Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

KDE 4 okiem zwykłego użytkownika

W tym wpisie chciałbym przedstawić środowisko graficzne KDE pracujące w systemie Linux.

Na samym początku muszę zaznaczyć, że artykuł nie jest przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników Linuksa, ale dla ludzi którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym systemem. Jeszcze nie tak dawno pamiętam jak sam stałem przed wyborem środowiska pracy, gdzie sugerując się opinia użytkowników najpopularniejszej dystrybucji wybrałem Gnome, co w moim przypadku nie było trafnym posunięciem. Chciałbym tutaj zachęcić nowych użytkowników do zainteresowania się KDE4

KDE4 (K Desktop Environment) od wersji 4.0 zostało całkowicie przepisane przez programistów, zmieniając całkowicie swoje oblicze. Liczba zmian w stosunku do wersji 3.x jest tak ogromna że niektórzy twierdzą że jest to już całkiem inne środowisko. Całość została zoptymalizowana, a dzięki użyciu biblioteki QT4 zyskał przyrost wydajności o około 20-30%. Warto tu także zwrócić uwagę na wymagania, mimo wszystkich zabiegów programistów KDE do lekkich nie należny. Myślę że rozsądną konfiguracją komputera będzie procesor taktowany zegarem 2GHZ, kartą grafiki od Nvidia z min. 32 MB pamięci na pokładzie, oraz minimalnie 512 MB ramu (tu jednak zalecałbym 1GB).

KDE wyróżnia bardzo nowoczesny wygląd już na starcie. Po odpalaniu systemu ukazuje nam się bardzo schludnie wykonany motyw Logowania KDM. klikSkórka zaprezentowana w tym linku pochodzi z wersji 4.3.1 i jest ona standardowym ekranem motywu AIR. Warto zaznaczyć, że 95% zmian wyglądu można zatwierdzić bez wchodzenia do konsoli, czyli potocznie mówiąc można "wyklikać".

Po zalogowaniu wita nas nowoczesny pulpit. Twórcy zadbali o maksymalną prostotę w konfiguracji i dostosowaniu tego środowiska do wygodnej pracy. Klikając prawym przyciskiem myszy dostajemy pierwsze opcje - Pulpit setting.

Możemy tam ustawić wygląd paska, ustawić tapetę, wygaszacz oraz przełączyć do pulpit do widoku klasycznego (o czym za chwile). Dostajemy też kilka ciekawych funkcji jak automatyczna zmiana tapety w zależności od pory dnia oraz panującej pogody, efekt obracającej kuli ziemskiej czy pokaz slajdów na pulpicie. Warto również wspomnieć, że elementy takie jak tapety czy motywy możemy bezpośrednio z tej zakładki pobierać z internetu, a dzięki wielkim zbiorom www.kde-look.org dostajemy ogromne możliwości przystosowania pulpitu do własnych upodobań. klik

Wspominałem również o możliwości zmiany do widoku klasycznego. KDE standardowo jest rozwiązane troszeczkę inaczej niż pulpity znane nam z systemów Windows czy środowisk typu Gnome lub Xface. Cały pulpit opiera się od Widgety (plasmoidy), a nie o ikony i katalogi. Na początku może wydawać to się trochę dziwne jednak po dłuższym używaniu nie będziemy chcieli wracać do standardowego wyglądu.

Widgety to nieodrębna część KDE. Instalacja większości z nich jest banalnie prosta polega na kliknięciu w rogu ekranu funkcji "Add Widget", a następnie wybraniu interesującego nas plasmoidu i przeciągnięciu go na pulpit. Do wyboru mamy całą masę dodatków jak: różne zegarki, aplikacje szybkiego uruchomiania, podgląd różnych plików, czytniki rss czy obsługę poczty. Wybór jest naprawdę wielki, a nawet jeśli nie znajdziemy w systemowej wyszukiwarce, to zawsze możemy wybrać jakieś na stronie KDE-LOOK gdzie codziennie pojawiają się nowe dodatki do naszego środowiska. klik

Twórcy KDE na podobieństwo do systemów z Redmond, stworzyli zakładkę "ustawienia systemowe" na wzór dobrze znanego wszystkim "panelu sterowania". Znajdziemy tam opcje dotyczące ustawień multimedialnych, skrótów klawiszowych, konfiguracji sieciowych, wyglądu pulpitu, zachowań okien i wiele innych. klik

Drugą wspomnianą zakładką jest pulpit, dzięki niej możemy zarządzać managerem okien "Kwin" oraz jego efektami. Znajdziemy tutaj ustawienia wyświetlania obrazu, możemy również przypisać efekt po najechaniu rogu ekranu. Czemu o tym wspominam? ponieważ uważam, że jest to bardzo wygodna funkcja, która ułatwia mi pracę. Dzięki efektom takim jak "pokaż pulpity", "czy pokaz wszystkie okna" w łatwy sposób możemy odnaleźć się w bardzo dużej ilości odpalonych programów, przy czym efektowne zachowanie budzi niejednokrotnie wielkie zaszokowanie użytkowników systemów z rodziny Windows. W kolejnej zakładce mamy możliwość włączania lub wyłączania efektów pulpitu. Znajdziemy tu funkcje podobne do alternatywnego managera okien compiz'a znanego najczęściej z Gnome. Tak samo jak w compiz'ie znajdziemy efekty przydatne lub tylko upiększające. Możemy tutaj ustawić wygląd "ALT+TAB" na rożnego rodzaju przełączniki, włączyć gumowe okienka , czy efekt lampy Alladyna, wybór jest spory aczkolwiek mniejszy niż w compiz'ie.

KDE to przede wszytkom zbiór odpowiednio dobranych programów. Ich liczba jest naprawdę ogromna dlatego wymienię tylko kilka wchodzących w skład tego środowiska.

* Dolphin - jest to odpowiednik Windowsowych okienek czyli graficzny manager plików oparty o wyświetlanie ikonek i katalogów. Z wersji na wersję posiada on coraz większa funkcjonalność. Możemy podzielić okno na zakładki tak jak to ma miejsce w przeglądarkach, dzięki małemu suwakowi jest możliwość zmiany wielkości ikon. Tak samo dostępną mamy opcję podglądu dla popularnych plików.

* K3B - Jest to jeden najlepszych darmowych programów do nagrywania pod linuxa. Posiada bardzo dużą funkcjonalność, tylko nieznacznie ustępując programom komercyjnym jak NERO Linux

* Kmail - Bardzo dobry klient pocztowy, pozwalający również współpracować z innymi aplikacjami

* Amarok - Odtwarzacz muzyczny posiadający bardzo wiele funkcji, w moim odczuciu niczym nie ustępujący takim produktom jak Windows Media Player czy ITunes

* Kate - Odpowiednik windowsowskiego notatnika, jednak funkcjonalnością bardziej zbliżony do Notepad++

Tak jak pisałem programów jest bardzo wiele i nie sposób ich wszystkich opisać bo zajęło by to sporo stron. Oczywiście jeżeli zapragniemy to nie ma żadnego problemu z doinstalowaniem aplikacji pracujących pod Gnome (GTK+).

Podsumowując chciałbym wszystkich zachęcić do wypróbowania środowiska KDE, a w szczególności wersji 4.3.1 , która ukaże się między innymi wraz z kubuntu 9.10, choć już teraz możemy ją przetestować w innych dystrybucjach lub porostu ją doinstalować.

W moim odczuciu jest to najlepsze środowisko dla początkujących (migrujących) z systemu Windows. Chciałby również obalić pewien mit krążący często po forach,że KDE4 jest niestabilne. Osoby które tak się wypowiadają zazwyczaj testowały wersje rozwojowe lub pierwsze wersje z serii KDE4. Obecnie począwszy od wydania 4.2.4 KDE jest bardzo stabilne i rzadko sprawia kłopoty.

