Trzecie życie Sony Playstation 1


Cyfrowe Starocie

Należąc do pokolenia lat 80-tych (…z dumą!), z pewnego rodzaju nostalgią wracam do starszych konsol, jak również gier które trafiały na różne platformy. Zauważyć tutaj warto że nikt raczej nie wspomina poprzednich wersji oprogramowania, ani tym bardziej nie instaluje choćby MS Ofiice’a z 2000 roku, ale podąża za nowym. Nic w tym dziwnego, niejedno nowsze oprogramowanie uwzględnia tak sugestie użytkowników co do komfortu pracy, jak i dokłada masę udogodnień. Są oczywiście wyjątki gdzie wydawać by się mogło, że z założenia malutkie niby programiki przekształciły się w zasobożerne kombajny (nie będę kablował, ale tęskno mi do leciutkich wersji GG chociażby). Wracając jednak do gier, nikogo właściwie nie dziwi powrót do starszych gier, stąd masa stron internetowych prawiących o Retro skarbach. Nasze rodzime domeny też skrywają takie portale, gdzie można było dowiedzieć się nieco o poprzednich wersjach ulubionego tytułu, czy też nieco poczytać o zapomnianych grach na starsze architektury. Jedną ze stron które mam na myśli jest tutaj:

Emu-Info.PL
Co prawda strona już trochę wymarła i najlepsze lata świetności jak by miała za sobą, ...świeci komentarzami iście z ławek wczesnoszkolnych, to w jednym miejscu, w miarę czytelny sposób zebrana została spora biblioteka opisów gier na różne platformy. Podobnie ma się strona Retro Age. … gdzie znaleźć możemy dodatkowo okładki do płyt, oraz informacje o wersjach wydawniczych. Oczywiście bogactwa Internetu w tego rodzaju biblioteki nie sposób zliczyć, co jest na swój sposób bardzo pozytywne, bo świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu starymi tytułami.

 • Drugie życie konsol • O ile architektury dają za wygraną i ciężko mówić o wznawianiu, czy to produkcji starszych konsol, lub tworzeniu nowych tytułów na nie (Nie chcę być gołosłowny, więc zgodzę się, że są oczywiście wyjątki, jak w przypadku reedycji Atari 2600 dla kolekcjonerów ma się rozumieć, o dźwięcznej nazwie Atari Flashback 3, czy wersji Gold ze złota ),

  [...], o tyle najczęstszym sposobem na zagranie w jakikolwiek starszy tytuł jest instalacja emulatora. Wydajność dzisiejszych komputerów pozwala na emulację dowolnych tytułów w dużo lepszej jakości, aniżeli mogło to być nawet zrobione na oryginalnej konsoli. Nie ma się czemu dziwić, grafika tworzona na starsze telewizory kineskopowe, bardzo ładnie prezentowała się na nich, dzisiaj na telewizorach LCD o dużych rozdzielczościach wręcz kaleczy oczy.
  Większość starych konsol ma swoje działające emulatory, niestety są wyjątki, jak na przykład Ms Xbox Classic, gdzie można uruchomić jedynie gry Halo, oraz Turok. Ten stan rzeczy może się wydawać delikatnie krzywdzący dla prawdziwych fanów różnych serii gier gdyż chęć przeżycia przygody w świecie ulubionej gry, związany był i jest nie tylko (co nie powinno dziwić) z posiadaniem oryginalnej kopii gry, ale również konsoli, gdyż takowy tytuł tylko na nią mógł być wydany.

