Kamery Sony F55 i F5 potrafią już zapisywać 4K nawet w 120 FPS #prasówka

Kamery Sony F55 i F5 potrafią już zapisywać 4K nawet w 120 FPS #prasówka

Kamery Sony F55 i F5 potrafią już zapisywać 4K nawet w 120 FPS #prasówka
29.02.2016 09:18

Zapis materiału RAW 4K przy 120 kl./s oraz nagrywanie obrazu z bufora to najważniejsze cechy nowego rejestratora RAW AXS-R7, kart pamięci i wersji 8. wewnętrznego oprogramowania kamer PMW-F55/F5.

Firma Sony wprowadzi nową generację produktów CineAlta przeznaczonych do użytku w profesjonalnej produkcji filmowej. Zwiększą one możliwości rejestracji materiału filmowego RAW 4K z kamer wyposażonych w duże przetworniki obrazu i ułatwią posługiwanie się plikami o dużej objętości przy zachowaniu najwyższej jakości obrazu.

Obraz

Wśród nowych produktów znajdzie się rejestrator RAW AXS-R7, przeznaczony do współpracy z kamerami F55/F5, oraz szybsze karty pamięci AXS. Uzupełni je kolejna, 8. wersja wewnętrznego oprogramowania kamer F55 i F5 — świadectwo stałego rozwijania i wspierania platformy CineAlta przez firmę Sony. W nowym oprogramowaniu pojawią się funkcje i możliwości dodane pod wpływem sugestii i opinii użytkowników.

Obraz

Te nowe technologie eliminują wątpliwości co do celowości nagrywania 16-bitowego materiału RAW 4K i pokazują, jak duże znaczenie mają dla Sony kamery F5 oraz F55 — mówi Ainara Porron, menedżer ds. marketingu kinematografii w Sony Professional Solutions Europe. Praca z materiałem RAW 4K i technologią HDR daje nowe, twórcze możliwości w profesjonalnych produkcjach, w których liczy się przede wszystkim jakość obrazu.

Nowy rejestrator RAW

W odróżnieniu od poprzednich rejestratorów 4K firmy Sony, obsługujących rejestrację 60 klatek obraz RAW 4K na sekundę, nowy rejestrator pozwala na zapis materiału RAW 4K z kamery F55 w tempie do 120 kl./s. Kiedy wymagana jest większa szybkość, urządzenie może nagrywać materiał RAW 2K z kamer F55 i F5 przy maksymalnie 240 kl./s. Takie ujęcia będzie można odtwarzać nawet w 10-krotnie zwolnionym tempie.

Pozostający w trybie gotowości do nagrywania rejestrator umożliwia buforowanie w pamięci nawet 30 sekund materiału RAW 4K w formacie 23,98p. Funkcja ta jest bardzo przydatna w dokumentalistyce i przy filmowaniu dzikiej przyrody, gdzie konieczne bywa utrwalanie niespodziewanych wydarzeń.

Nowy rejestrator zaprojektowano z myślą o niezawodnym działaniu w terenie. Między jego kanałem wentylacyjnym a podzespołami elektronicznymi umieszczono metalowy filtr, który zapobiega przenikaniu pyłu i wody. Zwiększono też efektywność mocowania. W tym celu wprowadzono dużą górną obejmę mocowaną czterema ćwierćcalowymi śrubami o dużym rozstawie.

Karty pamięci AXS

W linii produktów CineAlta pojawią się także nowe, wysoko wydajne wersje kart pamięci AXS firmy Sony (o pojemności 1 TB i 512 GB). Będą one gwarantowały ciągłość odczytu i zapisu w tempie 4,8 Gb/s, pozwalając na zapis 44 minut materiału w formacie 59,94p lub 22 minut obrazu rejestrowanego przy 120 kl./s. Wyposażony w dwa gniazda na nośniki rejestrator będzie także współpracował z obecnymi kartami AXS z serii A; nowe karty umożliwią jednak zapis materiału RAW 4K w tempie 120 kl./s.

Obraz

Wersja 8 firmware kamer PMW-F55/F5

Najnowsza aktualizacja wewnętrznego oprogramowania kamer F55 i F5 (do wersji 8) zapewni obsługę zapisu w formatach XAVC 4K Class 480 23,98p, 24p, 25p i 29,97p. Z myślą o profesjonalnych producentach, którzy potrzebują dużej przepływności danych w formacie XAVC, czołowi producenci zewnętrzni wprowadzili już obsługę formatu XAVC 4K Class 480.

Wszystkie nowe produkty CineAlta i unowocześnienia tej platformy są owocem opinii i sugestii użytkowników — dodaje Porron. Nie chodzi już o to, żeby po prostu dostarczyć produkt. Dziś liczy się dostarczanie właściwych produktów, które będą rozwijać się wraz z ich nabywcą i pozostaną dostosowane do organizacji pracy mimo ciągłych zmian w wymaganiach stawianych nowym produkcjom.

Pełną listę funkcji i opis możliwości tego sprzętu można znaleźć pod adresem pro.sony.eu/cinematography.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)