reklama

KDE Plasma 5.11: responsywne Ustawienia, szyfrowane Krypty i coraz więcej Waylanda

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Twórcy prawdopodobnie najlepszego klasycznego środowiska graficznego KDE Plasma znów podnoszą poprzeczkę ergonomii i funkcjonalności, wydając jego pierwsze jesienne wydanie, oznaczone numerem 5.11. Zapoczątkowuje ono w interfejsie to, co nazywane jest responsywnym designem, ulepsza system powiadomień oraz wprowadza Krypty (Vaults) – nowy model bezpiecznego przechowywania poufnych dokumentów.

Pamiętacie, co deweloperzy GNOME zrobili z ustawieniami w swoim środowisku? Plasma oferuje teraz coś podobnego w swoich Ustawieniach systemowych. Zamiast okienka z ikonami poszczególnych modułów zobaczymy teraz panel z listą wypisanych w pasku bocznym modułów oraz pole z najczęściej wybieranymi modułami. Wskazanie modułu otwiera jego widok, pozwala też przechodzić szybko między sekcjami ustawień.

Co najciekawsze, okienko ustawień zachowuje się jak responsywna strona internetowa – dostosowuje zawartość do swojej szerokości. Gdy jest dość miejsca, wyświetli nie tylko pasek modułów, ale też obok pasek sekcji modułów. Gdy okienko zmniejszymy, dodatkowy pasek zniknie. Oczywiście to wszystko jest opcjonalne, to nie GNOME. Jeśli chcemy, możemy spokojnie wrócić do starego widoku Ustawień z ikonami czy w formie drzewa, nowy widok jest jednak bardzo dopracowany i pewnie upowszechni się w aplikacjach KDE.

Drugie warte uwagi ulepszenie to historia powiadomień, dzięki której możemy zobaczyć, co Plasma nam wcześniej zakomunikowała, a co umknęło uwadze. Do tej pory aplikacje wyświetlały dymek powiadomienia i na tym koniec – może tam było coś ważnego, a może nie. Teraz pojawiła się (domyślnie włączona) opcja, za sprawą której kliknięcie ikony powiadomień w systemowej tacce wyświetla panel z wcześniejszymi powiadomieniami.

Trwają prace nad umożliwieniem aplikacjom Plasmy wyświetlania dynamicznych, przypinanych list akcji w pasku zadań. To rozwinięcie znanej z 5.10 funkcji dodatkowych akcji – trzeba je było jednak definiować statycznie. Teraz aplikacja może udostępnić w pasku zadań niektóre swoje wewnętrzne funkcje, w zależności od tego, co akurat robi (np. działający w tle odtwarzacz mediów pozwoli na kontrolę głośności). Możliwe też stało się przesuwanie okienek w grupowych wyskakujących powiadomieniach, menedżer wyświetleń wskazuje zaś aplikacje, które odtwarzają dźwięk. Wyraźnie wzrosła też szybkość działania paska zadań.

Wspomniany na początku mechanizm Krypt (Plasma Vaults) to rozwinięcie koncepcji szyfrowanego katalogu domowego. Zabezpieczenie w ten sposób plików jest dobre, do momentu gdy ktoś uzyska dostęp do uruchomionego systemu, już odszyfrowanego. Krypty zmniejszają powierzchnię ataku – to obudowane wygodnym interfejsem szyfrowane katalogi, które zmniejszają powierzchnię ataku – dany zbiór plików zostaje otwarty tylko na czas korzystania z niego. W tle szyfrowanie zapewniają takie backendy jak EncFS, CryFS oraz dm-crypt. Więcej na ten temat znajdziecie na blogu dewelopera, Ivana Čukića.

Kolejne ulepszenia trafiły w 5.11 do domyślnego „menu start” – Kickera. Przede wszystkim ukrywa on automatycznie pasek boczny, jeśli nie ma wskazanych ulubionych aplikacji, ustawienie różnych ulubionych aplikacji dla różnych aktywności, pozwala na wybranie ikony aplikacji z aktualnego zestawu ikon. Poprawiono też widok folderu dla pulpitu, przyspieszając jego działanie, dodając nowe skróty klawiszowe i bardziej jednorodnie rozstawiając ikony.

Finalnie należy wymienić usprawnienia w obsłudze serwera wyświetlania Wayland. To wciąż nie jest poziom osiągnięty przez GNOME, ale dzieje się sporo: w 5.11 kompozytor KWin w sesji Waylanda domyślnie skaluje obraz w zależności od gęstości pikseli dla danego monitora, także w konfiguracjach wielomonitorowych, wspiera też upscaling starych aplikacji. Dodano też obsługę skrótów klawiszowych w oknach Waylanda i ujednolicono wyświetlanie tytułów.

U podstaw Plasmy trwają też prace nad możliwością uruchomienia jej już całkowicie bez serwera X, tak że warstwa kompatybilności Xwayland uruchamiana jest tylko wtedy, gdy wymaga tego aplikacja. Już teraz możliwe jest też wykorzystanie w sesji Waylanda frameworka zarządzania użytkownikami i sesjami Consolekit2, zamiast dotychczasowego logind – ma to pozwolić na wykorzystanie Plasmy na większej liczbie platform.

Z całą listą zmian w wydaniu 5.11 zapoznacie się tutaj, a jeśli sami już teraz chcecie wypróbować, co nowa Plasma potrafi, najlepiej skorzystać z gotowego deweloperskiego kontenera Dockera i odpalić go przez Xephyr. Instrukcję jak to zrobić znajdziecie na stronach KDE.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama