Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Trzecie życie Sony Playstation 1

Cyfrowe Starocie

Należąc do pokolenia lat 80-tych (…z dumą!), z pewnego rodzaju nostalgią wracam do starszych konsol, jak również gier które trafiały na różne platformy. Zauważyć tutaj warto że nikt raczej nie wspomina poprzednich wersji oprogramowania, ani tym bardziej nie instaluje choćby MS Ofiice’a z 2000 roku, ale podąża za nowym. Nic w tym dziwnego, niejedno nowsze oprogramowanie uwzględnia tak sugestie użytkowników co do komfortu pracy, jak i dokłada masę udogodnień. Są oczywiście wyjątki gdzie wydawać by się mogło, że z założenia malutkie niby programiki przekształciły się w zasobożerne kombajny (nie będę kablował, ale tęskno mi do leciutkich wersji GG chociażby). Wracając jednak do gier, nikogo właściwie nie dziwi powrót do starszych gier, stąd masa stron internetowych prawiących o Retro skarbach. Nasze rodzime domeny też skrywają takie portale, gdzie można było dowiedzieć się nieco o poprzednich wersjach ulubionego tytułu, czy też nieco poczytać o zapomnianych grach na starsze architektury. Jedną ze stron które mam na myśli jest tutaj:

Emu-Info.PLCo prawda strona już trochę wymarła i najlepsze lata świetności jak by miała za sobą, ...świeci komentarzami iście z ławek wczesnoszkolnych, to w jednym miejscu, w miarę czytelny sposób zebrana została spora biblioteka opisów gier na różne platformy. Podobnie ma się strona Retro Age. … gdzie znaleźć możemy dodatkowo okładki do płyt, oraz informacje o wersjach wydawniczych. Oczywiście bogactwa Internetu w tego rodzaju biblioteki nie sposób zliczyć, co jest na swój sposób bardzo pozytywne, bo świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu starymi tytułami.

 • Drugie życie konsol

 • O ile architektury dają za wygraną i ciężko mówić o wznawianiu, czy to produkcji starszych konsol, lub tworzeniu nowych tytułów na nie (Nie chcę być gołosłowny, więc zgodzę się, że są oczywiście wyjątki, jak w przypadku reedycji Atari 2600 dla kolekcjonerów ma się rozumieć, o dźwięcznej nazwie Atari Flashback 3, czy wersji Gold ze złota ),

  [...], o tyle najczęstszym sposobem na zagranie w jakikolwiek starszy tytuł jest instalacja emulatora. Wydajność dzisiejszych komputerów pozwala na emulację dowolnych tytułów w dużo lepszej jakości, aniżeli mogło to być nawet zrobione na oryginalnej konsoli. Nie ma się czemu dziwić, grafika tworzona na starsze telewizory kineskopowe, bardzo ładnie prezentowała się na nich, dzisiaj na telewizorach LCD o dużych rozdzielczościach wręcz kaleczy oczy.
  Większość starych konsol ma swoje działające emulatory, niestety są wyjątki, jak na przykład Ms Xbox Classic, gdzie można uruchomić jedynie gry Halo, oraz Turok. Ten stan rzeczy może się wydawać delikatnie krzywdzący dla prawdziwych fanów różnych serii gier gdyż chęć przeżycia przygody w świecie ulubionej gry, związany był i jest nie tylko (co nie powinno dziwić) z posiadaniem oryginalnej kopii gry, ale również konsoli, gdyż takowy tytuł tylko na nią mógł być wydany.

  Oczywiście ktoś mógł by moje ostatnie poddać pod wątpliwość w kwestii legalności, to jeśli wspomnieli byśmy w podobny sposób o losie gier na Atari, Commodore, Famicom itd… to zapewne o tych grach młode pokolenia dowiedziały by się jedynie z filmików na Youtube. Przyjemność powrotu do lat dzieciństwa dzięki emulatorom jest po części nieoceniona, a słuszność ich funkcjonowania nie wzbudza już takich rozterek.
  Właściwie pozostaje tutaj jeszcze jeden akapit o którym nie sposób nie wspomnieć. Jako że większość z nas bardzo często jest w posiadaniu więcej niż jednej konsoli, to może porównać jakość i finezję z jaką kiedyś były tworzone gry. Nie można ujmować zasług i sukcesów jakie w cyfrowej rozrywce dzisiaj zostały osiągnięte, gdyż grafika czy fizyka w grach przyprawia o zawrót głowy, jak i wymagania dla sprzętu niestety…, jednak sądzę że coś na przestrzeni czasu chyba zostało zagubione, coś co sprawiało że do starych gier wraca się z prawdziwym sentymentem. Być może to właśnie ograniczenia w sprzęcie wymuszały na programistach większą fantazję w fabule, wykonaniu i czymś co jedno z naszych czasopism o grach kiedyś nazywało „Miodnością”. Podać tutaj mogę 3 luźne tytuły które niewątpliwie odrywały człowieka od rzeczywistości, a wcale nie były wizualnymi majstersztykami (…a pierwsze przychodzą mi na myśl).

