r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

KDE SC 4.12: czy można jeszcze coś ulepszyć?

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Środowisko graficzne KDE SC (KDE Software Compilation), jeśli nawet nie najlepsze, to na pewno najbardziej elastyczne spośród zintegrowanych pulpitów dostępnych dla uniksopodobnych systemów operacyjnych, wraz z wydaniem w sierpniu tego roku wersji 4.11 osiągnęło dojrzałość. Cele projektu zostały osiągnięte, uzyskano pełną stabilność kodu, tak więc rozwój podstawowego komponentu środowiska – Plasma Workspaces – został uznany za zakończony. Wersja 4.11 otrzymała dwuletnie wsparcie techniczne, a deweloperzy skupili się na pracach nad KDE Plasma Workspaces 2, bazującej na bibliotece Qt 5. Nie oznacza to, że rozwój KDE z linii 4.x dobiegł do końca: wczoraj wydano pakiet KDE Applications and Development Platform w wersji 4.12, który oprócz zwyczajowych poprawek przynosi znaczące zmiany w narzędziach dostarczanych dla tego środowiska.

Najdłuższa lista zmian dotyczy KDE PIM, zestawu do zarządzania informacją osobistą – pocztą, kalendarzem, czy książką adresową. Klient poczty KMail obsługuje teraz blokowanie reklam i wykrywa oszustwa automatyczne rozwijając skrócone linki. Pojawiła się możliwość automatycznego archiwizowania przeczytanych wiadomości w określonych folderach, ulepszono importowanie serwerowych filtrów Sieve, dodano też możliwość konwertowania filtrów KMaila na format Sieve. Klient poczty lepiej też sobie radzi ze skrzynkami typu mbox. Z kolei książka adresowa obsługuje skórki i pozwala na podgląd danych przed wydrukiem, a narzędzie Blogillo lepiej sobie ma radzić z tłumaczeniami. Do kalendarza dodano narzędzie pozwalające na wyszukiwanie i usuwanie błędnych wpisów. Całe KDE PIM powinno przyspieszyć i działać stabilniej, szczególnie w sytuacjach, gdy jako backend wykorzystywany jest PostgreSQL.

Użytkownicy Kate, najbardziej chyba rozbudowanego wizualnego edytora dla programistów na uniksopodobnych systemach, ucieszą się ze zmian pozwalających na zaawansowane dopasowywanie kodu, obsługę skrótów i częściowe dopasowywanie w klasach – Kate potrafi teraz dopasować np. QualIdent do QualifiedIdentifier. Pojawiło się też podstawowe wsparcie dla makr pisanych dla edytora vim. Wyświetlarce dokumentów Okular dodano wsparcie dla dźwięku i obrazu w formacie epub, uwzględnianie marginesów drukarki przy wydruku i ulepszono wyszukiwarkę, zaś w narzędziu do diagramów UML Umbrello możliwe się stało rysowanie różnorodnych layoutów. Klient terminala Konsole pozwala zaś teraz na bezpośrednie otwieranie linków w przeglądarce po kliknięciu ich z wciśniętym Ctrl.

Ulepszono narzędzia związane z bezpieczeństwem: KGpg poprawiło dialog szyfrowania kluczami publicznymi i wyświetla dodatkowe informacje o zgromadzonych kluczach, KWallet, narzędzie do przechowywania haseł, może teraz szyfrować portfele za pomocą GPG, zaś komunikator Kopete ma ulepszoną wtyczkę czatów OTR. Z kolei silnik renderowania HTML KwebKit potrafi automatycznie skalować treści do rozdzielczości ekranu, menedżer plików Dolphin działa szybciej i sensowniej sortuje listy plików, a narzędzie zdalnego pulpitu KRDC automatycznie wznawia przerwane sesje VNC. Trochę nowości pojawiło się też w pakiecie gier i narzędzi edukacyjnych KDE.

Zmiany nie ominęły też samej platformy KDE – około 20 poprawek trafiło do różnych podsystemów, w szczególności do powiadomień i mechanizmu semantycznego Nepomuk (potrafi teraz indeksować stare formaty dokumentów MS Office (.doc, .xls czy .ppt).

Wydanie, dostępne w 52 językach, powinno pojawić się niebawem w wiodących dystrybucjach Linuksa i systemach *BSD. W Arch Linuksie jest już w repozytorium Testing, użytkownicy Kubuntu mogą zaś zainstalować je, korzystając z repozytorium ppa:kubuntu-ppa/backports i instalując metapakiety kde-standard i kubuntu-desktop.

Samo KDE przygotowuje się tymczasem na kolejny wielki krok naprzód, wydanie KDE Frameworks 5. Miejmy nadzieję, że nie przyniesie ono użytkownikom tylu kłopotów, co pierwsze wydania z linii 4.x.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.