Kali Linux 2019.1: nowe wydanie systemu do testów penetracyjnych

Strona główna Aktualności
Kali Linux 2019.1: nowe wydanie systemu do testów penetracyjnych
Kali Linux 2019.1: nowe wydanie systemu do testów penetracyjnych

O autorze

Przeznaczony do testów penetracyjnych i symulowanych ataków Kali Linux, zwany też „hakerskim Linuxem”, został wydany w wersji 2019.1. W samym systemie nie ma rewolucyjnych zmian, ale warto zainteresować się wersją 5.0 narzędzia Metasploit. To pierwsze większe wydanie tego programu od 2011 roku, gdy ukazał się Metasploit 4.0.

Metasploit to rozbudowany framework do przygotowywania i preprowadzania zautomatyzowanych testów bezpieczeństwa i treningowego symulowania ataków, wykorzystujący ogromną bazę exploitów i znanych ataków. Wersja 5.0 została wydana w styczniu 2019 roku. Nowości jest mnóstwo – od nowej bazy, przez nowe API automatyzacji i optymalizację działania, po zmieniony cykl wydawniczy.

Kali Linux 2019.1 otrzymał jądro 4.19.13, sporo nowych pakietów z aktualnego Debiana i drobne poprawki. Najważniejsze są zaktualizowane narzędzia ofensywnego bezpieczeństwa. Nowy Kali Linux wprowadza między innymi zaktualizowane pakiety dla programu theHarvester, służącego do gromadzenia danych o pracownikach firm adresach serwerów i otwartych portach z różnych źródeł (SHODAN, bazy kluczy PGP, adresy e-mail, wyszukiwarki i inne). Pełną listę zmian znajdziecie w bugtrackerze.

Wydanie Kali Linuxa na procesory ARM znów jest dostępne dla komputerów Banana Pi i Banana Pro, z jądrem 4.19. Obrazy dla Raspberry Pi zostały uproszczone, by można było łatwiej je zainstalować. Obrazy dla PC i dla maszyn wirtualnych (VirtualBox i VMWare) są dostępne bez zmian. Wszystkie znajdziecie na stronie Kali Linuxa.

© dobreprogramy
s