników. Warto więc przyjrzeć się KDE 4.1 tym bardziej, że interfejs Plasma to rzeczywiście nowa jakość w zarządzaniu zawartością pulpitów. Czy czas już aby Plasma pojawiła się na naszych ekranach? Mam nadzieję, że niniejszy artykuł pomoże niezdecydowanym podjąć decyzję.

Do przeglądu środowiska KDE 4.1 wykorzystaliśmy obraz płyty "KDE Four Live" bazujący na systemie openSUSE. Płytka poza stabilnymi modułami KDE 4.1 oferuje także dodatkowe aplikacje z deweloperskiej gałęzi w tym KTorrent, Amarok, Digikam, K3b i KOffice2. "KDE Four Live" CD polecamy wszystkim, którzy chcą sprawdzić jak działa nowe KDE bez konieczności instalacji go w swoim systemie. Najwyższa pora przejść do głównego tematu artykułu :)Pierwsze wrażenia

To co od razu przykuwa wzrok użytkownika po uruchomieniu "KDE Four Live" to interfejs Plasma dostarczony wraz z nowym KDE 4. Niewątpliwie dodaje świeżości uwzględniając ostatnie trendy. Różnica pomiędzy KDE 3.x, a 4.x jest bardzo wyraźna, a większość użytkowników zapewne przyjmie zmiany z uśmiechem na ustach. Plasma jest niewątpliwe jednym z tych elementów systemu, który z powodzeniem może zastąpić swój odpowiednik z KDE 3.Okno powitalne "KDE Four Live"
Przykładowy pulpit KDE 4.1Widżety - bajer czy funkcjonalność?

Szczególny nacisk w zakresie wykorzystania pulpitu Plasmy położony został na inne elementy niż zwykle. Pulpit z założenia nie jest miejscem na skróty lecz konfigurowalnym obszarem roboczym. Na pulpicie mogą znaleźć się widżety, związane z zainteresowaniami użytkownika oraz jego potrzebami tzn. np.: żółte karteczki, komiksy, prognoza pogody, kanały RSS / YouTube, zegarki, kalendarze, aplikacje do zarządzania dyskami wymiennymi itp., można oczywiście pobierać kolejne pozycje z Internetu. Takie rozwiązanie nie jest jednak obligatoryjne, można umieścić na pulpicie również skróty, choć ewidentnie nie jest to rozwiązanie, które było podczas projektowania interfejsu uznawane za najważniejsze. Nadużyciem by było twierdzenie, że koncepcja widżetów w Plasmie jest szczególnie nowatorska, podobnie aranżować pulpit można również w innych środowiskach, choćby Windows Vista.Menu dodawania widżetów
Okno zarządzania widżetami
Przykładowe widżety w akcji
Plasma DashboardAutorzy poza opcją umieszczania widżetów bezpośrednio na pulpicie systemowym pomyśleli również o opcji dodawania ich do paska narzędzi. Oczywiście użytkownik posiada pełną kontrolę nad miejscem umieszczenia konkretnych elementów. Zarządzanie poszczególnymi elementami pulpitu jest bardzo intuicyjne i proste. Jak to wygląda w akcji można zobaczyć na poniższym screenie.Okno zarządzania widżetami paska zadańUżytkownik posiada sporą kontrolę nad widżetami. Programiści pozwolili m. in. na dodawanie indywidualnych ustawień do dodatków na pulpit, umieszczanie ich w dowolnym miejscu na pulpicie i nadawanie im własnej wielkości. Niestety... niektóre widżety nie radzą sobie ze skalowaniem, a menu zarządzania podczas zmiany orientacji pionowej staje się niewyraźne. Aby lepiej zrozumieć problem warto spojrzeć na niżej przedstawiony zrzut ekranu. Podczas przeglądania możliwości KDE 4.1 zdarzyło się nam również, że widżety w przypadku zawieszenia środowiska po restarcie nie zapamiętywały swojego położenia na pulpicie. Postęp w rozwoju widżetów od czasów KDE 4.0 jest jednak znaczący.


Możliwości manipulacji widżetamiMenu START ;-)

Menu zainstalowanych w systemie aplikacji wygląda bardzo ładnie, działa szybko, a co ważniejsze jest bardzo funkcjonalne. Programy zostały posortowane w nim według kategorii dzięki czemu łatwo jest znaleźć potrzebne narzędzie. Dodatkowo menu zostało wyposażone w wyszukiwarkę, pozwalającą na szybie przeszukiwanie dostępnych aplikacji. Kolejną ciekawą funkcją dostępną z poziomu menu START jest możliwość przejścia w tryb uśpienia zarówno do pamięci RAM jak i pliku na dysku. Autorzy i w tym aspekcie pomyśleli o wszystkim :-)
Nowe menu zainstalowanych aplikacji
Wyszukiwarka programów
Menu wyłączania systemuAplikacje w KDE 4

W środowisku KDE 4 znaleźć można nie tylko efekty wizualne, ale również szereg nowych lub odświeżonych aplikacji. Wokół niektórych z nich wybuchło sporo spekulacji czy w ogóle mają pojawić się domyślnie w środowisku. Jednym z nich jest menadżer plików Dolphin, który stanął dzisiaj na wysokości zadania spełniając wymagania użytkowników. Co prawda nadal można wykorzystywać Konquerora do zarządzania plikami, ale wydaje się to nie mieć sensu, w przypadku kiedy oddano nam do dyspozycji tak dobre narzędzie jak Dolphin.


Menadżer plików Dolphin
Obsługa zakładek w aplikacji DolphinDolphin nie był jedynym źródłem zainteresowań użytkowników KDE. Społeczność oczekiwała z niecierpliwością nowej wersji przeglądarki Konqueror i odtwarzacza muzyki Amarok. Odtwarzacz niestety jest jeszcze we wczesnej fazie testowej, a przeglądarka rozwijana przez Zespół KDE działa co prawda lepiej niż w poprzedniej edycji ale nadal ma problemy z renderowaniem niektórych stron i obsługą technologii Flash. Przeglądarka nie obsługuje również RSSów.


Przeglądarka internetowa Konqueror
Multimedia w KDE 4 (Amarok, Dragon Player)
Gry w KDE 4.1
Aplikacja showPhoto w akcji
Aplikacje biurowe w KDE 4 (KWord, KSpread)Podsumowanie

Niewątpliwie środowisko KDE 4.1 działa znacznie lepiej niż wersja 4.0. Niestety jednak nadal nie jest wolne od błędów, które wpływają na ogólny odbiór nowej wersji środowiska. Podczas naszego przeglądu kilkakrotnie aplikacje się zawieszały lub generowały różne komunikaty o błędach. Wiele do życzenia pozostawia również zestaw aplikacji dostarczanych z nowym KDE, ale to już temat na kolejny artykuł. Niedociągnięcia nie mogą jednak przyćmić wielu niewątpliwych zalet KDE 4.1, które na pewno zyska wielu zwolenników.

© dobreprogramy
s