Kartowe transakcje internetowe w PKO BP jeszcze bezpieczniejsze #prasówka

Strona główna Aktualności

O autorze

W pierwszych dniach maja PKO Bank Polski włącza usługę 3D Secure (3DS) do kart płatniczych Visa i MasterCard dla klientów indywidualnych. 3DS to dodatkowe zabezpieczenie wymagane przy płaceniu kartą w sklepach internetowych i serwisach usługowych – polega ono na autoryzowaniu transakcji przy pomocy jednorazowego kodu.

Autoryzacja transakcji przy pomocy 3DS jest wymagana na stronach wybranych sklepów i usługodawców internetowych, na których umieszczono znak „Verified by Visa” dla karty wydanych z logo Visa, a dla MasterCard – „MasterCard SecureCode”.

Po włączeniu usługi 3DS klient PKO płacąc kartą za zakup w Internecie będzie mógł skorzystać z jednej, z następujących opcji autoryzacji:

  1. Jeśli korzysta z bankowości internetowej iPKO w trakcie płatności za zakup – po podaniu numeru, daty ważności karty i kodu CVV2/CVC2 zostanie automatycznie przekierowany na stronę iPKO. Po zalogowaniu podaje kod jednorazowy z narzędzia autoryzacji, z którego korzysta: zdrapki, SMSa lub tokena. Po czym wraca na stronę sklepu i finalizuje zakup.
  2. Jeśli nie korzysta z iPKO – po podaniu numeru, daty ważności karty i kodu CVV2/CVC2 podaje kod otrzymany SMS-em z Banku. Warunkiem skorzystania z kodów SMS-owych jest udostępnienie bankowi numeru telefonu komórkowego, który będzie wykorzystywany przy płaceniu za zakupy z 3DS. Jeśli właściciel karty udostępnił numer telefonu wcześniej, bank poprosi o jego potwierdzenie przy pierwszej transakcji z wykorzystaniem 3DS. Jeśli posiadacz karty nie podał numeru telefonu, konieczne jest udanie się do oddziału i przekazanie stosownej informacji pracownikowi banku.

Rosnący wolumen transakcji kartowych w internecie kusi przestępców, których polem działania jest cyberprzestrzeń. Instytucje rynku finansowego i banki na bieżąco monitorują poziom bezpieczeństwa płatności internetowych. Metody zabezpieczeń są stale doskonalone. 3D Secure podnosi wydatnie poziom bezpieczeństwa transakcji internetowej. Korzystając z tej usług klient PKO robi zakupy w sieci niejako w asyście banku. W chwili transakcji autoryzuje płatność bezpośrednio w serwisie iPKO lub używając kodu wysłanego SMS-em z systemu bankowego – mówi Paweł Placzke, Dyrektor Departamentu Produktów Klienta Indywidualnego w PKO Banku Polskim.

Usługa 3DS będzie się uruchamiać tylko na stronach sklepów i usługodawców, które korzystają z takiej usługi. Płacąc za zakupy w serwisach, które nie wykorzystują 3DS nie będzie konieczne podawania hasła jednorazowego.

© dobreprogramy