KOffice 1.6 Alpha 1

Strona główna Aktualności

O autorze

Właśnie ukazała się pierwsza testowa wersja pakietu biurowego KOffice. Seria 1.6 ma służyć głównie wprowadzeniu nowych funkcji w komponentach Krita (rastrowy edytor grafiki) i Kexi (bazy danych). Znaczące zmiany całego pakietu mają nastąpić w wersji 2.0.

Krita została rozbudowana o możliwość obsługi bardzo dużych plików PNG (do rozmiaru 30000 x 30000 pikseli), nowe filtry, nowe narzędzie do rysowania krzywych Beziera i funkcję transformacji plików PDF do bitmap. Największe zmiany wprowadzono jednak w Kexi. Z najważniejszych nowości wymienić należy możliwość modyfikacji układu tabeli bez usuwania istniejących danych, nowe typy danych - combo pozwalające na umieszczenie kilku informacji w jednym polu i obiektowy, umożliwiający przechowywanie danych binarnych (takich jak na przykład pliki graficzne). Udoskonalono także działanie edytora tabel, formularzy, kreatora migracji, importu i eksportu CSV i sterowników do baz danych.

Finalnej wersji KOffice można spodziewać się za około dwa miesiące. To wydanie, ze względu na niestabilność raczej nie doczeka się paczek instalacyjnych, zaawansowani użytkownicy mogą skompilować je ze źródeł.

Przy okazji informujemy, że ukazała się kolejna, oznaczona numerem 3.5.4 wersja środowiska graficznego KDE. Na stronach twórców nie ma jeszcze oficjalnych zapowiedzi, ale udało nam się dostać do listy zmian, a na serwerze pojawiły się już źródła i paczki dla kilku dystrybucji.

© dobreprogramy
s