reklama

KDE czy Xfce? Linux Mint 18.1 daje teraz taki wybór – i wsparcie do 2021 roku

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Linux Mint 18.1 „Serena” debiutował już w grudniu, ale dostaliśmy wówczas tylko jego główną odmianę, ze środowiskiem Cinnamon 3.2 oraz odmianę z klasycznym „gnomowym” pulpitem MATE. Teraz na serwerach projektu i licznych ich mirrorach dostępne są już odmiany KDE i Xfce, którymi fani tych środowisk mogą się zainteresować choćby ze względu na długi czas wsparcia. Łatki będą oferowane do 2021 roku. Niestety uwiązanie się do Ubuntu oznacza, że w wydaniach tych dostajemy wciąż względnie stary kernel 4.4, taki sam jak w wypadku bazowego 16.04 LTS. Gdyby deweloperzy Minta zaczekali kilka dni – to by mogli zaoferować już nowszy kernel 4.8, który zastosowany będzie w wydaniu Ubuntu 16.04.2.

Miętowe KDE: ot po prostu nowa Plasma

Wersja ze środowiskiem graficznym KDE to przede wszystkim Plasma 5.8 LTS, ale oczywiście nie tylko. Podobnie jak w wypadku głównej odmiany Minta, odświeżono menedżer aktualizacji. Możemy w nim teraz zobaczyć źródło, z którego pochodzi nowa wersja (co docenią wszyscy ci, którzy zainstalowali sobie zbyt wiele PPA). Uporządkowano także informacje o nowych wersjach kernela – posortowane zostały po numerkach, wraz z rekomendacjami wskazującymi na te najbardziej stabilne i najbezpieczniejsze (niestety to nie jest jedno i to samo).

Oprócz tego menedżer dba o poprawność aktualizacji, nie odświeżając listy, jeśli jej pobieranie zostało przerwane, potrafi przechowywać dzienniki zmian w pamięci podręcznej i lepiej sobie radzi z rozwiązywaniem nazw domen. Ulepszono też narzędzie do zarządzania źródłami oprogramowania, wspiera ono teraz globalne serwery lustrzane korzystające z technologii anycast – informując zarazem o ich szybkości.

Wersji 18.1 Minta towarzyszy nowa kolekcja tapet. Ot po prostu sporo przyrody, krajobrazy i fotki makro – nic co by specjalnie zapadało w pamięć. Oczywiście możemy korzystać z niej także w KDE.

Miętowe Xfce: garść ulepszeń w X-aplikacjach

Odmiana Minta z Xfce przynosi przede wszystkim nową wersję menu Whisker – pozwala ona na nawigację po kategoriach za pomocą klawiatury, wyświetla opisy programów po najechaniu wskaźnikiem myszy na ich nazwę, pozwala też na wyszukiwanie w Sieci za pomocą tzw. bangów, poleceń o składni przypominającej tę z wyszukiwarki DuckDuckGo (!w Polska zwróci artykuł z wikipedii o Polsce).

Systemowy edytor Xed ma nowy pasek wyszukiwania, umieszczony na dole i dynamicznie podkreślający wyniki w czasie wpisywania, pozwalający też wygodnie przeskakiwać między znaleziskami. Doczekał się też wsparcia dla ciemnych skórek i czerwonego paska ostrzegawczego, który wyświetlany jest, gdy edytor uruchomimy z uprawnieniami administratora.

Odtwarzacz wideo Xplayer potrafi wygaszać teraz inne wyświetlacze podczas odtwarzania na pełnym ekranie, obsługuje tagi EXIF mówiące o orientacji wideo, ma domyślnie włączoną wtyczkę napisów, wspiera ciemne skórki i lepiej się integruje ze środowiskiem graficznym. Z kolei wyświetlarka obrazków Xviewer bez wtyczek potrafi obracać obrazki i korzysta z lepszej interpolacji, ulepszając jakość obrazu przy powiększaniu. Czytnik dokumentów Xreader wspiera tryby HiDPI i ładniej rysuje cienie. Te wszystkie nowe funkcje są dostępne też dla innych aplikacji, poprzez bibliotekę libxapp, mającą ułatwić tworzenie uniwersalnych, wielośrodowiskowych aplikacji systemowych.

Linux Mint Xfce korzysta z tego samego menedżera aktualizacji co pozostałe odmiany (w tym opisany powyżej KDE) – więc dostajemy i tu wspomniane zmiany. Oprócz tego jednak dostajemy nowy menedżer ustawień języka, w którym po prostu wybieramy główny język systemu, co spowoduje automatyczne pobranie metod wejściowych (istotne przede wszystkim dla azjatyckich języków)

Sporo poprawek przynosi nowa wersja menedżera sesji MDM – siłowo wymusza ustawienia klawiatury, rozwiązując problem z bezprzewodowymi klawiaturami Logitecha, pozwala wybrać monitor po jego identyfikatorze, poprawia współpracę z pakietami oprogramowania Flatpack i usuwa usterki w sekwencji wyłączania komputera i kończenia sesji.

Na koniec trzeba wspomnieć o porzuceniu odtwarzacza Banshee – ze względu na jego zależności od Mono i powolny rozwój, zastąpiono go odtwarzaczem Rhytmbox. Jest on wspierany przez aplet dźwięku Minta i ekran blokady.

Linki do pobrania Minta KDE i Minta Xfce w wersji 18.1 znajdziecie na stronie projektu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić