reklama

Kartą za prywatność nie zapłacisz: MasterCard i Visa blokują płatności za VPN-y

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Wirtualne sieci prywatne to dziś nie tylko domena korporacyjnej telepracy – z usług, oferowanych przez dostawców z całego świata, korzystają wszyscy ci, którym niemiła jest inwigilacja ich ruchu sieciowego przez strony trzecie i którzy chcieliby ominąć narzuconą odgórnie cenzurę na pewne treści w Sieci. Nic więc dziwnego, że dostawcy VPN-ów „cieszą się” sporym zainteresowaniem organów ścigania, przekonanych, że w większości wirtualne sieci prywatne służą do naruszania prawa, w szczególności piractwa. Jest to jak dotąd jednak legalny biznes, a jego delegalizacja byłaby bardzo trudna, wymagałaby skoordynowanych działań na skalę międzynarodową. W Szwecji zastosowano więc inny sposób na odcięcie użytkowników od umożliwiających piractwo usług.

Zarówno operatorzy kart kredytowych, jak i największy internetowy system płatności – PayPal – od kilku miesięcy konsekwentnie trzymają się niepisanej zasady nierealizowania płatności, w których stroną są posiadające programy afiliacyjne cyberschowki. Teraz zasada ta ma objąć też dostawców VPN i innych usług służących do zachowania anonimowości w Sieci. Pierwsze kroki ku temu zostały podjęte w zeszłym tygodniu, kiedy to klienci szwedzkiego systemu płatności Payson zostali poinformowani, że Payson nie może już przetwarzać płatności kartami kredytowymi za VPN-y. Najwyraźniej sprawa dotyczy zmian w polityce operatorów kart – Visy i MasterCarda – gdyż płatności przelewami bankowymi są wciąż przez Paysona akceptowane.

Wśród dotkniętych decyzją największego w Szwecji operatora płatności jest iPredator, firma założona przez współzałożyciela The Pirate Bay, Petera Sundego. Jest on przekonany, że to posunięcie ma na celu uniemożliwienie internautom zacierania swoich śladów w Sieci i chronienia się przed rządową inwigilacją. Oznacza to, że amerykańskie firmy zmuszają nieamerykańskie firmy do uniemożliwienia ludziom ochrony ich prywatności, tak by NSA mogło dalej szpiegować. To SZALEŃSTWO – stwierdził Sunde, przyznając zarazem, że jego firma ma do dyspozycji inne kanały płatności (w szczególności Bitcoina), ale nie oznacza to, że zamierza zaakceptować takie posunięcia wymierzone w legalnie działający biznes. Najprawdopodobniej więc sprawę iPredator wniesie do sądu.

Korzystny dla Sundego precedens już jest – rok temu serwis Wikileaks wygrał przed sądem w Reykjaviku sprawę o blokowanie płatności przez islandzkiego operatora VALITOR. Operator zmuszony został do odblokowania należnych Wikileaks pieniędzy i przywrócenia kanału płatności, jednak zapowiedział wówczas, że z początkiem lipca 2013 roku wypowie serwisowi Juliana Assange'a umowę, z przyczyn proceduralnych. Najwyraźniej jednak coś po stronie MasterCarda i Visy, stojących za decyzją o blokadzie się zmieniło. Wikileaks informuje właśnie, że VALITOR zmienił stanowisko i będzie dalej honorował dotychczasową umowę.

Trudno więc powiedzieć, kto faktycznie stoi za posunięciem przeciwko dostawcom VPN-ów, i dlaczego zdecydował się na tak kontrowersyjny krok właśnie teraz, gdy afera wokół podsłuchów NSA jeszcze nie wygasła. Ani Visa, ani MasterCard oficjalnego stanowiska w tej sprawie do tej pory nie zajęły.

Tak czy inaczej, decyzja taka powinna mieć korzystne konsekwencje dla dostawców internetowej anonimowości. Do tej pory to właśnie płatność za usługę była piętą achillesową takiego zabezpieczenia prywatności: użytkownik musiał ufać, że dostawca danych swoich klientów nie przekaże stronom trzecim. W sprawach prywatności i anonimowości najlepiej jednak domyślnie nie ufać nikomu, więc opłacanie usług anonimizujących powinno być dokonywane wyłącznie poprzez anonimowe kanały płatności, takie jak wspominany Bitcoin, który przy zachowaniu rozwagi może zapewnić niemal absolutne bezpieczeństwo.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama