KL Auschwitz w VR. Model obozu pomoże w procesach przeciwko nazistom

Strona główna Aktualności
Fot. NBC
Fot. NBC

O autorze

Producenci zarówno sprzętu, jak i oprogramowania, prześcigają się w wymyślaniu nowych zastosowań wirtualnej rzeczywistości, oczywiście przede wszystkim w celach spieniężania dość świeżego trendu w branży. Wiemy już jednak, że VR będzie służyć nie tylko komercji, konsumpcji i rozrywce. Dowodzą tego niemieccy tropiciele nazistowskich zbrodniarzy z obozów zagłady.

Jak informuje NBC, wirtualna rzeczywistość będzie służyć w procesach przeciwko nazistom odpowiedzialnym bądź współodpowiedzialnym za Holocaust. Eksperci z biura kryminalnego bawarskiej Die Bayerische Polizei stworzyli trójwymiarowy model obozu Auschwitz-Birkenau w skali 1:1 w wirtualnej rzeczywistości.

Będzie on służyć przeprowadzaniu swoistej wirtualnej wizji lokalnej. Częstą linią obrony nazistów jest bowiem argument, że z miejsca, w którym przebywali w obozie, nie mieli kontaktu z widokiem nazistowskich zbrodni, komór gazowych, nie wiedzieli o nich, więc nie mogą być karani za organizację masowej śmierci co najmniej 1,3 mln przedstawicieli różnych narodów.

Wirtualna rzeczywistość ma posłużyć weryfikacjom tych twierdzeń – model jest w pełni interaktywny, możliwe jest nawet wspinanie się na wieżyczki obserwacyjne. Przedsięwzięcie zostało zainicjowane przez Biuro Federalne Niemiec ds. badania nazistowskich zbrodni wojennych. Na czele realizacji stanął Ralf Berker, który w 2013 roku dokonał pomiarów zachowanych obiektów, by jak najwierniej odtworzyć obóz, układ budynków, dróg i punktów obserwacyjnych.

W ciągu ostatnich 4 lat Biuro Federalne Niemiec ds. badania nazistowskich zbrodni wojennych postawiło przed sądem 30 podejrzanych o udział w nazistowskich zbrodniach. Wciąż trwają śledztwa dotyczące co najmniej 12 kolejnych osób. Stojący na czele biura Jens Rommel nie waha się nazywać modelu obozu narzędziem wnoszący wyjątkową wartość.

© dobreprogramy
s