KaZaA zmienia oblicze ?

Strona główna Aktualności

O autorze

Kiedy w czerwcu pisaliśmy o tym, że Sharman Networks, producent popularnego programu do bezpośredniej wymiany plików - KaZaA, zamierza wprowadzić możliwość nabywania legalnych plików muzycznych i filmów korzystając z tego programu, informacja ta nie wzbudziła dużego zainteresowania. Jak spekulowano miało to m.in. zdjąć z sieci KaZaA etykietkę "siedliska piractwa".

Tymczasem, jak podaje australijska gazeta "The Age", Sharman Networks z determinacją wprowadza swoje zapowiedzi w życie. Z informacji "The Age" wynika, że w ubiegłym tygodniu producent programu zawarł porozumienie o legalnej dystrybucji trzech filmów. Czwarty film, którego dystrybucją prawdopodobnie zajmie się Kazaa, obecnie znajduje się w post-produkcji.

W ofercie KaZaA znalazły się: pierwszy pełnometrażowy film zrealizowany w języku Hindi - thriller "Supari"; "To´ Day of Days" z legendarnym australijskim surferem Jackiem McCoy'em oraz singapurski szlagier "Teenage Textbook Movie". Użytkownik, który będzie chciał pobrać któryś z filmów będzie obciążany za to opłatą - odpowiednio 2,99 USD, 4,90 USD i 2,99 USD za tytuł. W związku z tym, że rozmiar plików wynosi około 400MB, amatorzy filmów powinni posiadać szerokopasmowe łącze. Jak przyznał rzecznik Sharman Networks, sieć zanotowała już ponad 200 pobrań filmu "Supari". Rozszerzeniem oferty KaZaA jest także możliwość pobrania zwiastunów i afiszy filmowych, a także piosenek z filmów w cenie 90 centów za utwór.

Sharman Networks rozgląda się już za nowymi materiałami, których dystrybucją mogłaby się zająć KaZaA. Obecnie trwają starania nad pozyskaniem filmów z Azji i Francji, a także prowadzone są rozmowy z BBC. Stacja ta ma wyłączne prawo do emisji filmów ze swoich archiwów, ale jest ono na tyle duże że być może zdecyduje się na nową formę dystrybucji swoich zbiorów.

Biorąc pod uwagę potencjał 60 milionów użytkowników KaZaA, wkroczenie na nowy obszar działalności może się okazać niezwykle dochodowym krokiem. Tak więc, czekamy na legalne pojawienie się pierwszych komercyjnych filmów w sieciach P2P.

© dobreprogramy
s