KL Auschwitz w VR. Model obozu pomoże w procesach przeciwko nazistom

KL Auschwitz w VR. Model obozu pomoże w procesach przeciwko nazistom

Fot. NBC
Fot. NBC
10.10.2016 17:56

Producenci zarówno sprzętu, jak i oprogramowania, prześcigają się w wymyślaniu nowych zastosowań wirtualnej rzeczywistości, oczywiście przede wszystkim w celach spieniężania dość świeżego trendu w branży. Wiemy już jednak, że VR będzie służyć nie tylko komercji, konsumpcji i rozrywce. Dowodzą tego niemieccy tropiciele nazistowskich zbrodniarzy z obozów zagłady.

Jak informuje NBC, wirtualna rzeczywistość będzie służyć w procesach przeciwko nazistom odpowiedzialnym bądź współodpowiedzialnym za Holocaust. Eksperci z biura kryminalnego bawarskiej Die Bayerische Polizei stworzyli trójwymiarowy model obozu Auschwitz-Birkenau w skali 1:1 w wirtualnej rzeczywistości.

Będzie on służyć przeprowadzaniu swoistej wirtualnej wizji lokalnej. Częstą linią obrony nazistów jest bowiem argument, że z miejsca, w którym przebywali w obozie, nie mieli kontaktu z widokiem nazistowskich zbrodni, komór gazowych, nie wiedzieli o nich, więc nie mogą być karani za organizację masowej śmierci co najmniej 1,3 mln przedstawicieli różnych narodów.

Fot. NBC
Fot. NBC

Wirtualna rzeczywistość ma posłużyć weryfikacjom tych twierdzeń – model jest w pełni interaktywny, możliwe jest nawet wspinanie się na wieżyczki obserwacyjne. Przedsięwzięcie zostało zainicjowane przez Biuro Federalne Niemiec ds. badania nazistowskich zbrodni wojennych. Na czele realizacji stanął Ralf Berker, który w 2013 roku dokonał pomiarów zachowanych obiektów, by jak najwierniej odtworzyć obóz, układ budynków, dróg i punktów obserwacyjnych.

W ciągu ostatnich 4 lat Biuro Federalne Niemiec ds. badania nazistowskich zbrodni wojennych postawiło przed sądem 30 podejrzanych o udział w nazistowskich zbrodniach. Wciąż trwają śledztwa dotyczące co najmniej 12 kolejnych osób. Stojący na czele biura Jens Rommel nie waha się nazywać modelu obozu narzędziem wnoszący wyjątkową wartość.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)