  Strategia turowa Worms Armageddon, Worms World Party… [Wyd: Team 17, Infogrames]
  Platformy: PC, Sony Playstation 1.

  Gra Wojenna Return Fire [Wyd: 3DO]
  Platformy: PC, Sony Playstation 1.

  Deluxe Ski Jump (DSJ) 2.1
  Symulator Deluxe Ski Jump 2.1 [Wyd: Jussi Koskela, Mediamond]
  Platforma: PC Dos

 • Trzecie życie Sony Playstation 1 (PSX)

 • Właściwie mój wpis w całości powinien skupiać się na konsoli PSX, jednakże cała forma najlepiej obrazuję z jaką nostalgią i łatwością wraca się do starych gier i wspomnień z nimi związanych, a tym bardziej stanowi dobry wstęp a może i wytłumaczenie czemu konsole takie jak tytułowy PS1 do dziś z blisko 22 letnią historią nie odchodzą w zapomnienie. Otóż w 2010 roku Australijska grupa pasjonatów Cybdyn Systems wzięła sobie za cel wykorzystanie dostępnego w niektórych wersjach starej Playstation 1 portu parallel I/O do rozbudowania o nowe możliwości szaraka Sony.

  Podstawowym założeniem miało być wyeliminowanie problemu związanego z martwym laserem, co najczęściej oznaczało koniec żywota konsoli lub równie kosztowna co niepewna wymiana lasera na nowy. Dodatkowy panel wpinany we wcześniej wspomniany port parallel ma za zadanie odczytywać karty pamięci SDHC do 32GB, a tym samym dawać konsoli możliwość uruchomienia kopi gier w formacie ISO, IMG, BIN. Prace do tej pory ciągnęły się ślimaczym tempem i z rzadka na stronie projektu dodawane były szczątkowe informacje na temat aktualnych osiągnięć co właściwie miało dawać nadzieję wszystkim zainteresowanym tematem, i zachęcać do wsparcia projektu. Po kilku dobrych latach efekty pracy można już ocenić i tutaj wierząc opisom mamy możliwość korzystać z dodatku w sposób podobny jak z dysków w Playstation 2, czyli na jednej karcie mieć kilka obrazów z dołączonymi Coverami i dowolne przełączanie między nimi.

  . Prócz samego cardridge'a PSIO konieczne jest wmontowanie dodatkowego układu na płytę główną oraz przełącznika, a to wszystko z sumę około 165 $ ... hmmm póki co , przy takim stanie rzeczy pozostaje się cieszyć z tych działających konsol, emulatorów czy możliwości konwersji gry z Playstation 1 na konsolę PSP. Cena wydaje się zaporowa bo w przeliczeniu to blisko 650 zł, więc wartość nawet Sony Playstation 3 z drugiej ręki na portalach aukcyjnych.

  PSIO Playstation 1 link:Strona projektu PSIO, oraz sklepu. 

  sprzęt gry hobby

  Komentarze

  0 nowych
  Coleslav REDAKCJA  8 #1 17.02.2016 12:27

  Czekałem na PSIO, tym wpisem mi przypomniałeś - niestety, już jest 'out of stock' :/ Nowa partia ma byc od marca

  Berion   16 #2 17.02.2016 12:29

  "Podstawowym założeniem miało być wyeliminowanie problemu związanego z martwym laserem, co najczęściej oznaczało koniec żywota konsoli lub równie kosztowna co niepewna wymiana lasera na nowy."

  Gdyby PSIO powstało 15 lat temu to bym się zgodził. Ale powstało kilka miesięcy temu (produkt finalny), kiedy lasery kosztują grosze (20zł?). Do tego koszt takiego wynalazku to mały majątek. Oczywiście to wspaniałe urządzenie i zawsze takie będą drogie. Odniosłem się tylko do ww. cytatu, który nie jest już prawdziwy. ;]

  "Dodatkowy panel wpinany we wcześniej wspomniany port paralel ma za zadanie odczytywać karty pamięci SDHC do 32GB".

  SDHC ma to do siebie, że właśnie jest do 32GB, powyżej to już SDXC. ;) Aby zdanie miało sens wystarczy napisać "karty SD do maksymalnie 32GB" lub "karty SDHC".

  "Prócz samego kardridgea PSIO konieczne jest"

  Cartridge'a. ;)

  Nie ma takich konsol jak "Xbox Classic" i "Playstation 1". Są "Xbox" i "PlayStation".

  Zrobiłeś też jedną literówkę w parallel przez jedno l i niepotrzebny bbc [list] na końcu.


  Musiałem się przyczepić. ^^"

  Autor edytował komentarz.
  KaiQ   8 #3 17.02.2016 12:53

  @Berion: Powiem tak... wręcz miał bym Ci za złe jak byś mi tu swoich 3 groszy nie dorzucił :P
  W pierwowzorze napisałem samo SD, jednak stwierdziłem że posłużę się dokładnym opisem ze strony, "SD Card Required: Standard SDHC, 32GB Maximum.".
  Co do podstawowego założenia, to nadal się tego trzymam co napisałem,. Oczywiście to kwestia którą można dowolnie analizować, ale od kiedy śledziłem poczynania projektu to właśnie ten wątek przewijał się najczęściej... i nawet jeśli to było 49% ze wszystkich założeń, to nie skłamałem.
  Co do opisu Xbox Classic. to nie stworzyłem nic nowego. Jeśli chciał byś kupić tę konsolę na zagranicznych aukcjach to właśnie taką nazwą jest określany najczęściej. Oczywiście określenie to pojawiło się wraz z pojawieniem się Xboxa One, gdzie "One" mogło się błędnie kojarzyć z pierwszą konsolą od M$. Oczywiście się z Tobą zgadzam, jednak pozostałem przy tych określeniach które w gruncie rzeczy nie powinny nikogo wprowadzać w błąd...

  mulp   4 #4 17.02.2016 12:55

  @Berion: i jeszcze wcześniej malutkie zjedzenie literki sed 's/sanie/stanie/e'

  KaiQ   8 #5 17.02.2016 13:03

  Za literówki przepraszam, wszystkie poprawione. (dzięki :)
  Co do samego nazewnictwa, pozostanę przy obecnej formie, może i nie jest w 100% poprawna, ale przede wszystkim jest jednoznaczna.

  dragon321   12 #6 17.02.2016 13:57

  Słyszałem o tym projekcie już jakiś czas temu. Nie sądziłem, że poleci naprzód. Cena jednak zaporowa zdecydowanie. Sądzę, że bardziej opłaca się kupić PSP, które można dostać dzisiaj za grosze i odpalać gry z PSX na nim. Albo poprostu pograć na emulatorze. No, bo za ponad 600zł, to już można działające PS3 w dobrym stanie znaleźć i żeby było ciekawie, to PS3 obsługuje gry z PSX.

  Autor edytował komentarz.
  Samurai   17 #7 17.02.2016 14:13

  @Berion: Akurat taka konsola jak PlayStation 1 istnieje. Jest to pomniejszona wersja zwykłego PS'a.

  Zapewne kolega Kylo#K86 pisząc PlayStation 1 miał na myśli pierwszą konsole z serii PlayStation jaka wyszła.

    #8 17.02.2016 15:19

  @Samurai: PS One, a nie PS 1

  Samurai   17 #9 17.02.2016 15:40

  @hind.pl (niezalogowany): Można też spotkać się z zapisem PS1 w rozumieniu 1=one, więc dla mnie między nimi nie ma różnicy. Nie zmienia to jednak faktu, że jest konsola PlayStation 1/One

  Berion   16 #10 17.02.2016 17:57

  @dragon321: Kupując PSP też będziesz grać na emulatorze. ;) Z kolei bez wyjątku wszystkie PS3 są wstecznie kompatybilne z PSX i mogą uruchamiać gry zarówno z płyty jak i dysku twardego. Pomyliłeś z PS2, z którą obecnie także wszystkie modele są wstecznie kompatybilne, ale z płyty uruchamiać można jedynie na najstarszych modelach które wirtualizowały EE lub EE+GS.

  @Samurai: Nie ma. "PlayStation" to PlayStation i do czasu modeli PS2 oznaczonych jako DESR-xxxx można było o nich skrótowo mówić PSX (od nazwy projektu: PlayStation-X, co zresztą ma swoją spuściznę w nagłówku pliku wykonywalnego dla tej konsoli). "PlayStation One" to PlayStation One, mimo że jest to zminiaturyzowany PSX. Choć nawet samo Sony używa określenia PS1 to nie jest to "PlayStation 1". Tak samo "Xbox Classic", jest Xbox - tak się nazywa ta konsola i tak jest na pudełku. :)

  @Kylo#K86: Eee tam. ;]

  Co do SD: marketing, ludzie nie rozumieją takich nazw jak np. SDHC, więc autor napisał dla pewności potencjalnego klienta również ich pojemność.

  Nie zarzucam kłamstwa tylko zwracam uwagę że ten argument nie jest prawdziwy. Też marketing. Grupa docelowa klientów tego urządzenia to wąskie grono forumowiczów psxdev i przypadkowych osób, i to do nich było kierowane to stwierdzenie.

  Nie wprowadzają. Ale ja lubię porządek we wszechświecie i nazwy takie jakie im nadano podczas porodu (marketingu szczerze nienawidzę). :) Taki już jestem.

  Autor edytował komentarz.
  KaiQ   8 #11 17.02.2016 18:01

  @Samurai: Jeśli zgłębić dalej temat to właściwie najpierw była konsola PlayStation, a dopiero potem PSOne. W 2000 roku wchodzący na rynek zgrabny PSOne był zarazem końcem produkcji kanciastego PSX. Co się dziwić, jedną z głównych modyfikacji było uniemożliwienie montowania modchipa. Doskonale odczytałeś mój tok myślenia.. pisząc o Playstation 1 miałem właśnie na myśli wszystkie konsole wersji pierwszej a zarazem gry przeznaczone na nią.

  @@dragon321: dziękuję za streszczenie ostatnich akapitów ;-)
  co do ubsługi starszych gier przez nowsze konsole, to różnie z tym bywało. Najczęściej pierwsze wersje PS3 oferowały możliwość odpalania gier z PS2. Po aktualizacjach jednak zniknęła opcja, widać nie było im to na rękę.
  Na Ps2 można pograć w gry z PS1, niestety z dysku już nie idzie (próbowałem spod NA). Ale ja się nie powinienem odzywać... kolega @Berion winien dostać z tego tematu Mgr Inż, więc najlepiej powie.


  Edit:
  Pisane w momencie jak wpisałeś swój komentarz Berion

  Autor edytował komentarz.
  dragon321   12 #12 17.02.2016 18:03

  @Berion: Prawda, ale mówiąc "emulator" to miałem na myśli PC. No i lepiej chyba wydać około 200zł za PSP(ja kupiłem za niecałe 150 i też ładnie śmiga) i mieć gry z PSX wszędzie, niż dawać 600zł za takie coś?

  Wiem, że PS3 jest komaptybilne z PSX, dlatego napisałem, że gry z PSX działają na PS3. A gry z PS2 na PS3 to inna bajka. Wcześniej były kompatybilne, bo PS3 nie tylko writualizowało, a nawet miało w sobie EE, co później usunięto ubijając kompatybilność. Obecnie gry z PS2 można znaleźć na PSN i to są zapewne porty.

  dragon321   12 #13 17.02.2016 18:11

  @Kylo#K86: Cóż, kompatybilność z PS2 została ubita jak z PS3 usunięto EE(procesor z PS2). Później najwidoczniej uznali, że nie opłaca im się wsadzanie procesora poprzedniej generacji i wywalili go. Zachowano tylko kompatybilność z PSX. Gry z PS2(nie wiem czy wszystkie czy część) można mieć na PS2 kupując je na PSN i pobierając na HDD konsoli, ale to raczej są porty, niż natywne wersje.

  Co do grania w gry z PSX na PS2, to można to było zrobić mając karte pamieci z PSX i oryginalną grę. Z tego co się orientuje, to nie ma dobrego sposobu na odpalanie kopii gier z PSX na PS2. Jednak to nic, bo gry na PSX grosze kosztują. Podobno można jakoś swapować, ale nie bawiłem się w tym. W przygotowaniu był emulator PSX dla PS2, co pozwalało odpalać gry z PSX na PS2. Nie trzeba było do tego mieć karty pamięci i odpalało się obrazy gier. Testowałem to i prawde mówiąc, to parę gier odpaliłem na tym, ale wadą jest to, że niskie FPS'y były. Grać się da, ale gra chodziła wolniej niż normalnie odpalona. No i sporo gier nie działało, a część miewała bugi w grafice. Projekt zdechł, a szkoda.

  Autor edytował komentarz.
  Berion   16 #14 17.02.2016 18:16

  @Kylo#K86: Na PS2 nie da się z dysku twardego i nigdy nie będzie się dało. Natywnie. Ale można spróbować emulować i wtedy można uruchomić grę z HDD lub USB. Są dwa: PS2PSXe (tu jest niezły poradnik: http://psx-scene.com/forums/f292/ps2psxe-developers-tutorial-105353/) lub POPS wydłubany z partycji z grą, ściągniętą z niedziałających już kanałów PSBBN (czyli jest oficjalny, czyli nielegalny ;]). Można wspomóc się POPS Starterem. Niestety PS2 jest za słaba na emulację PSX, więc z kompatybilnością bywa bardzo różnie.

  Nie, nie. Modele PS3 z procesorami z PS2 w dalszym ciągu odpalają gry z PS2 z płyty. Do którejś wersji fw, pozostałe modele w ogól nie były wstecznie kompatybilne, ale wraz z wprowadzeniem do PlayStation Store gier z PS2, pojawiły się w fw dla wszystkich PS3, trzeci emulator który jest używany właśnie do tych gier.

  @dragon321: To zależy do czego potrzebujesz. Jeśli do samego grania to pewnie że lepiej. Szkoda, że Sony nie wydało nowszych wersji Xperii Play, która pociągnęłaby emulację PSX (za słaby sprzęt). Można by mieć 2w1 (PSX'a i telefon).

  Autor edytował komentarz.
  dragon321   12 #15 17.02.2016 18:28

  @Berion: Fakt. Właśnie o tym emulatorze(PS2PSXe) mówiłem. PS2 ma nieco za słaby sprzęt na emulacje PSX, dlatego nie było co marzyć o sprawnie działających grach na nim. To pewnie pośredni powód zarzucenia prac nad tym emulatorem. W sumie ta emulacja na nowych smartfonach aż tak źle już nie wygląda. Chociaż szkoda Xperii Play, dobrze się na tym grało.

  Czyli gry PS2 działające na nowych PS3 są jakoś tam emulowane? Tak się spodziewałem. PS3 ma wystarczający sprzęt do uciągnięcia gier z PS2. A wsadzanie do PS3 EE przestało im się opłacać o ile wogóle się opłacało - oszczędzili na produkcji+mogli nieco przedłużyć żywot starszej platformy. A teraz jak PS2 jest już martwe, to mogą sobie wstawiać gry na PSN i dorabiać dodatkowo :)

  W sumie mam zamiar kupić PS3, ale czekam aż ta platforma będzie bardziej martwa. Potem konsola + gry za grosze i będę miał co ogrywać :D

  Autor edytował komentarz.
  Berion   16 #16 17.02.2016 18:45

  @dragon321: Szczerze to nie. W pewnym momencie ffg zaczął odczuwać zmęczenie sceną, aż ostatecznie ją porzucił (jeszcze przez jakiś czas coś tłumaczył z Norkiem na GrajPoPolsku), napoczął też pewien podobny projekt na PS3, ale także go porzucił. Nie zaimplementował nawet dedykowanego GUI, tylko użył na szybko tego z MCA. Szkoda że chłop się tak wypalił, ale i tak wkład w scenę miał ogromny (nie tylko PS2).
  http://btep.deviantart.com/art/PS2PSXe-142381650
  http://btep.deviantart.com/art/Memory-Card-Annihilator-Revision-2-281515486

  Oczywiście. Jest kilka emulatorów, trzy albo nawet cztery (nie pamiętam już). Używane zależnie od formatu gry (płyta czy spaczkowany obraz płyty ze sklepu) i modelu konsoli. Tak samo jest z PSX'em i PSP. Najmniej emuluje PSP, ale PSX też ma spore problemy nawet z grami ze sklepu (Spyro cztery lata temu mi szarpał przy sporej ilości przeciwników i rozwalaniu skrzynek).

