Kampania antypiracka BSA i Allegro

Strona główna Aktualności

O autorze

Dziś rusza ogólnopolska kampania edukacyjna "Kupię dobry pomysł", a w ramach niej konkurs dla Internautów na reklamę antypiracką. Organizatorami kampanii są Business Software Alliance oraz portal aukcyjny Allegro.

Celem akcji jest uświadomienie Internautom korzystającym z usług portali aukcyjnych zagrożeń związanych z zakupem nielegalnego oprogramowania (w tym podróbek), zarówno w aspekcie technicznym (ryzyko narażenia na wirusy, trojany, robaki, spyware itd.) jak i związanych z konsekwencjami prawnymi.

Elementem interaktywnym kampanii jest konkurs w ramach hasła kampanii "Kupię dobry pomysł". Organizatorzy kampanii chcą "kupić" pomysł na reklamę antypiracką. Forma prac jest dowolna: może to być plakat, ulotka, zdjęcie lub rysunek z hasłem czy nawet piosenka. Jest tylko jeden warunek: praca powinna powstać przy użyciu komputera i legalnego oprogramowania. Na zwycięzcę konkursu czeka nagroda finansowa w wysokości 5.000 zł, a autorzy prac wyróżnionych otrzymują cenne nagrody rzeczowe. W trakcie akcji będzie działała strona kupiedobrypomysl.pl, na której znajdzie się wiele praktycznych porad i informacji.

Pomysł kampanii i konkursu jest próbą nie tylko zwrócenia uwagi Internautów na zagrożenia związane z nabyciem podróbek oprogramowania, ale i zachęcenia do wypowiedzenia się na ten temat poprzez pracę artystyczną, która nazwaliśmy ogólnie reklamą antypiracką. Liczymy na ciekawe pomysły. Najlepszy kupimy - wyjaśnia Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA w Polsce.

Co roku wielu konsumentów w Polsce pada ofiarą przestępców, nieświadomie kupując nielegalne oprogramowanie. Niestety w każdym roku tego rodzaju przypadków jest więcej. Z drugiej strony cieszy wzrost skuteczności policji w zakresie wykrywania przestępczości internetowej - mówi Krzysztof Janiszewski, odpowiedzialny w Microsoft Polska za działania antypirackie - Jednym z przykładów może być działalność Piotra B. z Ełku, któremu organa ścigania udowodniły 11 przypadków rozpowszechniania nielegalnego oprogramowania przez Internetową aukcję Allegro, a sąd skazał go w sierpniu ubiegłego roku na 2 lata pozbawienia wolności i obowiązek zapłaty odszkodowania.

Bartek Szambelan, rzecznik prasowy Allegro.pl zwraca uwagę, że kampania jest kolejnym przykładem, że Allegro podejmuje wszechstronne działania, by przeciwdziałać oszustwom na aukcjach internetowych: Oszustwa się zdarzają i staramy się im przeciwdziałać - nie tylko w formie działań prawnych, ale także przez edukację podaną w przystępnej formie. Mamy nadzieję, że zaproponowana przez nas formuła konkursu, czyli swego rodzaju dialogu z użytkownikami na ten temat spotka się z ich zainteresowaniem i aktywnością twórczą.

© dobreprogramy