A co na przyszłość? Ledwo okazała się stabilna wersja 4.3.1 a już w planach jest wersja 4.4 w której mają być zastosowane jeszcze bardziej innowacyjne mechanizmy. Autorzy zapowiadają wprowadzenie lepszej integracji plasmy z efektami kwin oraz użyty ma zostać kinematic którego możliwości możemy zobaczyć na tym filmiku Kinematic

Na sam koniec chciałbym podać garść linków związanych z kde i zapraszam do komentowania.

http://kde.org.pl/Start
http://www.kde-look.org/
http://www.kubuntu.org/

Chciałbym jeszcze dodać drobną aktualizacje, wczoraj tzn 6 października została wydana wersja 4.3.2, która jest drugim wydaniem poprawkowym do wersji 4.3. Widać że programiści cały czas pracują i ulepszają środowisko. Według głównej strony projektu, poprawiono wiele błędów oraz udoskonalono kilka aplikacji i widgetów. Oto lita niektórych zmian:
-poprawiono stabilność działania aplikacji
-naprawiono wiele bugów związanych z aplikacją kmail oraz okular
-poprawiono działanie niektórych efektów pulpitu kwin

Nowe pakiety trafiły już do nieoficjalnych repozytoriów Kubuntu

Wszystkie screenshoty oprócz zapożyczonego z Googli "KDM" pochodzą z mojego pulpitu i można je pobrać z klik 

Komentarze

0 nowych
  #1 04.10.2009 11:30

Ciekawy artykuł dla osób, które zaczynają swoja przygodę z Linuxem... Może się czepiam ale znalazłem drobny błąd (myszka ma przyciski - nie guziki). Byłoby też super gdybyś podał link do tapety z twojego pulpitu :)

misiek440v2   7 #2 04.10.2009 11:59

faktycznie użyłem złego słowa :D ale najważniejsze, że wiadomo o co chodzi. Link do tapety
http://ongchewpeng.deviantart.com/art/Devil-vs-Jesus-98570960

dodam , ze tapeta znaleziona dzięki bardzo dobremu blogowi Pana Korneliusza Jarzębskiego

Ryan   15 #3 04.10.2009 14:24

Ech, wolałem stare KDE. :/ Co prawda zjada - w moim mniemaniu - na śniadanie look&feel Gnome, ale wygląd 4.x mnie mimo wszystko trochę boli.

Poza tym... "Pulpit setting"? Serio? O_o

misiek440v2   7 #4 04.10.2009 16:29

Ryan tak jak pisałem artykuł nie jest skierowany do ludzi znających dobrze środowiska graficzne, ale do tych co dopiero zaczynają swoja przygodę.
Wygląd KDE "boli" o gustach się nie dyskutuje, ale mnie boli w Gnome.
Zrób mały test weź kogoś kto kompletnie nie zna się na komputerach i odpal mu z LiveCD system z Gnome i KDE, to mogę się założyć, że odpowiedz będzie jedna: "to pierwsze wygląda jak z poprzedniej epoki" i nie chce tu podważać Gnoma bo jest to środowisko bardzo wygodne jednak na obecną chwile z wyglądem zostaje daleko w tyle.
Co do "pulpit setting" chodziło mi o pokazanie że twórcy starają się wszytko umieścić tak aby nowy użytkownik nie musiał od samego początku kombinować (zakładając, że w ogóle nie zna systemu) to w Gnome ma przed sobą instalacje i konfiguracje przynajmniej Compiza i Emeralda aby to jakoś wyglądało, co dla osoby często nie wiedzącej nawet jak się instaluje oprogramowanie może być wyzwaniem.

misiek440v2   7 #5 04.10.2009 17:21

A co do starego KDE 3.x to ta wersja będzie powoli i nieuchronnie umierać. Zawierała zbyt wiele zawiłości i dlatego programiści postanowili przepisać całe środowisko.

Ryan   15 #6 04.10.2009 17:49

Hej, sądziłem, że wyraźnie napisałem, że nawet "takie" KDE wolę od Gnome. ;) A co do pulpit setting - chodziło mi o to, że (chyba) albo ustawienia pulpitu albo desktop settings. Tylko o to.

misiek440v2   7 #7 04.10.2009 21:06

nie no spoko, ale w kde 4 w wersji angielskiej jest "pulpit setting" :D , spierać się w sumie nie ma o co xD . A co do kde 3.5 dalej używam tyle że w SLAX, a to dlatego że jest lżejsze i bez fajerwerków. Na Desktop wole KDe 4.3.1

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.