  Oczywiście ktoś mógł by moje ostatnie poddać pod wątpliwość w kwestii legalności, to jeśli wspomnieli byśmy w podobny sposób o losie gier na Atari, Commodore, Famicom itd… to zapewne o tych grach młode pokolenia dowiedziały by się jedynie z filmików na Youtube. Przyjemność powrotu do lat dzieciństwa dzięki emulatorom jest po części nieoceniona, a słuszność ich funkcjonowania nie wzbudza już takich rozterek.
  Właściwie pozostaje tutaj jeszcze jeden akapit o którym nie sposób nie wspomnieć. Jako że większość z nas bardzo często jest w posiadaniu więcej niż jednej konsoli, to może porównać jakość i finezję z jaką kiedyś były tworzone gry. Nie można ujmować zasług i sukcesów jakie w cyfrowej rozrywce dzisiaj zostały osiągnięte, gdyż grafika czy fizyka w grach przyprawia o zawrót głowy, jak i wymagania dla sprzętu niestety…, jednak sądzę że coś na przestrzeni czasu chyba zostało zagubione, coś co sprawiało że do starych gier wraca się z prawdziwym sentymentem. Być może to właśnie ograniczenia w sprzęcie wymuszały na programistach większą fantazję w fabule, wykonaniu i czymś co jedno z naszych czasopism o grach kiedyś nazywało „Miodnością”. Podać tutaj mogę 3 luźne tytuły które niewątpliwie odrywały człowieka od rzeczywistości, a wcale nie były wizualnymi majstersztykami (…a pierwsze przychodzą mi na myśl).

  Strategia turowa Worms Armageddon, Worms World Party… [Wyd: Team 17, Infogrames]
  Platformy: PC, Sony Playstation 1.

  Gra Wojenna Return Fire [Wyd: 3DO]
  Platformy: PC, Sony Playstation 1.

  Deluxe Ski Jump (DSJ) 2.1
  Symulator Deluxe Ski Jump 2.1 [Wyd: Jussi Koskela, Mediamond]
  Platforma: PC Dos

 • Trzecie życie Sony Playstation 1 (PSX) • Właściwie mój wpis w całości powinien skupiać się na konsoli PSX, jednakże cała forma najlepiej obrazuję z jaką nostalgią i łatwością wraca się do starych gier i wspomnień z nimi związanych, a tym bardziej stanowi dobry wstęp a może i wytłumaczenie czemu konsole takie jak tytułowy PS1 do dziś z blisko 22 letnią historią nie odchodzą w zapomnienie. Otóż w 2010 roku Australijska grupa pasjonatów Cybdyn Systems wzięła sobie za cel wykorzystanie dostępnego w niektórych wersjach starej Playstation 1 portu parallel I/O do rozbudowania o nowe możliwości szaraka Sony.

  Podstawowym założeniem miało być wyeliminowanie problemu związanego z martwym laserem, co najczęściej oznaczało koniec żywota konsoli lub równie kosztowna co niepewna wymiana lasera na nowy. Dodatkowy panel wpinany we wcześniej wspomniany port parallel ma za zadanie odczytywać karty pamięci SDHC do 32GB, a tym samym dawać konsoli możliwość uruchomienia kopi gier w formacie ISO, IMG, BIN. Prace do tej pory ciągnęły się ślimaczym tempem i z rzadka na stronie projektu dodawane były szczątkowe informacje na temat aktualnych osiągnięć co właściwie miało dawać nadzieję wszystkim zainteresowanym tematem, i zachęcać do wsparcia projektu. Po kilku dobrych latach efekty pracy można już ocenić i tutaj wierząc opisom mamy możliwość korzystać z dodatku w sposób podobny jak z dysków w Playstation 2, czyli na jednej karcie mieć kilka obrazów z dołączonymi Coverami i dowolne przełączanie między nimi.

  . Prócz samego cardridge'a PSIO konieczne jest wmontowanie dodatkowego układu na płytę główną oraz przełącznika, a to wszystko z sumę około 165 $ ... hmmm póki co , przy takim stanie rzeczy pozostaje się cieszyć z tych działających konsol, emulatorów czy możliwości konwersji gry z Playstation 1 na konsolę PSP. Cena wydaje się zaporowa bo w przeliczeniu to blisko 650 zł, więc wartość nawet Sony Playstation 3 z drugiej ręki na portalach aukcyjnych.

  PSIO Playstation 1 link:
  Strona projektu PSIO, oraz sklepu.