Kali Linux 2017.1 – łamanie haseł w chmurze i wstrzyknięcia w 802.11ac

Strona główna Aktualności

O autorze

Nieoceniony we wszystkich zastosowaniach związanych z bezpieczeństwem, Kali Linux doczekał nowego wydania, oznaczonego jako 2017.1. Ucieszy ono przede wszystkim tych, którzy interesują się ofensywnym podejściem do tych zagadnień, testowaniem sieci bezprzewodowych czy siły haseł.

Jak to zwykle w wypadku nowych linuksowych wydań bywa, dostajemy mnóstwo zaktualizowanych pakietów systemowych i preinstalowanych aplikacji. Kernel 4.9.18 czy systemd 232 nie należą może do najnowszych, ale nie po to przecież się Kali instaluje. Dostajemy najświeższe wersje takich narzędzi jak 0phrack, ZAP, HackRF, Wmiexec, Freeradius-WPE, Wireshark, hashcat, nmap, WPScan, fern-wifi-cracker, EyeWitness, p0f, maltegoce, gobuster czy commix.

Najciekawszą nowością jest jednak wprowadzenie sterowników do czipsetu radiowego RTL8812AU, zmodyfikowanych oczywiście tak, aby dopuszczać wstrzykiwanie pakietów. To chyba pierwsze sterowniki dla standardu 802.11ac, które pozwalają na coś takiego. W połączeniu z modułami Wi-Fi takimi jak np. Alfa AWUS036ACH, nowy Kali Linux staje się nieocenioną bronią w hakerskim arsenale.

Posiadacze kart Nvidii powinni być zadowoleni z możliwości, jakie nowa wersja systemu daje w zakresie łamania haseł. Znacznie ulepszono bowiem instalację własnościowych sterowników, bez problemu działa framework CUDA, a korzystać z niego mogą takie narzędzia jak hashcat czy pyrit. To jednak nie wszystko – czemu ograniczać się tylko do lokalnych kart, skoro można skorzystać z chmur obliczeniowych z instancjami GPU? Do dyspozycji mamy teraz specjalne obrazy Kali dla chmur Amazon EC2 i Microsoft Azure – w niespełna minutę pozwalają one uruchomić crackerskie narzędzia.

Kali doczekało się wreszcie coraz lepszego skanera podatności OpenVAS 9. Korzystając z wygodnego webowego interfejsu możemy przeszukać dostępne systemy i sieci pod kątem obecnych w nich luk – aktualny zbiór dostępnych testów liczy 50 ponad tysięcy pozycji. Ze względu na spory rozmiar, OpenVAS nie będzie preinstalowany w obrazach Kali Linuksa, ale można go zainstalować z repozytoriów poleceniem apt install openvas.

Świeże obrazy Kali Linuksa znajdziecie na stronach projektu.

© dobreprogramy