KDE 4.13 z nową wyszukiwarką już gotowe, będzie domyślnym pulpitem w Kubuntu 14.04 LTS

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiaj debiutuje kolejna stabilna wersja środowiska KDE, oznaczona wersją 4.13. Jak zapewne wiecie, platforma KDE składa się z trzech części – Platform, Applications i Workspaces. Pierwsza z nich to zbiór bibliotek i usług potrzebnych do uruchomienia oprogramowania KDE, druga to same aplikacje, trzecia to niezależnie rozwijane środowisko uruchomieniowe Plasma dla różnych urządzeń, w odmianach od komputerów osobistych po smartfony. Najważniejsze zmiany w 4.13 dotyczą warstwy Aplikacji, ale warto też zwrócić uwagę na zmiany w Platformie, gdyż sygnalizują koniec pewnej epoki.

Zacznijmy od wnętrzności. Większość bibliotek otrzymała jedynie drobne poprawki i ulepszenia, więc taką zmianę numeracji usprawiedliwiałaby tylko wygoda, gdyby nie to, że w nowym KDE 4.13 debiutuje wyszukiwanie semantyczne nowej generacji. Wysłużony framework Nepomuk, zbudowany podobno kosztem 17 mln euro z pieniędzy Unii Europejskiej, został zastąpiony przez nowy, zdecentralizowany framework Baloo. Według deweloperów projektu działa on o wiele lepiej od swojego poprzednika, pozwalając na bardzo szybkie wyszukiwanie, zajmując mało pamięci i dobrze się integrując z pozostałymi komponentami środowiska. Obecnie pozwala na wyszukiwanie plików, e-maili i kontaktów, ale modularna budowa sprawia, że można dodać do niego wyszukiwanie danych innych typów.

Baloo nie jest kompatybilny z Nepomukiem, aplikacje, które korzystają z wyszukiwarki, muszą zostać przepisane. Większość pozycji z oficjalnej listy już przepisana została. Póki co, twórcy linuksowych dystrybucji mają do wyboru albo trzymać się starej semantycznej wyszukiwarki, albo sięgnąć po nową. Zobaczymy, czy zdoła ona przekonać do siebie użytkowników – do tej pory wiele osób semantyczny pulpit po prostu wyłączało, nie do końca rozumiejąc, jak efektywnie z niego korzystać.

Przejdźmy do zmian w aplikacjach. Edytor Kate ma nowy, rozbudowany pasek statusu, lepiej obsługuje składnię C++ (z pewnym wsparciem dla C++14), wprowadza ulepszone wcięcia dla C++, uzupełnianie kodu dla języka D i lepszą wtyczkę kompilacji. Wyświetlarka dokumentów Okular obsługuje przeglądanie w kartach, wykorzystuje aktualne DPI ekranu przy renderowaniu dokumentu, ulepsza wyszukiwanie i wprowadza do trybu prezentacji przycisk Play. Wyświetlarka obrazków Gwenview doczekała się podglądu dla zdjęć RAW. Kartograficzno-nawigacyjna aplikacja Marble pokazuje pozycje Słońca, Księżyca i planet, pozwala też na nagrywanie filmów z wirtualnych wycieczek po świecie.

Użytkownicy pakietu KDE PIM powinni zwrócić uwagę na wsparcie dla wirtualnych dysków: Kmail zamiast wysyłać duże pliki jako załączniki, może przechować je w chmurze, umieszczając w e-mailu jedynie link do ich pobrania. Obsługiwane są w ten sposób Google Drive, Dropbox, Box, KolabServer, YouSendIt i UbuntuOne (najwyraźniej ktoś zapomniał, że Canonical wyłącza UbuntuOne). Ulepszono też filtry Sieve do filtrowania poczty po stronie serwera, a program do notatek KNotes otrzymał możliwość dodawania alarmów i przeszukiwania wpisów.

W wolnej chwili użytkownicy KDE mogą pobawić się też grą Palapeli, która otrzymała sporo ulepszeń, dzięki którym można układać nawet bardzo duże puzzle na ograniczonej powierzchni pulpitu. Osoby uczące się języków powinna zainteresować zaś aplikacja Artikulate, przeznaczona do nauki poprawnej wymowy języków obcych.

Z kompletną listą zmian zapoznać się możecie tutaj. Nowe KDE zaczyna pojawiać się już w repozytoriach poszczególnych dystrybucji. W Archu jest wciąż w repozytorium Testing, ale w najbliższych godzinach może się to zmienić. Warto podkreślić, że KDE 4.13 będzie domyślnym desktopem dla Kubuntu i znajdzie się w oficjalnych repozytoriach Ubuntu 14.04 LTS.

© dobreprogramy

Komentarze