  Już jest martwa. Do tego nie ma już dobrych modeli w sprzedaży (czyli CECH-25xx), zostały same tandety. Obecnie też nie można wgrać CFW, dlaczego jest to ważne polecam przeczytać: http://www.dobreprogramy.pl/Berion/Dlaczego-hackujemy-konsole,60269.html ;)

  Autor edytował komentarz.
  Samurai   17 #17 17.02.2016 19:20

  @Berion: Tu masz rację i trochę się nie zrozumieliśmy. Chyba za bardzo spłyciłem to co chciałem napisać. Chodziło mi o to, że jest konsola, która nazywa się PlayStation 1/One. Dokładnie tak jak napisałeś, dalej jest to zwykły PSX tylko mniejszy. Ale sama nazwa konsoli jako towaru to już PS One/1.

  @Kylo#K86 tak jestem świadom, że PSOne powstał później niż "zwykły" PS :) A poza tym wpis przyjemny :)

  KyRol   19 #18 17.02.2016 20:53

  PSIO nie jest pierwszym ani ostatnim projektem opartym o https://en.wikipedia.org/wiki/Field-programmable_gate_array FPGA. Stety-niestety, specyfika oraz nakład pracy jaki trzeba włożyć aby osiągnąć taki a nie inny cel niejako wymusza taką, a nie inną cenę. Owszem, można opłakiwać ten stan rzeczy ale jakoś nikt nie opłakuje flashkartów czy innych multikartów, których ceny potrafią być czasem wyższe.

  Druga sprawa, że jednak na zakup czegoś z FPGA jednak się nie zdecyduję. Często za takimi projektami stoją osoby prywatne i znam już jeden przypadek, w którym komuś się coś zwaliło w takim cacuszku i oczywiście opcji naprawy nawet za dopłatą nie było. To znaczy niby była, ale to zależało od humoru twórcy takiego wynalazku i ten ktoś najwidoczniej trafił na zły dzień, tudzież miał nieodpowiednie podejście do twórcy tegoż wynalazku... Wolał bym jednak aby opady deszczu nie miały wpływu na kwestię realizacji moich roszczeń serwisowych.

  Zegar tyka a scena nie stoi w miejscu. Jeszcze powstanie nie jedno urządzenie na skalę Raspberry Pi i jeszcze nie raz ludzie coś wykminią być może nawet w tańszej opcji, na co z resztą wypada liczyć - naturalna rzecz, że to kwestia czasu. Ja zamiast ładować się w takie PSIO wolę np. skupić się na systemach Arcade. W międzyczasie także wolę śledzić wydarzenia związane z Dreamshellem, a wynalazki z FPGA pozostawiam dla tych z bardziej zasobnym portfelem.

  Autor edytował komentarz.
  Berion   16 #19 17.02.2016 21:18

  @KyRol: A ja tam zbieram się powoli mentalnie do zakupu... EverDrive dla Famicom. :)

  Autor edytował komentarz.
  KaiQ   8 #20 17.02.2016 22:01

  @Berion: A nie lepiej pogadać i wspomóc rodaka za cuś" takiego :)

  http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15309808#15309808

  Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #21 17.02.2016 22:04

  PSIO to już chyba raczej można traktować jako ciekawostkę niż jako coś niezbędnego, zwłaszcza ze względu na cenę, bo możliwości wydają się dość spore.

  KaiQ   8 #22 17.02.2016 22:20

  @Shaki81: Obserwując to co dzieje się na rynku gier, konsol itd... włożył bym ten projekt najszybciej w szufladę związaną z prawdziwymi fanami pierwszej konsoli. Czas leci nieubłaganie i jest niestety bezlitosny dla starszych konsol. Pierwszym killerem jest tutaj ... rozwój nowych technologii. Zresztą nic dziwnego, nowsze, nie raz bardziej wydajne wypiera starsze. Drugim jest wypieranie technologii towarzyszących... mam na myśli to co stało się na rynku TV. Stare telewizory kineskopowe po prostu o niebo lepiej wyświetlają obraz dla wszystkich konsol do generacji szóstej z tą włącznie (Ps2, Xbox, Dreamcas, NGC...). Kupno kabli Component, czy HDMI z konwerterem nic nie da. Już lepiej sprawdziło by się przerobienie RaspberryPI jako taka Retro-konsolka, choć nie znam wydajności maliny.

  AlbatrosZippa   14 #23 17.02.2016 23:15

  Office 2000 w 2016 można od biedy używać jak nie ma na czym napisać dokumentu :/

  Berion   16 #24 17.02.2016 23:43

  @Kylo#K86: Nie chcę kolejnego Pegzusa tylko flashlinkera. ;) Kojarzę coś takiego jak Krzysiokart (z EMU-NES #PL, być może to też jego), ale on tego chyba jeszcze nie skończył. EverDrive jest i działa. Odstrasza mnie tylko, że nie obsługuje wszystkich mapperów (choć i tak więcej niż PowerPak).

  Jeśli można to przyczepię się do jeszcze jednej rzeczy. Uważam, że porównanie z Offce jest nietrafione, ponieważ to jest konkretny program z konkretną stale rozwijaną funkcjonalnością, czego nie można powiedzieć o grach. Powstają w jednym konkretnym okresie, zostają wydane i od tamtej pory zawieszone w czasie na zawsze (remake'i rzadko powstają, a jeszcze rzadziej są grywalne).

  Autor edytował komentarz.
  KaiQ   8 #25 18.02.2016 00:28

  @Berion: Co do Office'a to nie mogę się do końca zgodzić. O ile nie było by problemu z kompatybilnością systemu... (nigdy nie sprawdzałem), to nie wiem czy zrobione na niego zostały jakiekolwiek łatki bezpieczeństwa. Owszem są Compatibility Packi, ale nie sądzę by ktoś dzisiaj rozglądał się po półkach w sklepie za Officem z 2000 roku, a prędzej zabrał by jakąś dobrą grę do kolekcji. Oczywiście nie umniejszam, Office w tamtej wersji był bardzo dobrze zrobiony, trochę się na nim popracowało, mi jednak chodziło o wskazanie wypieranego oprogramowania które każdy będzie kojarzył a zarazem takiego nad którym dzisiaj już nikt w cudzysłowu nie płacze. Spójrz jeszcze na to z tej strony, że ja pisałem o chęci powrotu do starych gierek dla przyjemności, nie sądzę by ktoś w tym samym stopniu mając nowszą wersję pakietu Office, instalował starszą.

    #26 18.02.2016 02:24

  Warto dodac że to cena w Dolarach Australijskich, 1 AUD to teraz około 2.85 zł

  eimi REDAKCJA  17 #27 18.02.2016 08:32

  Kto dziś ma działającą PS1? Przecież nie ubogie dwunastolatki, tylko zwykle przyzwoicie zarabiające geeki-nerdy z 40 lat na karku. Taka niszowa elektronika sprzedaje się wśród tej grupy całkiem nieźle, wystarczy zobaczyć rynek rozwiązań na Amigę. Są małe firmy, które przyzwoicie z tego żyją.

  Kojarzycie lotharka? http://lotharek.pl/
  Zobaczcie, co popełnił:

  https://www.readability.com/articles/iyae7q0g

  Spróbuję wykręcić taki sprzęt do testów :)

    #28 18.02.2016 10:01

  Szarak, moja ulubiona konsola z dzieciństwa ^^ Ile to godzin przesiedziało się, mając obok konsolki, stos płyt z grami :)

  Berion   16 #29 18.02.2016 11:44

  @Kylo#K86: Właśnie dlatego nikt nie instaluje starszej, że nowe mają to co starsze, a nawet więcej. ;) Z grami tak nie jest. Kiedy wracasz do jakiejś gry np. po latach to ona wciąż i działa tak samo i wygląda tak samo (pomijam scenę hacków/modów bo to inna para kaloszy).

  @eimi: Ale to już nie ma sensu. Za te pieniądze można mieć normalny komputer (o taki: http://www.dobreprogramy.pl/Berion/NUCnik-pogromca-ATX,70226.html ;)) i normalne emulatory z całym Windowsem (ponieważ ten system ma niestety ich najwięcej, są najbogatsze w możliwości, jakość emulacji jest najlepsza i są dopracowane).

  Autor edytował komentarz.
  dragon321   12 #30 18.02.2016 14:56

  @Berion: Fakt, ffg miał łeb, jego projekty scenowe naprawdę robią wrażenie i dawały sporo nowych możliwości do konsol. Szkoda, że już nie uczestniczy w scenie.

  Co do PS3, to jednak mimo wszystko jeszcze żyje. Ledwo, bo ledwo, ale jednak. Chociaż patrząc na listę planowanych gier na konsole w 2016 roku, to PS3 już bardzo rzadko się pojawia.

    #31 18.02.2016 18:03

  @paweeloss: ja tak mam do teraz, tylko z PS2

    #32 18.02.2016 18:06

  @eimi: Mi do 40 daleko, a PSX i PS2 mam.

