KDE Plasma 5.6 dostępna – śliczna jak zawsze i z praktycznymi nowościami

KDE Plasma 5.6 dostępna – śliczna jak zawsze i z praktycznymi nowościami

KDE Plasma 5.6 dostępna – śliczna jak zawsze i z praktycznymi nowościami
22.03.2016 17:21, aktualizacja: 24.03.2016 10:24

Jedno z najbardziej zaawansowanych (a zapewne i najładniejszych) linuksowych środowisk graficznych doczekało się właśnie nowej wersji. KDE Plasma 5.6 jest już dostępne do pobrania i przynosi sporo usprawnień, w których priorytetem zdaje się być to, czego od podobnego oprogramowania wymaga się przede wszystkim: wygoda.

Plasma 5.6

Domyślnym tematem graficznym Plasmy jest Breeze. Od wersji 5.6 obsługuje on systemowe karnacje, zarówno w jasnej, jak i ciemnej wersji kolorystycznej. Oznacza to, że zdecydowana większość elementów okien, paska narzędziowego czy panelu powiadomień może od teraz występować w gamie kolorystycznej zdefiniowanej przez użytkownika. Oczywiście z poprawką na czytelność, która nawet w przypadku półprzezroczystych elementów zostanie dostosowana automatycznie.

Obraz

Sam pasek również doczekał się nowości. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że podczas wykonywania operacji, elementy paska reprezentujące okna posiadają tło odpowiadające procentowi postępu. Nowość stanowi także obsługa odtwarzaczy z poziomu paska: elementy sterujące odtwarzaniem muzyki czy filmów są dostępne nie tylko po kliknięciu ikony na tacce systemowej, ale także na pozycję odpowiadającej za okno na pasku. Całość prezentuje się bardzo efektownie, środowisko automatycznie generuje bowiem tła, np. na podstawie okładek albumów dostępne na Spotify. Dodano tam także pojedyncze opcje z menu samych aplikacji, w Firefoksie możliwe jest na przykład uruchomienie okna w trybie prywatnym.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
Obraz

Ponadto usprawnień doczekały się widżety, przede wszystkim w kwestii bardziej dopracowanego wyglądu. Przywrócono także poczciwy widżet wyświetlający pogodę. Zmian nie zabrakło również pod maską: istotne postępy poczyniono w pracach nad serwerem wyświetlania Wayland. Nie jednak na tyle istotne, aby zalecić korzystanie z niego na co dzień. Dodano obsługę kolejnych funkcji z wykorzystaniem myszy, możliwość zmiany układów klawiatury czy pełne wsparcie dla obramowania okien.

Społeczność dąży do tego, aby motyw Breeze towarzyszył użytkownikowi już od momentu uruchomienia komputera: w tym celu, wciąż w ramach testów deweloperskich, rozwijany ten motyw dla GRUB-a i Plymouth. Z listą wszystkich nowości można zapoznać się na stronie internetowej projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (194)