KOffice 1.5

Strona główna Aktualności

O autorze

Zgodnie z naszymi zapowiedziami, dzisiaj pojawiła się nowa wersja pakietu biurowego KOffice. Na stronach projektu nie ma jeszcze oficjalnego ogłoszenia, ale na serwerach zwierciadlanych zaczęły pojawiać się źródła.

Najważniejszą zmianą jest użycie formatu OpenDocument jako domyślnego sposobu zapisu dokumentów. Aplikacje KWord (edytor tekstu), KSpread (arkusz kalkulacyjny) i KPresenter (do tworzenia prezentacji) posiadają już pełną obsługę ODF, narzędzia do tworzenia wykresów (KChart) i wyrażeń matematycznych (KFormula) potrafią na razie tylko częściowo z niego korzystać.

Nie zapomniano tym razem o osobach upośledzonych, KOffice został rozbudowany o możliwość pracy bez myszki i syntezę mowy czytającą wpisywany tekst. Nowością jest także wprowadzenie języka skryptowego Kross. Ma on łączyć cechy języków Python i Ruby i pozwalać na łatwe i szybkie tworzenie skryptów. Aktualnie tylko Krita (edytor grafiki rastrowej) i Kexi (bazy danych) mają możliwość obsługi skryptów w tym języku.

KOffice 1.5 posiada także pierwszą finalną wersję Kexi, bardzo dynamicznie rozwijającego się projektu mającego służyć jako zamiennik dla Microsoft Access, a także pierwszą finalną wersję KPlato, służącego do zarządzania projektami.

W całym pakiecie poprawiono znalezione błędy i wprowadzono wiele kosmetycznych poprawek. Rozbudowano gamę skrótów klawiaturowych, umożliwiono tworzenie nieciągłych zaznaczeń w KSpread i dopracowano import dokumentów MS Office.

Pakiet dostępny jest jedynie dla Linuksa, do pracy wymaga środowiska KDE, lub jego bibliotek. Źródła do samodzielnej kompilacji i pakiety do SUSE, Kubuntu i Debiana dostępne są na stronach twórców. Wkrótce powinny pojawiać się pakiety instalacyjne do pozostałych dystrybucji, szukać ich należy w repozytoriach ich twórców.

Aktualizacja, 12.04.2006 15:06

Na stronach projektu jest już dostępne oficjalne ogłoszenie dotyczące nowej wersji.

© dobreprogramy
s