Sprzęt

Strona główna Sprzęt Karty graficzne
MSI GeForce GTX 1050 2GB GT LP

MSI GeForce GTX 1050 2GB GT LP

Karty graficzne

Producent: MSI, Producent chipsetu: NVIDIA, Model chipsetu: GeForce GTX 1050, Typ złącza: PCI-Express x16

Karty graficzne

Karta graficzna to najważniejszy element zestawu komputerowego z punktu widzenia gracza, ale nie tylko. Moc obliczeniowa kart wykorzystywana jest dziś także w przeglądarkach i części aplikacji wykorzystujących akcelerację sprzętową. O ile komputer nie jest wykorzystywany jedynie do prac biurowych i ma powstać jak najniższym kosztem (tutaj wystarczy grafika zintegrowana z procesorem), to warto rozważyć zakup niezależnej karty graficznej.

Wybierając kartę do komputera domowego stworzonego do multimediów i sporadycznego grania warto wybrać model, który po pierwsze łatwo będzie można podłączyć do posiadanego monitora lub kilku ekranów. Na tylnym panelu praktycznie każdej karty graficznej znaleźć można co najmniej jedno złącze HDMI, często DisplayPort oraz starsze, analogowe złącze VGA (D-Sub). Dzięki temu ostatniemu bez stosowania przejściówek komputer będzie można podłączyć na przykład do typowego rzutnika w miejscu pracy.

Gracze chcący zagrać w najnowsze tytuły, dodatkowo w najwyższych możliwych ustawieniach, muszą natomiast wziąć pod uwagę dużo więcej czynników. Poza wydajnością samego procesora graficznego i jego taktowaniem, znaczenie ma również pojemność pamięci graficznej. Do grania w rozdzielczości FullHD rozsądnym minimum będą 4 GB, ale do grania w 4K warto pomyśleć o karcie co najmniej z pamięcią 8 GB, a nawet większą.

Gracze poszukujący najwyższej wydajności mogą także rozważyć zakup kilku kart graficznych i złączenie ich ze sobą dzięki technologiom takim jak NVIDIA SLI czy AMD CrossFire. Do profesjonalnych zastosowań warto rozważyć zakup najwydajniejszej grafiki dostosowanej właśnie do pracy, a tu przykładem są układy z serii NVIDIA Quadro.

Niezależnie od rodzaju kupowanej karty warto zadbać o jej właściwe zasilanie. Układy graficzne wymagają dużo energii do pracy i często poza zasilaniem przez samo złącze PCI Express, wymagają podłączenia dodatkowych kostek bezpośrednio z zasilacza. Przed zakupem sprawdź, czy dany model zasilacza jest wyposażony we właściwe złącza i czy jego wydajność pozwoli na zasilenie karty. Wymagania znajdziesz w specyfikacji konkretnej karty graficznej.