KDE SC 4.12: czy można jeszcze coś ulepszyć?

Strona główna Aktualności

O autorze

Środowisko graficzne KDE SC (KDE Software Compilation), jeśli nawet nie najlepsze, to na pewno najbardziej elastyczne spośród zintegrowanych pulpitów dostępnych dla uniksopodobnych systemów operacyjnych, wraz z wydaniem w sierpniu tego roku wersji 4.11 osiągnęło dojrzałość. Cele projektu zostały osiągnięte, uzyskano pełną stabilność kodu, tak więc rozwój podstawowego komponentu środowiska – Plasma Workspaces – został uznany za zakończony. Wersja 4.11 otrzymała dwuletnie wsparcie techniczne, a deweloperzy skupili się na pracach nad KDE Plasma Workspaces 2, bazującej na bibliotece Qt 5. Nie oznacza to, że rozwój KDE z linii 4.x dobiegł do końca: wczoraj wydano pakiet KDE Applications and Development Platform w wersji 4.12, który oprócz zwyczajowych poprawek przynosi znaczące zmiany w narzędziach dostarczanych dla tego środowiska.

Najdłuższa lista zmian dotyczy KDE PIM, zestawu do zarządzania informacją osobistą – pocztą, kalendarzem, czy książką adresową. Klient poczty KMail obsługuje teraz blokowanie reklam i wykrywa oszustwa automatyczne rozwijając skrócone linki. Pojawiła się możliwość automatycznego archiwizowania przeczytanych wiadomości w określonych folderach, ulepszono importowanie serwerowych filtrów Sieve, dodano też możliwość konwertowania filtrów KMaila na format Sieve. Klient poczty lepiej też sobie radzi ze skrzynkami typu mbox. Z kolei książka adresowa obsługuje skórki i pozwala na podgląd danych przed wydrukiem, a narzędzie Blogillo lepiej sobie ma radzić z tłumaczeniami. Do kalendarza dodano narzędzie pozwalające na wyszukiwanie i usuwanie błędnych wpisów. Całe KDE PIM powinno przyspieszyć i działać stabilniej, szczególnie w sytuacjach, gdy jako backend wykorzystywany jest PostgreSQL.

Użytkownicy Kate, najbardziej chyba rozbudowanego wizualnego edytora dla programistów na uniksopodobnych systemach, ucieszą się ze zmian pozwalających na zaawansowane dopasowywanie kodu, obsługę skrótów i częściowe dopasowywanie w klasach – Kate potrafi teraz dopasować np. QualIdent do QualifiedIdentifier. Pojawiło się też podstawowe wsparcie dla makr pisanych dla edytora vim. Wyświetlarce dokumentów Okular dodano wsparcie dla dźwięku i obrazu w formacie epub, uwzględnianie marginesów drukarki przy wydruku i ulepszono wyszukiwarkę, zaś w narzędziu do diagramów UML Umbrello możliwe się stało rysowanie różnorodnych layoutów. Klient terminala Konsole pozwala zaś teraz na bezpośrednie otwieranie linków w przeglądarce po kliknięciu ich z wciśniętym Ctrl.

Ulepszono narzędzia związane z bezpieczeństwem: KGpg poprawiło dialog szyfrowania kluczami publicznymi i wyświetla dodatkowe informacje o zgromadzonych kluczach, KWallet, narzędzie do przechowywania haseł, może teraz szyfrować portfele za pomocą GPG, zaś komunikator Kopete ma ulepszoną wtyczkę czatów OTR. Z kolei silnik renderowania HTML KwebKit potrafi automatycznie skalować treści do rozdzielczości ekranu, menedżer plików Dolphin działa szybciej i sensowniej sortuje listy plików, a narzędzie zdalnego pulpitu KRDC automatycznie wznawia przerwane sesje VNC. Trochę nowości pojawiło się też w pakiecie gier i narzędzi edukacyjnych KDE.

Zmiany nie ominęły też samej platformy KDE – około 20 poprawek trafiło do różnych podsystemów, w szczególności do powiadomień i mechanizmu semantycznego Nepomuk (potrafi teraz indeksować stare formaty dokumentów MS Office (.doc, .xls czy .ppt).

Wydanie, dostępne w 52 językach, powinno pojawić się niebawem w wiodących dystrybucjach Linuksa i systemach *BSD. W Arch Linuksie jest już w repozytorium Testing, użytkownicy Kubuntu mogą zaś zainstalować je, korzystając z repozytorium ppa:kubuntu-ppa/backports i instalując metapakiety kde-standard i kubuntu-desktop.

Samo KDE przygotowuje się tymczasem na kolejny wielki krok naprzód, wydanie KDE Frameworks 5. Miejmy nadzieję, że nie przyniesie ono użytkownikom tylu kłopotów, co pierwsze wydania z linii 4.x.

© dobreprogramy