    #33 18.02.2016 18:59

  @Reteamgulus (niezalogowany): Trzymaj i nie sprzedawaj konsolkę. Warto trzymać. Jeszcze kilka lat, konsolka będzie "zabytkiem" ;)

  Berion   16 #34 18.02.2016 19:09

  @paweeloss: Jak ktoś ma miejsce... ;) Ja mam jeszcze PSX, PS2, PS3 x2, Pegaza i Xbox. I okupują całą szafkę (może ktoś chce kupić? :D).

    #35 18.02.2016 19:26

  @Berion: Hymmm, cena jaka? ;>

  Berion   16 #36 18.02.2016 21:17

  @paweeloss: Długo by opowiadać, napisz mi w wiadomości prywatnej co chcesz i za ile.

  KaiQ   8 #37 18.02.2016 21:45

  @Berion: Pozwól że wrzucę mój własny cytat z tego co w artykule napisałem, i porównaj z własną odpowiedzią (#29), ...czy nie miałem słuszności podając jedynie za przykład Office'a:

  "...Zauważyć tutaj warto że nikt raczej nie wspomina poprzednich wersji oprogramowania, ani tym bardziej nie instaluje choćby MS Ofiice’a z 2000 roku, ale podąża za nowym... " i dalej... "...Wracając jednak do gier, nikogo właściwie nie dziwi powrót do starszych gier, stąd masa stron internetowych prawiących o Retro..."

  BTW. Czego byśmy nie rozkminiali na dziesięć sposobów popularność starych gier na szczęście nie spada i to jest najważniejsze.

  a tak swoją drogą w jakiej cenie te PS3?
  Na chwilę obecną nie mam luźnych funduszy, ale tej konsolki nie mam, choć gry już czekają :P Trochę się boję awaryjności tego sprzętu, kiedyś obawa była tylko o laser... a teraz ;-/

  Autor edytował komentarz.
  Berion   16 #38 18.02.2016 21:53

  @Kylo#K86: Akurat PS3 nie sprzedaję bo jedna leży w zapasie z OFW 3.55, a druga ma już przepracowane ~8000 godzin (czyli można spodziewać się w najbliższym czasie trupa z YLOD/RSOD, choć spodziewałem się tego jakieś 4000h temu, a ona wciąż złośliwie działa). Chyba że taką chcesz (CECHL04 z OFW 3.55, niezbanowana, plus klucze: ODD, HDD, ENDEC, ERK, IDPS). ;)

  Autor edytował komentarz.
  KaiQ   8 #39 18.02.2016 22:26

  @Berion: Ehh... wstyd się przyznać, z braku czasu nie siedzę w temacie i nie wiem czemu służą wspomniane klucze. Czeka mnie lektura, ale jeszcze nie dzisiaj. Co do konsoli PS3 targają mną sprzeczne pobudki. Raz chciał bym ją mieć bo im później kupiona, tym bardziej wytargana (o wspomnianych awariach wiem coś więcej :P )... z kolei jak wspomniałem brak czasu i póki co brak środków, więc muszę odpuścić.
  Ciekawa kolekcja konsol, jak się tak zastanowiłem to u mnie też nie jest źle hehe:
  Pegazus, Sega MegaDrive, 2x PSX, 3x PS2 (jedna z NA i tylko ona w pełni sprawna), Xbox i PSP. Atari 800 XL nie liczę bo nigdy nic na tym nie uruchomiłem :P

  Berion   16 #40 18.02.2016 22:55

  @Kylo#K86: Klucz do napędu, aby łatwo zrobić remarry jeśli padnie (jest w dobrym stanie, prawie nieużywany). Klucz do dysku twardego aby móc odszyfrować dane na nim zapisane (np. jeśli padnie konsola to nie trzeba jej naprawiać, żeby na PC odczytać save'y, trofea itd.). Klucz ENDEC to klucz szyfrujący pamięć, w tym modelu, NOR. Klucz ERK, czyli EID Root Key bierze udział generowaniu bardzo wielu innych kluczy, m.in HDD/ENDEC. IDPS to klucz używany przy szyfrowaniu i podpisywaniu save'ów i trofeów per użytkownik konsoli/SEN (czyli znając ten klucz można użyć czyjegoś save'a albo przepisać swojego dla innego użytkownika np. tej samej konsoli). To są znane, przydatne klucze dynamiczne (unikalne dla każdej PS3 z osobna), oprócz tego jest jeszcze kilkaset statycznych i ziaren. ^^"

  Ja swoją Atari 800 XL wymieniłem w dobrychprogramach na Abby Fine Reader. ;p

  Autor edytował komentarz.